BPN'DEN ESNAFA MALİYE UYARISI

İSA AKSOYLU
KÖLN -Almanya’da küçük ve orta ölçekli şirketlerin ticari olarak kalkınmasına yönelik faaliyet gösteren bağımsız ve tarafsız bir kuruluş olan BPN (Business-Power-Network )’in basın danışmanı Neslihan Yavuz, Federal Maliye Bakanlığı tarafından 2011 yılında yürürlüğe giren elektronik defter saklama yasasına ilişkin esnafın dikkatli olması konusunda uyarılarda bulundu. Konunun ciddiyetine değinen Yavuz, ” Federal Maliye Bakanlığı tarafından 2011 yılında yürürlüğe giren elektronik defter saklama yasası esnafı zor duruma düşürüyor. Yasaya göre bir çok esnafın nakit alışveriş işlemelerinde kullandığı yazar kasa modeli maliye tarafından kabul görmüyor. Nedeni ise yazar kasanın oluşturduğu günlük Z-raporlarının 01.01.2011 yılından itibaren geçersiz olması. Esnafın kullanması gerektiği yazar kasa modeli dijital olarak tüm alışveriş işlemlerini manipüle etmeden tek tek kaydetmek durumunda. Vergi dairesi bu sistem sayesinde hem parasal giriş-cıkışları hemde stok miktarını kontrol edebiliyor. Bu sayede maliye bakanlığı kara para aklayan kişileri kolayca tespit edebiliyor. Elektronik defter saklama yasası hakkında önceden muhasebecisi tarafından bilgilendirilmeyen esnaflar 01.01.2011 yılından itibaren tüm ticari defter bilgilerini vergi dairesine dijital olarak iletememe durumunda 2.500 ? ile 250.000 ? arası cezalara (Verzögerungsgeld) , tahmini ciro hesaplamaları üzerinden yeniden hesaplanan KDV (Umsatzsteuer), gelir vergisi (Einkommenssteuer) ve sanayi vergisi (Gewerbesteuer) gibi yüksek ödemelere maruz kalıyor. Vergi bildirimi (Steuerbescheid) ulaştıktan sonra maliye 2 hafta içinde icra memuru yoluyla vergi borcunu alabilme imkanına sahip. Esnafın bu durumda itiraz etme hakkı olmuyor.Esnafa çözüm olarak gösterilen çipli kasa sistemi bilinçsiz kullanıldığı takdirde daha büyük sorunlara yol açabiliyor. Vergi dairesine iletilen elektronik bilgiler %100 doğruluk payı içermiyorsa savcılık tarafından delil olarak kullanılıyor ve vergi kacakcılığı olarak cezai işlem başlatılıyor ”dedi.

“Vergi yasası beni kapsamıyor” demeyin

Esnafın dikkat etmesi gereken konuları sıralayan Yavuz ,

– Kasa sisteminizin GDPdU (Grundsätze zum Datenzugriff und zur Prüfbarkeit digitaler Unterlagen) talimatlarına uygun olması gerekmektedir. Daha net bilgi için muhasebecinize danışın ve kasa sisteminizin geçerli olduğuna dair yazılı belge alın.
– “Vergi yasası beni kapsamıyor” demeyin. Vergi yasası, nakit alışveriş yapılan tüm ticari alanları kapsıyor.
– Defter tutma işlemlerinde kontrol mutlaka sizin elinizde olsun, ticari defterinizden sorumlu olan kişi sadece sizsiniz, muhasebeciniz değil.
– Vergi dairesi geriye dönük 10 yıllık tüm faturalarınızı dijital olarak isteme hakkına sahip. Şuan kullandığınız kasa 2011 yılından önce alınmışsa ve güncellenemiyorsa ispat olarak kasaya ait faturayı mutlaka saklayın. Fatura ve üretici tastikli güncellenemez belgesi var ise, Z-Raporlarınız 31.12.2016′ ya kadar geçerlidir.

Konuya ilişkin Federal Maliye Bakanlığı’nın internet sitesinden (Dijital defter saklama yasası- BMF 26.11.2010) detaylı bilgi almak mümkün.
Link: http://www.bundesfinanzministerium.de/Content/DE/Downloads/BMF_Schreiben/Weitere_Steuerthemen/Betriebspruefung/008_a.pdf?__blob=publicationFile&v=3

BPN hakkında:
BPN hakkında da bilgi veren Yavuz, “BPN (Business Power Network) ilk kez 2011 yılında kurulmuştur. Almanya’da küçük ve orta ölçekli şirketlerin ticari olarak kalkınmasına yönelik faaliyet gösteren bağımsız ve tarafsız bir kuruluştur. “Birlikten güç doğar” sözünü ilke edinerek beraberlik ruhuyla üyelerini siyasi ve ekonomi alanlarında aktif lobby ve basın çalışmaları ile temsil eden, aynı zamanda ticari açıdan ihtiyaç duydukarı her konuda destek olmayı, bilgilendirmeyi ve kolaylık sağlamayı hedef edinen BPN, muhasebe, finans, hukuk ve danışmanlık alanlarındaki uzman işbirliği ortakları ile üyeleri için etkin çalışmalar yürütmektedir” dedi.