Bizi temsil edemiyorlar

Kadir Biçer
KASSEL – Almanya’nın Kassel şehrinde halen amatör futbol hayatına devam eden 33 yaşındaki Enver Gül, geçtiğimiz günlerde yüksek tirajlı bir Alman gazetesi ile gerçekleştirdiği röportaj Alman kamuoyunda tepkilere yol açmıştı. Enver Gül Alman gazetesinin sorularına verdiği cevapların perde arkasını gazetemize açıkladı. Gençlik yıllarında Almanya gençlerinin 1. Liginde futbol oynayan Gül Alman gazetesinin, uzun yola çıkacağınız zaman yol gösterici olarak yanınıza kimi alırdınız sorusuna, ‘Osmanlı Padişahı Sultan Abdülhamid’ diye cevaplamıştı.

Sultan Abdülhamid ile ne mesajı vermek istediniz?
Enver Gül: İlk önce Osmanlı Sultanı Abdülhamid ile tarihimizden gelen Türk-Alman dostluğuna değinmek istedim. Alman gazeteci Sultanımızı tanımadığından Abdülhamid’in siyasi bir deha olduğunu vurguladım. Ayrıca dönemin Alman Şansölyesi Prens Bismarck tarafından söylenen, ‘100 gram aklın 90 gramı Abdülhamid Han’da, 5 gramı bende, 5 gramı da diğer siyasilerdedir’ sözünü kendisine hatırlattım.

Alman gazetecinin kiminle tanışmak isterdiniz sorusunu, Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile cevaplandırdınız. Neden Süleyman Soylu?

Enver Gül: Burada ilk önce bilakis Almanya gibi ülkelerde kendini barındıran teröristlere ve terör sevicilerine bir mesaj vermek istedim. Süleyman Soylu terörle mücadeleyi en üst seviyeye ulaştırdığına inanıyorum. FETÖ, PKK ve YPG sempatizanları Süleyman Soylu ismini duyunca rahatsız olup kuduracakları için onu seçtim. Öte yandan Almanya’da yaşayan bir Türk olarak Süleyman Soylu ismini kullanmamın sebebi, Almanya’daki Türkiye kökenli Alman vekillerin bizi temsil etmediğini dile getirmekti. Sevim Dağdelen veya Cem Özdemir gibi Türk ismi taşıyan Almanya parlamenterleri asla bizi temsil yeteneğine sahip olacağını düşünmüyorum