Bremen ve İzmir’e fotoğraf bakışı

Gülsüm Tan BREMEN

Bremen ve kardeş kenti İzmir arasında yapılan kültür alışverişleri kapsamında Bremen Kent Galerisi ve İzmir Goethe Enstitüsü girişimiyle oluşan genç sanatçıların İzmir ve Bremen’e fotoğraflarla ışık tuttuğu sergi “ANDERSWO -BAŞKA YERDE ” Bremen’de açıldı. Büyük ilgi uyandıran sergide, fotoğraf değişimi projesi kapsamında  her iki kardeş kentten seçilen sanatçılar Bremen’li Anja Engelke, Cosima Hanebeck ve Jaeuk Lee’nin  İzmir’de, İzmir’li  Alahattin Kanlıoğlu, Mehmet Fatih Yelmen ve Nilay Işlek’in de  Bremen’de  geçirdiği altı hafta içerisinde edindikleri  izlenimlerini yansıtan yaklaşık iki yüz fotoğraf  yer alıyor. Burada 15 Ekim 2017 tarihine dek gezilebilecek olan sergi İzmir’e taşınarak önümüzdeki 18 Kasım’da gösterime sunulacak. Katolog halinede getirilen görüntülerde, sanatçılar, İzmir feribotunda giden  insanlar, Bremen ve İzmirli kadınlar, her iki kentin insanlarındaki cep telefonu alışkanlığını yansıtan kareler yer alıyor.

-Ortak kültürel projelerin önemi
Bremen Kent Galarisi’nde açılan sergi, özel bir programla Bremen’de faaliyet gösteren Türkiye Kültür Forumu üyelerine tanıtıldı. Konuklarını selamlayan galeri müdürü Rose Fister,  restore edilen galeri ve sergi projesi üzerine bilgi verdi. 22 yıldır kardeş kent  olan Bremen ve İzmir arasında kültür ilişkilerinin hareketli bir şekilde devam ettiğini belirten Fister, “Ortak kültürel projeler, ülke ve kültür sınırlarının ötesinde insanlar arası iletişimi teşvik eder. Genç sanatçılara burada yer vererek bu dalda bir iletişim ağı oluşturmak istiyoruz” dedi.
Türkiye Kültür Forumu Başkanı Bülent Uzuner, derneğin Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Muhlis Kenter ve Dr. Sabine Uzuner ile birlikte farklı mesleklerden Türk ve Almanlar’ın yer aldığı guruba, küratör Ingmar Lähnemann tarafından gezdirilip sergi ve fotoğraflar konusunda detaylı  bilgi verildi.

-Faaliyetlerimiz devam edecek
Program sonunda sergiyi çok beğendiğini belirten Bülent Uzuner, kendilerine verdikleri bilgiler için Fister ve Lähnemann’a teşekkür etti. Kültürel faaliyetleri kapsamında Bremen’de mevcut olan kültür merkezlerinide Türk ve Alman toplumuna tanıtmak istediklerini belirten Uzuner, “Bugünkü program çok özeldi. İzmir ve Bremenli fotoğrafçılar her iki kardeş kentlerdeki görüntülerini sergilemeleri bizim için çok ilginçti. Görüntüler, iki kenti tanıyan insanlar olarak çok hoşumuza gitti” diye görüşlerini aktarırken, kültürel faaliyetlerinin devam edeceğini söyledi.