Bremen’de öğrencilerden cami ziyareti

blank

Okul projesi kapsamında öğretmenleri önderliğinde İslamiyet’i yakından tanımak amacıyla cami ziyaretinde bulunan 5. sınıf öğrencileri, çıktıkları minberde önemli mesajlarda verdiler.

Gülsüm Tan BREMEN

Bremen’in Neustadt semtinde bulunan DİTİB Bilal’i Habeşi Cami, Wilhelm-Kaisen-Oberschule 5. A,B,C ve D sınıfı 120 öğrenci tarafından ziyaret edildi. Anılan okulun dinleri konu eden bir projesi kapsamında öğretmenleri ile birlikte camiye gelen öğrencilere, ev sahibi cami din görevlisi Osman Bozkurt ve Syke Osmanlı Cami din görevlisi Abdurrahman Emin tarafından cami tanıtıldığı gibi, İslam Dini ve ibadet şekli üzerine bilgiler verildi.

Öğrencilerden anlamlı mesajlar
Sınıfların ayrı ayrı bilgilendirildiği ziyarette öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Osman hoca, onlardan  cuma hutbesinin okunduğu cami mimberinden halka mesajlar vermelerini istedi. Heyecanla  minbere çıkan bazı öğrenciler ise, “Allah sizlerle birlikte olsun, Sağlıklı uzun ömürlü olun, Allah çocukları korusun. Birlik ve beraberlikle barış içerisinde yaşayalım”. şeklinde anlamlı mesajlar verdi.

Karşılıklı ön yargılar kırılıyor
Proje Haftası  kapsamında Bremen kentindeki dünya dinlerinin mabetlerini ziyaret ettiklerini belirten Wilhelm-Kaisen-Oberschule müdür yardımcısı Meike Wittenberg ve öğretmenler Britta Hartman ile Elif Eraslan, kendilerine bu imkanı veren cami yönetimi ve din görevlilerine teşekkür ettiler. Amaçlarının dinleri yakından tanıyarak karşılıklı ön yargıları ve korkuları yok etmek olduğunu söyleyen Wittenberg, “Öğrencilerimiz gayet ilgili. Bu da toplum birlikteliği için umut vericidir” dedi.

Kapımız herkese açık
Caminin herkese açık olduğunu belirtirken öğrencileri bilgilendirmekten duyduğu memnuniyeti ifade eden Osman Hoca, onlara derslerinde başarı diledi.  Ziyaretler sonunda tüm öğrencilere cami yönetimi tarafından içecek ve çikolata ikram edildi.