BOSNA YOLCUSU KALMASIN

Avrupa ülkeleri yasakçı kafayı devreye soktu, demokrasiyi ayaklar altına alıp, ‘Ülkemize gelmeyin’ dedi. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupalı Türkler ile 20 Mayıs günü Saraybosna’da buluşacağını ilan etti. Bu açıklamanın üzerine Erdoğan sevdalıları harekete geçti.

Otobüsler kiralayıp topluca Saraybosna’ya gitmek için girişimler baslatıldı. İzinler ayarlandı, uçak biletleri alındı, otellerde yerler ayırtıldı, otomobille yolculuk için hazırlıklara start verildi. Avrupa’ya ise, “Cumhurbaşkanımız nerede olursa olsun destekleriz. Avrupa da bunu seyreder” mesajı gönderildi. Alman Demokratlar Birliği Partisi’nin (ADD) Hessen Teşkilatı üyeleri: “Avrupa’nın Türk siyasileri önleme çabaları boşa. Bosna Hersek’te herkes bunu görecek. Aydınlık yarınlar için Cumhurbaşkanımızın yanında Cumhur İttifakı’nda yer alıyoruz ve sonuna kadar da destekliyoruz. Tüm gönüldaşlarımız ile Bosna Hersek’te olacağız.”

Erdoğan, Avrupa’nın kampanya yasaklarıyla ilgili olarak “Bu yeni değil. Bunu daha önceki seçimlerde, 7 Haziran’da da Kasım’da da gördük. Bunları hiç önemsemedik. Bazı Avrupa ülkelerinin siyasetçilerimiz, vatandaşlarımız aleyhinde tavırlar sergilemesi elbette demokratik bir tutum değildir. Seçimlere, kampanyalara herkes saygı göstermeli. Nitekim biz Avrupa’da seçim yapılan ülkelerdeki liderleri arayıp kendilerini tebrik etmekten çekinmedik. Çünkü biz yeni bir sayfa açılsın, ilişkiler iyi olsun istiyoruz.” dedi. Avrupa’da bazı ülkelerin “Kampanya için salon veririz”, “Vermeyiz” tartışması yapmakta oldukları bir ortamda, biz de oralarda yaşayan vatandaşlarımızla Bosna Hersek’te buluşmayı tercih ettik. Avrupa ülkelerinden gelecek vatandaşlarımızla, Bosna Hersek’teki bir salonda bir araya geleceğiz. O toplantıya inşallah ben de gideceğim. Avrupa’daki vatandaşlarımız da yaşadıkları ülkelerde çalışmalarını sürdürecekler elbet.