BREMEN'DE SEÇİM HEYECANI

Gülsüm Tan
BREMEN- Almanya’nın en küçük eyaleti Bremen’de, 10 Mayıs 2015 tarihinde yapılacak olan Eyalet Meclisi seçimleri heyecanı başladı. Her dört yılda bir yapılan seçimlerde eyalet ve ilçe meclisleri belirleniyor. Seçimlerde 303 aday, 83 eyalet meclisi koltuğu için yarışacak. Seçimlere katılacak parti, ve seçmen grupları şu isimlerden oluşuyor; Sosyal Demokrat Parti (SPD), Birlik 90/Yeşiller (Grüne),Hristiyan Demokrat Birlik (CDU), Sol Parti (Die Linke), Öfkeli Vatandaş (BIW), Hür Demokrat Parti (FDP), Korsanlar Partisi (Piraten), Almanya için Alternatif (AfD), İş, Hukuk, Hayvanları Koruma, Elitler teşviği ve Köklü Demokrasi İnisiyatifi (Die Partei), İnsan, Çevre ve Hayvanları Koruma Partisi (Tierschutz), Yeni Liberaller (Liberale). Ekolojik Demokrat Parti (ÖDP) Almanya Ulusal Demokratik Partisi(NPD)

17 TÜRK KÖKENLİ ADAY YARIŞACAK
Bremen ve Bremerhaven’den oluşan eyalet, SPD ve Birlik/90 Yeşiller partisi koalisyonu ile yönetiliyor. 83 sandalyelik eyalet meclisinde, Bremen’i 68 Bremerhaven’i 15 vekil temsil ediyor. Bremen Eyalet Meclisi’nde yer alan partilerin listebaşı adayları: Başbakan Jens Böhrnsen (SPD), Belediye Başkanı Karoline Linnert (Yeşiller), Elisabeth Motschmann (CDU) , Kristina Vogt (Sol Parti) ve Jan Timke (BIW). Meclisinde görev yapan 11 milletvekilleri ile Almanya’da en çok Türkiye kökenli milletvekiline sahip eyalet olarak tarihe geçen Bremen’de bu kez, SPD’den 10, Yeşiller’den 5, CDU ve Sol Parti’den de birer olmak üzere Türkiye kökenli 17 aday yarışacak.

SEÇMENLER AYDINLATILIYOR
2011 seçim sonuçlarına göre takriben 494.167 seçmenin yaşadığı Bremen Eyaleti’nde, takriben 10 bin Alman vatandaşlığına geçenlerle birlikte yaklaşık 40 bin Türkiye kökenli bulunuyor. Seçmen yaşı 16 olarak bir önceki (2011) seçim sistemi ile yapılacak olan seçimlerde, Alman ve Avrupa Birliği vatandaşları da oy kullanabilecek. Her seçmenin, 5 eyalet, 5 de ilçe meclislerini seçeceği 10 oyu bulunuyor. Seçim bölgelerinden her eve posta ile gönderilen örnek seçim defterleri ile de seçmenler, oylarını nasıl kullanacakları yönde ayrıca aydınlatılıyor. Bilindiği gibi beş oy, farklı parti adayları arasında tercih yaparak arzuya göre taksim edilecileceği gibi, tek adaya da verilebilecek. Adayların liste sırası büyük ölçüde önemini kaybettiği bu yöntem seçimler büyük sürprizlere neden oluyor. Örneğin, eyalet listesinin alt sıralarında bulunan bir aday dahi çok tercihli oy alması halinde listesinin en üst sırasına çıkabiliyor. Seçimle, Türk kökenli adaylarında yer aldığı Bremen’de 22 İlçe Meclisi ve Bremerhaven’de Belediye Meclisi adayları da belirlenecek.

SANDIĞA GİDİN ÇAĞRISI
Şu anda Bremen Eyalet Meclisi milletvekili olan ve partileri tarafından tekrar aday gösterilen Türkiye kökenli milletvekilleri, her seçmenin 5 oy hakkı olduğunu hatırlatarak “10 Mayıs 2015 tarihinde mutlaka sandığa giderek demokratik hakkınızı kullanın. Oylarınızı, kendinizi yakın bulduğunuz partiye veya desteklediğiniz adaya verin” diye çağrıda bulundular.

EN FAZLA TÜRK ADAY SPD’DEN
Diğer yandan, 2015 Bremen seçimlerinde yarışacak olan Türkiye kökenli 17 adayın isimleri ve eyalet liste sıralamaları ise şöyle: SPD, Mustafa Güngör 13. sıradan (3. Dönem), Şükrü Şenkal 15. Sıradan (3. Dönem), Gönül Bredehorst 22. Sıradan, Ruken Aytaş 24. Sıradan (2. Dönem), Diana Altun 40. Sıradan, Aydın Gürlevik 41. Sıradan (2. Dönem), Eyfer Tunç 50., Mehmet Acar 61. Mehmet Ali Seyrek 65. Sırada (2. Dönem) ve Patrick Öztürk 13. Sıradan (Bremerhaven 2. Dönem) olarak en fazla aday gösteren parti oldu (10).
Yeşiller’de Mustafa Kemal Öztürk 32, sıradan (3. Dönem), Kebire Yıldız 35. Ve Şahhanım Görgü Philip ise 45. Sıradan aday gösterilirken, Bremerhaven’de liste başı olarak Sülmez Doğan (3. Dönem) ve Turhal Özdal 9. Sıradan aday oldu. CDU’da 2. Dönem milletvekili olarak adaylığını koyan Oğuzhan Yazıcı 12. Sıradan, Sol Parti’den 3. Dönem adaylığını koyan Cindi Tuncel ise partisinde 4. Sıradan aday gösterildi.

KOALİSYON DEVAM EDEBİLECEK Mİ?
SPD’nin kalesi olarak bilinen Bremen’de seçim heyecanı hat safhada. 2011 eyalet seçimlerinde alınan sonuçlar doğrultusunda (SPD:38,6%, Yeşiller: 22,5% , CDU: 20,4%. Sol Parti: 5,6%, BIW: 3,7%) 2007 seçimlerinde başlanan SPD-Yeşiller koalisyonu devam etti. Bremen Eyaleti 69 yıldır SPD öncülüğünde yönetiliyor. 2015 seçimlerinde bir süprizin yaşanıp yaşanmıyacağı ise merak konusu.

error: