Bremen’de Kovid-19’a karşı aşılara başlandı

Küresel salgın Kovid-19’a karşı aşıların başlamasıyla Bremen’de ilk aşı, yaşlılar bakım evi sakinlerinden 85 yaşındaki Alice Oeßelmann’a yapıldı.

Gülsüm Tan Hasan AkdoğanBREMEN
Almanya’da küresel salgın Kovid-19’a karşı aşıların başlamasıyla Bremen’de ilk aşı, Findorf semtindeki yaşlı bakımevi sakinlerinden 85 yaşındaki Alice Oeßelmann’a yapıldı. Burada Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin şirketi BioNTech ile ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer’ın ürettiği aşıyı olduktan sonra kendisini çok iyi hissettiğini belirten Oeßelmann, „Artık yakınlarıma gönül rahatlığı ile sarılabileceğim için çok mutluyum“ dedi.
İlk gelen aşı dozunun az olması nedeniyle aşılar ilkin, Bremen aşılama merkezinden gezici ekipler tarafından yaşlı bakım tesislerindeki yaşlılara yapılıyor. Gezici ekipler arasında aşılama ve bu eylemler hakkında bilgi veren bir doktor yer alıyor.

Teşekkür ettiler
Bremen Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Andreas Bovenschulte(SPD, Eyalet Sağlık Bakanı Claudia Bernhard (Sol Parti) ve Sosyal İşler Bakanı Anja Stahmann (Yeşiller) Bremen’de koronavirüs ilk aşı uygulamasında hazır bulunarak, ilk aşı olma cesaretini gösterdiği için Oeselmann’a teşekkür ettiler.Ayrıca aşılama sürecinde tüm emeği bulunanlarada teşekkürde bulundular.

Basına açıklama yaptılar.
Burada hazır bulunan basın mensuplarına açıklamada bulunan Bremen Eyalet Başbakanı ve B.B. Başkanı Dr. Andreas Bovenschulte, ilk günü beş farklı yaşlı evinde aşılara başlanıldığını belirterek, “Normal hayata tekrar dönmeye ihtiyacımız var. Burada bulunan 35 yaşlı evi sakininden 25 kişiye aşı yapılmıştır.İyi geçen ilk aşılar, insanlarımızın aşı olmayı cesaretlendirecektir” dedi. Sağlık Bakanı Claudia Bernhard, aşılara başlayabildiklerinden duyduğu memnuniyetini dile getirirken, Sosyal İşler Bakanı Anja Stahmann ise, Bremen’de 80 yaş ve üstü 30 bin kişinin yaşadığını ve ilk günü 500 kişinin aşılanacağını belirtirken, bu işlemde yakınların olmaması elbette üzücü olduğunu ifade etti.

İlk etapta 5 bin aşı dozu
Bremen başlangıçta yaklaşık 5 bin aşı dozuna sahip oldu. Sağlık bakanlığı, Ocak ayı boyunca 40.000’e kadar doz bekliyor. Bu teslimatın beşte biri Bremerhaven kentine gidecek. Mevcut olan aşı dozlarıyla öncelikli olarak yaşlı bakım evi sakinleri aşılanacak. Bunun için 14 gezici tıbbı ekip görevlendirildi.
Daha sonra belirlenen sıraya göre resmi olarak bilgilendirilen kişiler, Bremen fuarı 7. Holdeki aşılama merkezinde aşı olabilecekler. Burada da aşılara, 28 Aralık Pazartesi günü başlayacak.