BREMEN SPD DEDİ

Gülsüm Tan – Hasan Akdoğan BREMEN

Almanya’nın en küçük eyaleti Bremen’de 14 Mayıs Pazar günü yapılan 21. Eyalet Meclisi seçimini ilk belirlemeye göre yüzde 29.05 oyla Sosyal Demokrat Parti SPD kazandı. Bremen ve Bremerhaven olarak iki şehirli eyaletin 2019 seçimlerinde Hiristiyan Demokrat Birliği CDU’nun arkasından ilk kez 2. Parti olarak çıkan SPD, Dr. Andreas Bovenschulte öncülüğünde sandıktan yine 1. Parti çıkmayı başardı. Ön tahminlere göre 2023 Bremen seçimlerinde oyların yüzde 29.5’ini alan SPD en güçlü parti olurken, onu, yüzde 25,8 ile CDU, Yeşiller: yüzde 12,2, Sol parti: yüzde 11, öfkeli yurttaşlar: yüzde 9,7 ve FDP: yüzde 5,3 olarak takip etti. SPD, Yeşiller ve Sol Parti ortaklığıyla yönetilen Bremen’de mutlak çoğunluğu alamayan SPD’li Bremen Eyalet Başbakanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Andreas Bovenschulte, yoluna yine bir koalisyon hükümetiyle devam etmesi gerekecek.

Seçim sonucu SPD’yi sevindirdi
Seçim sonucunu SPD seçim partisinde hayat arkadaşı Kerstin Krüger ile takip eden Dr. Andreas Bovenschulte, seçim sonucundan çok mutlu olduğunu belirterek seçmenlere teşekkür etti. Bremen Eyalet Meclis binasında kurulan yerel televizyon kanalı buten und binnen seçim stüdyosunda konuşan Bovenschulte, “Zorlu seçim kampanyası meyvesini verdi” diyerek, “SPD parti olarak gerçekten çok mücadele etti ve harika bir seçim kampanyası yürüttü ve ben de buna küçük bir katkı yaptım” açıklamasında bulundu. CDU baş adayı Frank İmhoff, Bovenschulte’yi seçim zaferinden dolayı tebrik ederken, oy oranlarının büyük SPD-CDU ortaklığına yeşil ışık yaktığını belirterek „Biz hazırız“ ifadesini kullandı. Seçim, Yeşiller partisine önemli ölçüde kayıp yaşatırken, öfkeli Vatandaşları (BIW) kazandırdı. Bremen’de yüzde 4,7 gibi önemli bir kayba rağmen yine yüzde 12,2 oyla 3 büyük parti olan Yeşiller’in baş adayı Maike Schaefer, sonucu çok acı olarak nitelerken, bunun sonuçları olacağını söyledi. Sol Parti oylarının yüzde 11 ile nispeten sabit kaldığı seçimde hükümet, yine aynı koalisyonla yoluna devam edebilir. 16 Parti’nin katıldığı seçimde farklı partilerden Türkiye Kökenli 26 aday yer alıyor. 15’i Bremerhaven’den seçilen 87 üyeli Eyalet meclisinin belirleneceği geçici seçim sonucunun Bremen’deki seçim ofisi tarafından 17 Mayıs Çarşamba gününe kadar açıklanması bekleniyor. Paralel 22 ilçe meclisi üyelerininde belirlendiği seçimin resmi nihai sonucu ise, 31 Mayıs’a kadar belli olacak.

462.000 seçmenin yaşadığı Bremen eyaletinde katılım oranı yüzde 57.
Katılım oranının yüzde 64,4. olduğu bir önceki 2019 eyalet seçimlerinde partilerin oy oranları ise şöyle oluşmuştu: SPD:24,94, CDU:26,66, Yeşiller:17,42, Sol Parti: 11,32, FDP:5,95, AfD:6,13, ve diğerleri 7,58