Bosporus Main Proje Çocuk Korosu, ilk konserini verdi

blank

Bosporus Main Çocuk Korosu Projesi üyeleri, koro ve orkestra şefi Burcu Özcanyüz Seymen ile 3 hafta süren eğlenceli bir hazırlık sürecinin ardından ilk sahne deneyimlerini yaşadılar.

  Geçtiğimiz aylarda kurulan Bosporus Main topluluğunun ilk projesi olan çocuk korosu, Frankfurt ve çevresi, Karben ve Usingen`den bir araya gelen 60’ın üzerinde çocuğun katılımı ile Eylül ayında başladığı çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor Çocuklara yönelik, Türkçe ağırlıklı bir repertuarın seçildiği provalarda çocuklar temel müzik ve ses eğitimi alırken, aynı zamanda Türkçe dil becerilerini de geliştiriyor. Toplamda 8 hafta sürecek projede koronun 5 – 12 yaş aralığındaki üyeleri, Hessische Chorjugend Derneği`nin Bad Vilbel`de düzenlediği, Hessen bölgesindeki çocuk ve gençlik korolarının katıldığı festivalde, Sängerlust Kloppenheim-Karben Çocuk Korosu ile birlikte sahneye çıkarak ilk sahne deneyimlerini yaşadılar. Koroya piyanoda Christian Schleicher, akustik gitarda Salim Ünal ve kabak kemanede değerli hocamız Ahmet Ovalı eşlik etti. Büyük ilgi ve alkış ile karşılanan performansları ile takdir toplayan topluluk, Sängerlust Karben derneğinin 111. Kuruluş yılı konseri için hazırlıklara devam ediyor.

8 Ekim’de Karben`da saat 18`de gerçekleşecek bu ikinci konserin ardından proje, kalıcı bir çocuk korosuna dönüşmeyi hedefliyor Türkiye’de aldığı müzik öğretmenliği eğitiminin ardından Almanya’da koro şefliği eğitimini 2014 yılında tamamlayan ve yıllardır her yaş ve düzeyde Alman koro ve orkestralarında şeflik yapan Özcanyüz Seymen, ilk konserden sonra heyecanını şu sözlerle aktardı: “Çocuklarımıza güvenerek, onların ışığıyla kısa sürede bir hayalimizi gerçekleştirdik. Daha nicelerini diliyorum.“ Bosporus Main, birlikte şarkı söylemeyi sadece çocuklara değil, her yaş grubundan katılımcılara açıyor. Yeni kurulan „Bosporus Main Çoksesli Korosu” 17 yaş ve üzeri herkesi kendini keşfetmeye, ileriye dönük hedef olarak yurt içi ve yurt dışında çeşitli konserlerde birlikte sahneye çıkmaya davet ediyor. Başvurular Ekim ayı süresince devam edecek.  Siz de şarkı söylemek ve çocuk, gençlik ve yetişkin korolarından birine katılmak isterseniz Bosporus Main topluluğu ile info@bosporus-main.de adresine mail atarak ya da 0151 47088241 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz.