Bremen'de 19 mayıs coşkusu

Gülsüm Tan-Hasan Akdoğan
BREMEN-Bremen kentinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 96.yıl dönümü, Eyalet Meclis Başkanı Christian Weber ile Türkiye’nin Hannover Başkonsolosu Mehmet Günay himayesinde birlik ve beraberlik içerisinde coşkuyla kutlandı. KSV Vatanspor’un oynadığı Bezirkssportanlage Gröpelingen stadında gerçekleşen programa,Bremen Eyalet Meclis Başkanı Cristian Weber’in yanı sıra, ünvanlı boksörler, ve çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları başkanlarıyla birlikte Bremen ve çevresinden çok sayıda kişi katıldı. Öğretmenler Emine Günenç ve Tahsin Aslan’ın sunduğu, Atatürk ve silah arkadaşları için saygı duruşu ve ardından, Türk ve Alman Milli Marşların okunmasıyla başlayan kutlamada
İzmir Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu çeşitli yörelerimizden gösterileriyle göz doldururken, Karadeniz’in sevilen ünlü sanatçılarından Sinan Yılmaz ise, yorumladığı hareketli parçalarıyla izleyenleri coşturdu. Türkü arası konuşmada yapan Yılmaz, “Kültürümüzle, geçmişimizle iftihar ediyoruz. Ne Mutlu Türküm Diyene” sözleriyle izleyenleden büyük alkış aldı.
GÜNAY VE KOCAOĞLU’NUN MESAJLARI OKUNDU
Günün anlam ve önemini şiirlerle dile getiren Emine Güneç, Almanya’da devam eden Türkiye Genel Seçimleri nedeniyle kutlamaya katılamayan Türkiye’nin Hannover Başkonsolosu Mehmet Günay’ın ve Izmir B.Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun gönderdiği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayan mesajlarını okudu. Bremen’de Milli Bayramların uzun yıllar kutlanmasına öncülük eden gazeteci Birol Tan ise gençlere, “Özgürlüğümüzü borçlu olduğumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün armağan ettiği bayramlarınızı böyle coşkuyla kutlamaya devam edin” diye seslendi.
BAŞARILI ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
Çuval, yumurta yarışı ve koşuda dereceye giren öğrencilere ve Vatanspor’un düzenlediği mini futbol turnuvasında dereceğe giren takımlara kupa ve madalyalar verildi.
Gurubu Pamukkale ile icra ettiği canlı müzik ve yorumuyla kutlamalara renk katan Bremenli sevilen sanatçı Hüseyin Kaya’ya, öğretmen, gazeteci ve sivil toplum kuruluşları üyelerinden oluşan Bremen Milli Bayramlar Tertip Komitesi MBTK tarafından teşekkür plaketi takdim edildi. Bremen-İzmir Derneği başkanı Barbara Wulff, İzmir Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Baş Antrenörü Fatih Akçayüzlü’ye Bremen tabağı takdim etti.
MBTK, kutlamaya katılanlarada teşekkür ederken, programın ana sponsorları Türkiye’nin Bremen Fahri Konsolosu Yasemin Viekötter’e ait mütehit şirket İnterhomes AG ve Benerjim adlı enrji şirketi Yöneticisi Mischael Größer’e de teşşekür edildi. Türk mutfağından lezzetlerin de yer almasıyla adeta bir festivale dönüşen kutlamayı katılımcılar, beğeniyle takip etti.

error: