Bu tatil buruk geçebilir

Bu tatil buruk geçebilir

Evet, bu yıl tatil yaparken üzülebilirsiniz. Şimdiden buna hazır olun. Neden mi? Anlatayım.
Her ülkede ırkçılık vardır. Maalesef. Bizim ülkemizde de var.
Bu ırkçıların son hedefleri Suriyelilerdi. Yeni hedef yurt dışında yaşayan Almancı olmuş, gurbetçi olmuş ama bir türlü Türk olamamış kişiler var. Yani bizler.
Son zamanlarda YouTube’daki sokak röportajı yapan kanallarda bu yönde ciddi çalışmalar var. Buluyorlar bir tane safı, yada bir işgüzarı başlıyorlar algıya. Kıyma şu kadar avroymuş doğru mu? Almanya bizi kıskanıyormuş doğru mu? Kenarda da iki tane “yerli gariban.” Çıkarmış elindeki 10 bin ₺’ya aldığı telefonu gösteriyor, “ben bunu 10 ay taksitle alabildim, sen 1 ayda alıyorsun” diyor. Z kuşağını faşistliğin şefkatli kollarına bırakıyorlar. İnsanlar ülkelerinde tatil yaptıkları için, maddi kaynak oluşturdukları için, manevi özlemlerini giderdikleri için suçlu oluyorlar. Çok acayip değil mi? Bu insanlar seninle aynı ülkede yaşamaz, sana masrafı olmaz. Peki hayatında ters giden neyden suçlu ki bu insanlar sen bu kadar dolusun? İnsan kendi kendine sormalı değil mi? Sürekli yediğimizi konuşup paranızın hesabını yapıyorlar. Kimse sormuyor ki senin camilerin yılda 1000 den fazla saldırıya uğruyormuş doğru mu? Kiralık daire bile ararken ırkçılık yapılıyormuş doğru mu? Çocuklarınız alman çocuklarından 2 kat daha fazla performans göstermek zorundaymış doğru mu? Hanginize manevi dünyanızla alakalı bir soru soruldu Allah aşkına? Hadi gavur gavurluğunu yapıyor da faşist. Peki ya kendinden olan insana ne demeli?
Neden bu nefret? Ülkem cennet gibi dediğimiz için mi? Ne yani gelip birde kötüleyelim mi? Gel yasa burada öyle kolaysa diyorlar ya, aynı şekilde bende cevap vereyim.
Rahmetli Babam derdi: Ahan da Moskova orda. Beğenmirsen git. (Yöresel Bayburt dilinde)
Yazacak daha çok şey varda içinizi karartmak istemiyorum. Umarım bol bol hasret giderir, sevdiklerinizle mutlu anlarsınız çok olur.
İyi tatiller diler, kurban bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım.

Yücel Yazıcı