BMW’den satış rekoru

Hasan Ergün – Kâmil Yılmaz
FRANKFURT -BMW Frankfurt şubesi araç satışında Hessen eyaletinde zirveye oynuyor. 2017 yılı şubeler arası raporlara göre yapılan değerlendirmede Offenbach ve Dreieich şubelerindeki satış rakamlarının artışı bunu gösteriyor. Offenbach ve Dreieich şubelerinin birleştirilmesinden sonra  sinerji etkisi olduğunu dile getiren bölge yöneticisi Uwe Holzer, iç değişimde hiçbir personele çıkış verilmediğine dikkat çekti. Offenbach’taki merkezden Rhein-Main bölgesindeki satışların kontrol edildiğini kaydeden Holzer, aynı zamanda karoseri ve boyama merkezinin de burada olduğunu ifade etti. Bunun yanında Almanya’nın en büyük BMW ikinci el oto pazarının da kendilerinin bulunduğu Offenbach merkezinde olduğu bilgisini verdi.
Offenbach ve Dreieich şubelerinin birleştirilmesi ile geçen yıl cirosunu yüzde 40 artırarak yaklaşık 319 milyon Euro’ya yükseldiğini ifade etti. Bölge yöneticisi Uwe Holzer, bu yükselişin yeni model ve ikinci el araç satışlarından kaynaklandığına dikkat çekti. Toplamda 13145 aracın satıldığını ve bunun 2016 yılına göre yüzde 26 artış olduğunu vurguladı. Yeni araç satışının da yüzde 117 artarak 3 bin 770 olarak gerçekleştirdiğini kaydeden Holzer, 9 bin 54 ikinci el araç satışının ise yüzde 7 artış anlamına geldiğini belirtti. Bunun yanında 2017 yılında 320 motosiklet satıldığı ve bunun da yüzde 27 artışa tekabül ettiği bilgisini aktardı.
Bavyeralı otomobil üreticisi BMW, Offenbach şubesine 300 bin ve Dreieich şubesine de 800 bin Euro yatırım yaptığını anlatan Holzer, bölgeye bağlı bütün şubeler için toplamda yatırımın 4,1 milyon Euro olduğunu da hatırlattı.
Dijitalleşmenin yatırımda en önemli ana nokta olduğunu da ifade eden Holzer, böylelikle BMW müşterilerinin randevularını internet üzerinden yapabileceğine ve müşteri danışmanlarının da istek ve arzuları Ipad üzerinden kayıt yapabileceğine dikkat çekerek, bunun şeffaflık oluşturduğunu kaydetti.
Bölge şubelerinin Almanya genelindeki satışlarda önemli katkı sağladığını da anlatan Holzer, Frankfurt, Darmstadt, Kassel ve Offenbach ile Dreieich şubelerinde geçtiğimiz yıl 651 milyon Euro ciro yapıldığını ve bunun da 2016 yılına oranla yüzde 1,7 daha fazla olduğuna da dikkat çekti.
Toplamda 5 şube ve Mini Frankfurt şubelerinde toplamda 22940 araç satıldığını ve bunun da yüzde 1 oranında artışa tekabül ettiğini anlatan Uwe Holzer, 2017 yılın Aralık ayı itibariyle çalışan işçi sayısının 820 ve bunun 140’ının da mesleki eğitim gören gençlerden oluştuğunu vurguladı.
Yeni satılan 10 bin 955 araç ile geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre hafif bir artış olduğunu da açıklayan Holzer, bölge şubelerinde ikinci el araç satışında yüzde 1,3 oranında artış olduğunu da kaydetti. Toplamda 11 bin 430 aracın satışının yapıldığına dikkatleri çekti.
1980 adet satışla müşterilerde en fazla ilgi gören BMW 1 modeli olduğunu kaydeden Holzer, BMW 5 model serisinde 1590 araç, BMW 3 serisinde ise 1430 otomobil satışının gerçekleştiğine dikkat çekti. Artan sürüş dinamiği, modern bağlantı ve yenilikçi operasyonlar ile ilgi çeken BMW 5 serisinin bir önceki modellerdeki başarısını devam ettiğini ve BMW’ye ait olan Mini markası da 2017 yılında beklentilerin üzerinde olup, 1741 adetle yeni satış rekoru kırığını ifade etti.

Motosikletlere ilgi artıyor
Motosikletlerde ikinci el modellere ilginin büyük olduğunu söyleyen Uwe Holzer,bu alanda artışın yüzde 23,3 olduğunu ve 2017 yılında yapılan satışın  544 adete yükseldiğini ve bunun da yüzde 7,4 artış anlamına geldiğini sözlerine ekledi.