BRÜKSEL’DEN MAĞARAYA

blank

Brüksel’den mağaraya! 3 dil biliyor, geçmişini sır gibi saklıyor…

Balıkesir’de yaşayan 72 yaşındaki İskender Gündüz tam 40 senedir mağarada yaşamını sürdürüyor. Hayatının bir kısmını Brüksel’de geçiren ve 3 dil bilen Gündüz, 40 yıl önce ailevi sebeplerden dolayı çıktığı dağdan bir daha inmedi. Balıkesir’de 40 yıllık dağ yaşamının 30 yılını 200 metre derinliğindeki mağarada geçirdiğini söyleyen İskender Gündüz, son 10 yılda da mağaranın göçmesi neticesinde kendi elleriyle yaptığı kovukta yaşamını sürdürüyor.

Balıkesir’in Akyar köyünde yaşayan İskender Gündüz üniversite yıllarında siyasi nedenlerden dolayı uzun yıllar hapis yatıp çıktıktan sonra 40 yıla yakın bir süredir mağarada yaşıyor.

1946’da Balıkesir’in 500 hanelik Alevi köyü  Akyar’da doğup büyüyen  İskender Gündüz maddi koşulları iyi olmasına rağmen tüm mal varlığını bırakıp mağarada yaşamayı seçmiş. Eski bir maden ocağında yaşayan İskender Gündüz maden ocağı yıkılınca köyün 2-3 kilometre dışında bir mağarada yaşamaya başlamış. Yıllardır mağarada yaşayan Gündüz, köylülerin getirdiği yardımlarla yeme, içme ihtiyacını karşılıyor. Köy muhtarı ve köylüler tarafından kendisine bir ev yapılmak istenmiş ancak Gündüz tüm baskılara rağmen mağarada yaşamak istediğini ev yapılması durumunda yakacağını belirtmiş.

Mağarada yaşama sebebinin,  toplumun ve kişilerin yarattığı kirlilikten tabiata sığındığını belirten Gündüz, “Bizim dönemimizde cehalet vardı ve bu nedenle okuyup buna son verdim” diyor. İnsanlardan kaçıp doğaya sığındığını belirten Gündüz, “Burada huzurluyum ve kafam rahat. Her gün çayımı, yemeğimi yapıp yiyorum. Korkacak türden bir yırtıcı hayvan yok ve buraya gelen yaban hayvanlarına su veriyorum” diye konuşuyor.  İskender Gündüz, kimseden bir şey istemediğini ve beklemediğini belirterek, “İnsanlardan bir beklentim olsaydı oy kullanırdım” diyor.