Bu bir aile dramı değil, kadın kırımıdır

blankblank

Hamburg’da 1 Mayıs akşamı eski eşi tarafından çocuklarıyla birlikte saldırıya maruz kalarak ağır yaralanan Mesude Ş.’nin evinin önünde erkek şiddeti protesto edilirken “Bu bir aile dramı değil, kadın kırımıdır” mesajı verildi.

Erdal Altuntaş – Nebahat Uzun HAMBURG
Almanya’nın Hamburg kentinde 1 Mayıs günü eski eşi Kalender E.’nın (49) bıçaklı ve benzinli saldırısı sonucu 10 yaşındaki oğluyla birlikte ağır yaralanan ve halen hayata tutunma mücadelesi veren Mesude Ş.’nin evinin önünde erkek şiddetine karşı protesto eylemi yapıldı. Arkadaşları arasında ‘Meryem” olarak bilinen Mesude Ş.’nin Lurup semtindeki evinin önünde ellerinde dövizlerle toplanan 150’ye yakın insan, kadına yönelik şiddet, erkek şiddeti ve bu şiddeti önlemeye yetmeyen yasa ve politikaları protesto ettiler. Korona virüsü önlemleri nedeniyle ağızlarında maskelerle eyleme katılanlara polisler eşlik ettiler. Hamburg’daki kadın inisiyatiflerinin ortaklaşa organize ettiği protesto eyleminde yapılan konuşmalarda “Bu olay resmen cinayete teşebbüstür ve asla hiçbir özrü olamaz. 2019 yılında 135 kadının eşleri tarafından katledildiği Almanya’da kadınları koruyan yasaların ve politikaların güçlendirilmesini talep ediyoruz. Kadınlar ve çocuklar şiddete uğramadan önce gerekli önlemler alınmalıdır. Pandemiyle birlikte artan aile içi şiddette bu olaylar sadece buzdağının görünen yüzüdür” mesajları verildi. Kuzey Almanya Alevi Kadınlar Birliği de, “Kadınlarımız ‘hayır’ dedikleri için her gün erkekler tarafından şiddete maruz kalıyorlar. Tesellimiz, Meryem canımız ve çocuklarının hayata tutunmasıdır. Bundan sonra onu asla yalnız bırakmayacağız. Eski eşi denen düşkünün de en ağır cezaya çarptırılmasını talep ediyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

 

blank

BU BİR AİLE DRAMI DEĞİL, RESMEN KADIN KIRIMIDIR
Eyleme katılarak bir konuşma yapan Hamburg Sol Parti Eş Balkanı ve Milletvekili Cansu Özdemir, “Bu bir aile dramı değil resmen kadın kırımıdır, erkek şiddetidir. Bu olay aile faciası ya da dramı olarak asla basitleştirilmemeli, masumlaştırılmamalıdır. Bu tür olaylar tek tek isimlere indirgenmemelidir ve yapısal bir sorun olarak konuşulmalıdır. Kadınlar ve çocuklar için daha güçlü bir koruma politikası talep ediyoruz” mesajı verdi. Eyleme katılan Hamburglu Avukat Mahmut Erdem ise, “Meryem canımız sosyal alanda oldukça aktif bir arkadaşımızdı ve yaklaşık 5-6 yıldır eski eşinden ayrı yaşıyordu. Cani, 1 Mayıs akşam saatlerinde 12 yaşındaki kızı Zeynep’i arayarak annelerine bir sürprizi olduğunu söyleyip kapıyı açtırmış. Kendisi eşine uyguladığı şiddetten ötürü uzaklaştırma cezası almış, sosyal ilişkileri olmayan, toplumdan izole olmuş birisi. Mahkeme kararı olmasına rağmen Meryem canımızı defalarca rahatsız etmiş ama mahkeme bir şey yapmamış. Böyle bir durumda İsveç’te olduğu gibi hemen tutuklanması gerekirdi ama bu yapılmadığı için bugün bir kadın ve çocuğu hayata tutunma mücadelesi veriyor” dedi. Kadın inisiyatifleri 6 Mayıs Çarşamba günü (bugün) saat 17.00’de Altona- Mercado alışveriş merkezi önünde yeni bir eylemin duyurusunu da yaptı.

ESKİ EŞİNİN BOĞAZINI KESTİ, OĞLUNUN ÜSTÜNE BENZİN DÖKÜP YAKTI
1 Mayıs’ta meydana gelen olayla ilgili verilen bilgiye göre; 5 yıldır eşinden ayrı yaşayan ve eski eşine şiddet uyguladığı için uzaklaştırma cezası alan Kayseri / Sarızlı Kalender E., 12 yaşındaki kızını arayarak annelerine sürprizi olduğunu söyleyip kapıyı açtırdı. Beraberinde getirdiği bıçakla eski eşine saldıran adam, Mesude Ş.’in boğazını kesmeye çalıştı. Ardından 10 yaşındaki oğlu Haydar’ın üzerine benzin döken cani adam, oğlunu ve evi ateşe verdi. Kendisi de alev alan adam, komşuların iddiasına göre balkona çıkarak, “O zaman herkes yansın” diye bağırdı. Komşuların çığlıkları ve alevleri görerek olay yerine çağırdığı itfaiye yangına müdahale ederken boğazından ağır yaralanan ve vücudunun yarıya yakını yanan Haydar E. ambulans helikopterle Lübeck’teki özel bir kliniğe kaldırıldı. Şeker hastası olan talihsiz kadının hayati tehlikesi devam ederken oğlunun hayati tehlikeyi atlattı bildirildi. Olay anında dumandan zehirlenen 12 yaşındaki Zeynep ve vücudunda yanık izleri oluşan Kalender E.’de hastanede tedavi altına alındı. Kalender E. tedavi sürecinde gözaltına alınırken polis olayla ilgili soruşturma başlattı.