Bu coğrafyada ayakta kalmak zordur

Erdal Altuntaş
HAMBURG CHP Birliği tarafından Armada Düğün Salonunda „Cumhuriyetimizin 100. Yıl kutlaması“ başlığıyla düzenlenen panele, Cumhuriyet sevdalısı, çoğu kadın ve gençlerden oluşan yaklaşık 400 kişi katıldı. CHP Hamburg Birliği’nin davetlisi olarak kutlamaya konuşmacı olarak CHP eski genel başkanı, Dışişleri Bakanı ve Ankara eski Belediye Başkanlığı gibi CHP içinde birçok alanlarda görev yapmış olan Murat Karayalçın katıldı. Aytun Ede’nin müzik ve yorumları eşliğinde başlayan kutlamaya katılanlar, giydikleri kırmızı-beyaz renklerle salonda büyük coşku yaşarlarken, katılımcılara çay-kahve ve ikramlar yapıldı.

 

 

Daha sonra Cemalettin Zeyrek’in müziği eşliğinde Hüseyin Ertuğrul’dan şiir dinletisi yapıldıktan sonra usta siyasetçi sahneye davet edildi. CHP Hamburg Birliği Başkanı Hulisi Işıtan’ın selamlama konuşmasından sonra alkışlarla ve coşkuyla sahneye çıkan usta siyasetçi Murat Karayalçın, “Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anarak sözlerine başlayan Samsun doğumlu Karayalçın, „Emperyalistlerin yenilmesinde, işgalcilerin topraklarımızdan kovulmasında, devletimizin kurulmasında sevgili önderimizle birlikte onun yanında yer almış sivil asker ayrım yapmaksızın bütün hepsini şükran ve minnetle anıyorum” dedi. İktidarın başarı ve başarısızlık hikayelerini anlatarak konuşmasına devam eden Karayalçın „Bu hükümet demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti olma yolunda çok başarısız oldu. Eğitim ve tarıma girmiyorum. Oralarda da çok beceriksiz oldu. Tüm bu başarısızlıkları ülkeme yakıştıramıyorum.

 

 

Ayrıca gelir dağılımı da çok dengesiz. Gelir önemlidir ama asıl önemli olan gelirin adil bir şekilde nasıl dağıtılacağıdır. 20 yıldır iktidarda olan Ak Parti toplumsal barışı da sağlayamayarak sınıfta kalmıştır“ dedi. Hükümetin başarısından da söz eden Karayalçın „Bu hükümetin temel başarısı bu zor coğrafyamızda devletimizi savaşa sokmadan ayakta tutabilmektir.

 

 

Bu coğrafyada ayakta kalmak çok zordur ve bu hükümet şimdiye kadar bunu başarabildi“ dedi. Atatürk’ü dış siyasetten ayrı tutamayacağını belirten politikacı, Atatürk’ün cumhuriyeti kurma sürecini detaylı bir şekilde anlattı. Cumhuriyetin kuruluş tarihinden geriye doğru 100 yıllık tarihten 1823’ten 1923’e kadar olan zamanda yapılan savaşlarda Osmanlının devleti ayakta tutabilmek için verdiği mücadeleyi ve sonrasındaki Anadolu topraklarındaki işgale Cumhuriyetçilerin o ortamda emperyalizme karşı dünyadaki ilk kurtuluş savaşını kazandıklarını ifade etti. Son güncel konulara da değinen Karayalçın „Anadolu coğrafyasındaki savaş ihtimalinin yüksek olduğunu biliyoruz. Eskiden dışişleri bakanlığı yapmış bir kişi olarak dünyanın başka bölgelerinde böylesi bir durum söz konusu değildir. Bütün sorunlara rağmen Türkiye, savaşlara dahil olmadan ayakta kalmayı başarmıştır“ dedi. Programın sonunda katılımcılardan gelen soruları cevaplayan Karayalçın, bol bol da hatıra fotoğrafı çektirerek katılımcılarla sohbet etti.