Bu kez THY koşturdu

THY’nin sponsor olduğu, bu yıl 41’incisi düzenlenen New York’un en önemli simgelerinden 102 katlı Empire State Binası’na çıkma koşusu yapıldı.

 

Türk Hava Yollarının (THY) sponsor olduğu, bu yıl 41’incisi düzenlenen New York’un en önemli simgelerinden 102 katlı Empire State Binası’na çıkma koşusu yapıldı.  Toplam 250 atletin bin 576 basamak çıkarak Empire State Binası’nın 86’ncı katında bulunan bitiş çizgisine ulaşmaya çalıştığı organizasyonda, erkeklerde Kolombiyalı atlet Frank Nicolas Carreno Hernandez ilk defa katıldığı yarışta birinci gelirken, kadınlarda son 5 yılın şampiyonu Singapurlu atlet Suzy Walsham yine zirvede yer alarak yarışmadaki toplam 9’uncu zaferini elde etti.

Böylece, üst üste kazanma serisini 6 yıla çıkaran Walsham, şampiyonluğunun ardından AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, bu seneki yarışın zor geçtiğini dile getirerek, yarıştan önce geçirdiği rahatsızlığının kendisini olumsuz etkilediğini söyledi.

Walsham, iki ay boyunca, geçirdiği göğüs enfeksiyonu nedeniyle yedi hafta yarışa hazırlanamadığını ancak müsabakadan birinci olarak ayrıldığı için mutlu olduğunu ifade ederek, gelecek sene yarışa tekrar katılarak organizasyondaki 10’uncu zaferini elde etmeyi amaçladığını kaydetti.

Carreno Hernandez de ilk defa katıldığı yarışta birinci gelmesinin kendisini sevindirdiğini ve gelecek yıl müsabakaya tekrar katılmak istediğini belirtti.

“Empire State Binası’nda Türkiye renkleri”

THY New York Genel Müdürü Cenk Öcal, yarışmanın ardından yaptığı konuşmada, organizasyonun ana sponsoru olmaktan gurur duyduklarını söyleyerek, “Bu akşam Empire State Binası’nın Türk bayrağının renkleri olan kırmızı ve beyaz ışıklarla aydınlatılması bizi çok duygulandırdı.” dedi.

Öcal, daha sonra, THY’nin en son reklam filminde oynayan ve ABD’de yaşayan ünlü Türk cerrah Dr. Mehmet Öz’ü takdim etti.

“Engelleri aşan insanların nasıl güçlendiğini anlıyorum”

Pazar günü yayınlanan ve ABD’nin her yıl en çok izlenen etkinliği Amerikan futbolu final maçı Super Bowl sırasında 100 milyondan fazla Amerikalının beğenisine sunulan THY’nin reklam filminde oynayan doktor Öz, konuşmasında, insan bedeninin önemine değindi.

Öz, insan bedeninin her zaman mükemmel olmadığına ancak çok güzel şekilde işlediğine işaret ederek, yarışmaya katılan engelli sporculara dikkati çekti.

Empire State Binası’na çıkma koşusunu öğrendiğinde çok heyecanlandığını dile getiren Öz, “Engelleri olan insanları düşündüğümde ve bu engelleri nasıl aştıklarını gördüğümde, onların birçok yönden nasıl güçlendiğini anlıyorum ve buna hayran kalıyorum.” ifadelerini kullandı.

“Diz üstü ampute sporcudan bir ilk”

Bu yıl Empire State Binası’na çıkma koşusuna ilk defa katılan Rudy Garcia-Tolson, 41 yıllık tarihinde bu koşuyu tamamlayan ilk diz üstü ampute sporcu oldu.

“THY, yarışın tanıtımında ve gelişiminde önemli rol oynadı”

Empire State Binası’nın sahibi olan şirket Empire State Realty Trust’ın Başkanı John Kessler da dünyanın en eski merdiven tırmanma yarışına ilginin önemli olduğunu söyledi.

Kessler, dünyaca ünlü Empire State Binası’na çıkma koşusuna THY’nin sponsor olmasının organizasyonda yer alan kuruluşları çok memnun ettiğini belirterek, yarışın tanıtımında ve gelişiminde THY’nin önemli rol oynadığını kaydetti.