BREMEN IRKÇILARA KARŞI TEK YÜREK

Gülsüm Tan/BREMEN
Bremen kentinde  ırkçılık ve  aşırı sağcılara karşı, açıklık, özgürlük ve dayanışma gibi değerleri öne çıkarmak için büyük gösteri yürüyüşü gerçekleşti. Alman Sendikalar Birliği’inin (DGB)  tüm örgüt ve güçlerin bir araya gelmesine yönelik çağrısı üzerine  binlerce Bremenli, kentin anatren istasyonu önünde toplandı ve açıklık, özgürlük ve dayanışma ve yabancı düşmanlığına dikkat çeken ellerinde pankartlarla yürüyüşe geçti.
Halkın büyük ilgi gösterdiği “Bremen, açık, özgür ve dayanışma dolu bir toplum olduğunu gösteriyor”  başlığında düzenlenen gösteri, tarihi Marktplatz’da yapılan miting ile son buldu. Bremen eyalet hükümetinden destek gören  ırkçılığa karşı yapılan bu büyük gösteriye, tüm sendikalar olduğu gibi Bundesliga Kulübü Werder Bremen ve demokratik kuruluşlar destek verdi. Bremen Eyalet Başbakanı Carsten Sieling ve SV Werder Bremen Başkanı  Hubertus Hess-Grunwald’ın yanısıra, sendika başkanlarının da katıldığı gösteri, yaklaşık üç saat sürdü.

Irkçılığa karşı birlikte mücadele şart
Miting’de konuşan Başbakan Sieling, son zamanlarda yabancı düşmanlığı ve yeniden dirildiğini belirttiği  anti-Semitizme dikkat çekerken, “Irkçılığı tetikleyen sağ popilizme fırsat vermemeli, tüm gücümüzle demokrasiye sahip çıkmalıyız. Demokrasi, herhangi bir olayla değil, ancak görmemezlikten gelindiğinde tehlikeye girer.  Burada, Bremen ve Bremerhaven olarak ne kadar  hoşgörülü, dayanışma dolu, kozmopolit ve barışçıl bir eyalet olduğumuzu  birlikte gösteriyoruz ve göstermeye devam etmeliyiz”  diyerek, eyleme katılan herkese teşekkür etti.    Christian Gloede (GEW Bremen) ve Volker Stahmann (IG Metall Bremen) tarafından sunulan
mitingde ayrıca, Dr. Ing. Hubertus Hess-Grunewald (SV Werder Bremen), Edda Bosse (Bremen Protestan Kilisesi), Barbara Heller (Bremen Barış Forumu), Ronja Senger (IG Metall Gençlik / Airbus  Bremen) ve Melikşah Şenyürek (Bremen Yabancılar Konseyi) konuşmalarda bulunarak, ırkçılık ve yabancı düşmanlığını kınadılar.