Bremen GS’ın 11. Dost Eli Muğla’ya

Gülsüm Tan-Hasan AkdoğanBREMEN- Bremen kentinde 1997 yılından bu yana faaliyet gösteren Galatasaray Derneği’nin yaklaşık 10 yıldır Türkiye’nin muhtelif şehir ve ilçelerine gönderdikleri yardımlarla ihtiyaç sahiplerini sevindiren yardım projesi Dost Eli, 11. yardım TIR’ını Muğla ve çevresi için gönderecek.

-Yardım TIR’ı Haziran 2016’da yolcu edilecek.
Bremen İnnside otelde düzenlenen basın toplantısında konu ile ilişkin bilgi veren Bremen Galatasaray Derneği Başkanı Hasan Küşneci, ilk Dost Eli’ni 2006 yılında İstanbul’un Şişli ilçesine uzattıklarını hatırlatarak, “Bu zamana kadar Türkiye’de 10 tane il ve ilçemize Dost Eli yardım TİR’ını göndermenin onurunu ve gururunu yaşadık. En son TIR’ımızıda şirin Tatvan ilçemize Werder Bremen Stadyumu önünden kalabalık bir topluluk önünde yolcu etmiştik. 11. yardım TIR’ımızı da kısmetse 2016’nın Haziran ayında Muğla’ya yine törenle yolcu etmek istiyoruz” diye konuştu.

-Samsun yardımı iptal edildi
Daha önce Samsun iline gönderme kararı almışken, davet üzerine ziyarette bulunduğu Samsun’dan gerekli resmi belgeyi zamanında alamadıkları için bu kararı iptal ettiklerini anlatan Küşneci, “Bize gelen teklifler içindeki Muğla ilimiz ile irtibata geçtik. DOST ELİ’ni Muğla ve çevresine yapmak için, Muğla Galatasaray Dernek Başkanı Erol Kapız’ın davetlisi olarak Muğla’ya gittim. Görüşmelerimi yapıp resmi evrağımızıda alıp döndüm” diyerek, bu vesile ile Muğla’da başta Galatasaray Dernek Başkanı Erol Kapız olmak üzere Muğla Valisi Amir Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve Muğla Ticaret Odası Başkanı Bülent Karakuş’a gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ettiğini belirtti.

-İhtiyaçlar tesbit edildi
Ziyareti sırasında ihtiyaç tesbitinde bulunduğunu belirten Küşneci, “Bugün burda Muğla ve çevresi için 11. Dost Eli yardımının startını vermekteyiz. En çok ihtiyaç duyulan malzemeler arasında bebekler için bez, giysi ve oyuncaklar. Çocuklar için okul çantaları, okul eşyaları, giysiler, ayakkabı ve oyuncaklar. Büyükler için giysiler ayakkabılar, tekerlekli sandalye.Yaşlılar için yürüme aletleri, koltuk değnekleri, hasta yatakları ve tıbbi malzemeler” diyerek, yardım etmek isteyenlerin kendileriyle irtibate geçebileceğini söyledi.

-İftiraya uğradık
Bremen’de yaptıkları spor ve yardım faaliyetleri hakkında bilgi veren Küşneci, son iki yıldır başında bulunduğu derneğe ve çalışmalarına yönelik bir takım çamur ve iftiralar atıldığını üzülerek anlatırken, bu kişileri söylediklerini isbata davet etti. Küşneci konuşmasına şöyle devam etti: ” Herkesi kendileri gibi sanıyorlar. Saygın ve sevilen derneğimize çamur atılmak isteniyor. Benim alnım açık, yüzüm aktır. Diğer yandan Bremen Galatasaray Derneği, 1996 yılında Galatasaray Klübü’ne çekilen bir faks ile başlayan ve 1997 de kurulan serüvenine hala alnının Akıyla devam etmektedir.1997 den beri lafla değil, hava atarak değil,yaptıklarıyla başardıklarıyla devamlı gündemde olmuştur. Taraflı tarafsız her kesimin gönlünü feht etmiş takdir almıştır” dedi. Toplantıda bulunan derneğin yönetim kurulu üyeleri ve yardım severler ise meyve veren ağacın taşlandığı hatırlatılarak Küşneci’den, faaliyetlerini sürdürmesini istedi.Konuşma sonunda Küşneci, desteklerinden dolayı Bremen’de faaliyet gösteren Aktion Hilfe für Kinder Derneği eski Başkanı Rolf Rohloff’ a GS atkısı ve Ultra Arslan Avrupa adına Mevlut Erdoğan’a plaket takdim ederek teşekkür etti. Toplantıya bir dost olarak katıldığını belirten Rohloff, Dost Eli’ni desdeklemeye devam edeceğini belirtirken, Erdoğan da plaket için teşekkürde bulundu.