BÖLGESEL MEDYANIN BÜYÜK GÜCÜ

Post ile BMZ Finanz’dan ortak buluşma

Post gazetesi ile BMZ Finanz Şirketi’nin ortaklaşa düzenlediği yemekli toplantıya katılım yoğun oldu. Post’un yayın hayatına başlayışının 18. Yılına denk gelen yemekte birlik ve beraberlik mesajları verildi.

 

 

Nebahat Uzun HAMBURG
Türkiye ve Post Gazeteleri Kuzey Almanya Temsilciliğinin geleneksel hale getirdiği “Post’un Dost Yemeği” projesi kapsamında Kuzey Almanya’dan iş insanları, bürokrat ve sivil toplum kuruluşu (STK)temsilcileri bu kez Winsen-Luhe’deki Köz Kebap adlı restoranda bir araya geldi.

 

 

Her ay farklı sektörlerden insanları bir sofrada birleştiren ve bu kez Post gazetesi ve BMZ Finanz Şirketi ev sahipliği yaptığı yemekli toplantıya Hannover Ticaret Ataşesi Nilüfer Sandallı ve Hamburg Ticaret Ataşesi Uğur Özcan da katıldı. Sunumunu Post Gazetesi Hamburg Haber Müdürü Nebahat Uzun’un yaptığı etkinliğin açılış konuşmasını yapan Post Gazetesi Kuzey Almanya Bölge Temsilcisi Erdal Altuntaş, “Gazetemizin 18. Kuruluş yıldönümüne denk gelen bu yemeğimizde yine farklı sektörlerden iş insanları, STK temsilcileri ve bürokratlarımızla bir arada olmanın onurunu yaşıyoruz. Düzenli olarak organize ettiğimiz yemekli toplantılarımızın amacı, farklı sektörlerden insanları bir araya getirerek onların tanışması, kaynaşması ve belki de yeni iş ortaklıkları kurulmasına taban oluşturmak. Bizleri destekleyen iş insanlarımızı biz de bu tür toplantılarla desteklemek, teşekkür etmek istedik” şeklinde konuştu.

 

TÜRKÇE MEDYANIN DESTEĞİNİZE İHTİYACI VAR
Post gazetesi yayın hayatına başladığı günden beri toplam 196 sayı çıkardığını hatırlatan Altuntaş, “Güçlü ve profesyonel bir ekiple bugünlere geldik ve haberlerinizin, reklamlarınızın toplumun her kesimden insana ulaşması için en iyisini üretmeye çalışıyoruz. Bundan sonra da sizin desteklerinizle yolumuza devam etmek istiyoruz. Normalde 20-30 kişilik yaptığımız bu toplantıları bu kez BMZ Finaz’la birlikte, 100 kişilik geniş bir katılımla yapmayı uygun gördük” dedi. Aşağı Saksonya, Hamburg, Bremen ve Schleswig-Holstein eyaletlerini buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Altuntaş, “Biz kendimizi bir ağaca benzetirsek, köklerimizi Türkiye, dallarımızı ise Almanya olarak düşünebiliriz. Her ne kadar kökler Türkiye’de olsa da dallarımız burada olduğu için meyvelerimizi de burada veriyoruz. Almanya’da maalesef güçlü bir medyamız yok, zira aramızda birlik yok. Sizlerden beklentimiz Türkçe medyayı desteklemeniz, STK’ların ortak paydalarda buluşması, iş insanlarının güçlü bir lobicilik faaliyetlerini başlatmasıdır” şeklinde konuştu.

 

TİCARET ATAŞELİĞİNDEN İHRACAT YAPANLARA ÖNEMLİ TEŞVİKLER VAR
Ticaret Ataşeliği olarak görevleri hakkında bilgi veren Ataşe Sandallı, “Türkiye’de yerleşik olup da Almanya’da yatırım yapmak veya yerleşik olmak isteyenler bize başvurabilir. Aynı şekilde Almanya’da yerleşik olup da Türkiye’de yatırım yapmak isteyenlere de teşviklerimiz mevcut. Sizler için buradayız ve amacımız iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesine katkı sunmaktır” dedi. Sandallı, ihracata yönlenenlere yönelik çeşitli hibe ve teşvikler bulunduğuna da vurgu yaptı. Ataşe Özcan ise insanların kendilerine başvurması halinde teşvikler konusunda bilgi desteği sunduklarını ifade etti.

 

 

Yemekli toplantının ev sahiplerinden BMZ Finanz Şirketi temsilcileri Halis Başbuğ ve Roland Zuber ise katılımdan dolayı memnuniyetlerini dile getirerek, özel kredi, sigorta, şirket kredisi veya emlak finansman kredisi gibi konularda kendilerine başvurulabileceğine dikkat çektiler. Mali Müşavir Ali Kılıç ise gecede vergi sistemi, yasal hak ve sorumluklar konusunda katılımcıları bilgilendirdi. TRT sanatçısı, besteci ve yorumcu Emrah Samet’in gitarı ve sesiyle zenginlik kattığı etkinlikte, Köz Kebap restoranın sahibi Rıza Kılıç d konuklarla yakından ilgilendi.