Bremen’de Edirne rüzgarı esti

 

Bremen şehrinde hizmet veren Eyüp Sultan Bahçe Cami Derneği’nin organize ettiği Yaz Şenliğine katılan Edirne Belediyesi folklor ekibi ve ciğer ustaları, şenlikte Edirne rüzgarı estirdi.

 

 

Gülsüm Tan – Hasan Akdoğan BREMEN
Bremen’in Kuzeyinde hizmet veren Eyüp Sultan Bahçe Cami (ESB) Derneği’nin organize ettiği geleneksel Yaz Şenliği’ne katılan Edirne Belediye Başkanlığı Kültür Sanat, Gençlik Spor Kulübü Folklör ekibi ve ciğer ustaları, gösterileri ve meşhur Edirne tava ciğeri sunumlarıyla şenlikte edirne rüzgarı estirdi. ESB Camii’nin 21-22-23 Haziran tarihleri arasında düzenlediği Yaz Şenliği’ne katılmak üzere Bremen’e gelen Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Belediye Meclis Üyeleri Duygu Şener ve Şükrü Atamgüç’ün yanı sıra Gürkan Güzelharcan ve yönetimindeki folklor ekibi ile ciğercilerinden oluşan 33 kişilik heyet, Bremenlilere dört gün Edirne ilimizi yaşattı.
T.C. Hannover Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi İsmail Demirbağ ve ataşeliğe bağlı Bremen’den Koordinatör Türkçe ve Türk Kültürü öğretmeni Müzeyyen Paydos’un da eşleriyle birlikte katıldığı etkinliğe, Alman bölge yetkilileri, Bremen ve çevresinden dernek başkanları ve çok sayıda Türk ve Almanlar ziyaret etti.
Büyük ilgi gösterilen etkinlikte ciğerci ustaları yöresel hazırladıkları tava ciyerini ziyaretçilere yetiştirmek için büyük çaba sarfettiler.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a teşekkür
Kuranı Kerim tilavetiyle başlayan etkinliğin açılış konuşmasını yapan ESB cami derneği Başkanı Harun Sapmaz, 16 yıldan beri yaz şenlikleri düzelediklerini belirterek, „Bu etkinliklerimizi zenginleştirmek için Türkiyemiz ve bölgelerimizden folklör ekibi getirdiğimiz gibi yağlı güreş yarışmaları düzenledik. Bu sene gelen Edirne ekibi bize şeref verdiler“ diyerek, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a ve destek olan tüm sponsorlarına teşekkür etti.

Amacımız Bremen-Edirne arasında dostluk köprüsü oluşturmak
Edirne ekibi,Türk Bayrağı ve Edirne Belediye Başkanlığı Sancağı ile ziyaretçileri selamladı. Burada yaptığı selamlama konuşmasına Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın selam ve sevgilerini getirdiğini belirterek başlayan Dr. Tanrıkulu, „Sizlerle birlikte olmaktan çok mutluyuz. Türkiye’de Edirne’den geçerken ciğerimizi yemeden yolunuza devam etmeyin, misafirimiz olun“ diye konuştu. Ziyaretleri konusunda bilgi veren Dr. Tanrıkulu, „Edirne Belediyesi olarak Orta Avrupa’da Almanya ve Balkanlar’da çok fazla etkinlikler yaparak Edirne’mizi tanıtıyoruz. Bu anlamda Bremen’de yaşayan Türkler ve Edirneli dostlarımız, bizleri dönem dönem bu gibi etkinliklere çağırdıkları zamanda tabiki memnuniyetle geliyoruz. Edirne ve Bremen’in karşılıklı tanıtılması ve her iki şehir arasında bir gönül bağı kurulması bizim için çok önemli. Daha önce Kırkpınar yağlı Güreşleri ve folklor ekibleriyle geldiğimiz Bremen’e bu sene folklör ve ciğer ekibimizle geldik. Yani gastronomide öne çıkan Edirne Tava Ciğerini burada tanıtacağız. Burada 1. Ciğer Festivali de olur. Edirne’de ciğer ve bando festivalleri yapıyoruz. Bu yıl Edirne’de 9. Kez düzenlemiştik“ dedi.
Edirne Belediyesinin sosyal ve kültür anlamında da öne çıkan bir belediye olduğunu, Dünyada ve Türkiye’de ödülleri olan Edirne Belediyesi Halk oyunları ekibi
belirten Tanrıkulu, Türk kültürünü Almanlara tanıtmak olduğu gibi Türkler’in hasretinide bir nebze gidermek için buradayız“ derken etkinliklere Türkiye’den her belediyenin katılmasını önerdi.

Edirne kültürünün yanında Edirne Tava Ciğerinin de tanıtımı yapıldığı etkinlikte Artvin Cağ kebabı gibi yörelerimizin farklı lezzetleri de yer alirken, Dünyada ve Türkiye’de ödülleri olan Edirne Belediyesi Halk oyunları ekibi, farklı yörelerimizden sundukları folklör gösterileriyle göz doldurdu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın