Bülent Uzuner’e büyük onur

Gülsüm Tan BREMEN
Bremen’de iş insanımız Bülent Uzuner (Yönetici Ortak – Uzuner Consulting GmbH) Bremen’de başarılı iş insanları arasından seçilip Schaffer’lik ile onure edildi. Uzuner (55), ilk kez bir Türk kökenli olarak Bremen’in en eski (1545) yardım amaçlı geleneği Schaffermahlzeit yemeğine, kendisiyle birlikte seçilen iki Schaffer ile evsahipliği yapacak.

Schaffer olmanın Bremen’li iş insanlarına verilen en büyük onur olduğunu belirten Uzuner, „2018’de Haus Seefahrt vakfına Ticari üye olarak seçildim ve 2020 yılının Schaffer’iyim. Benden önce sadece iki Hollandalı’ya bu onur layık görülmüş, ben üçüncü yabancı ve ilk Türk ve Müslüman olarak Schaffer olacağım“ dedi.

Yardım amaçlı
Eski denizcilerin ve eşleri ve dullarına sosyal yardım desteği vermek amacıyla kurulan
Haus Seefahrt vakfı, Schaffer yemeğini (Schaffermahlzeit) düzenliyor. Buradan elde edilen gelir, vakfın kuruluş amacı doğrultusunda kullanılıyor.
Bremen’de her yıl tekrarlanan Schaffer yemeği, liman kenti Bremen’in en önemli nakliyeci ve tüccarları bir araya getiren tarihi kardeşlik yemeği olarak biliniyor.

Bremen Belediye sarayında düzenlenecek
Her yıl Şubat ayının ikinci Cuma günü düzenlenen gelenek, tarihi bir ortamda yaşatılıyor. Bu yılki 476. Schaffer yemeği 14 Şubat Cuma günü Bremen belediye binasında gerçekleşecek. Geleneksel etkinlikte 100 kaptan, 100 ticari üye ve yurt içi ve yurtdışından 100 misafir bir araya gelecek.
Federal Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, bu yılki Schaffer yemeğinin onur konuğu. Etkinliğe evsahipliğini, yeni seçilen üç Schaffer Thomas Kriwat (İcra Kurulu Başkanı – MERCMARINE Şirketler Grubu), Bülent Uzuner (Yönetici Ortak – Uzuner Consulting GmbH) ve Max Roggemann (Yönetici Ortak Enno Roggemann GmbH & Co.KG.) yapacak.

1964 doğumlu lisansüstü ekonomist Bülent Uzuner, Bremen’de okuduktan sonra bir çok şirketlerde yönetim danışmanlığı yaptı.Daha sonra BT ve yönetim danışmanlığı şirketi olarak geliştirdiği BTC AG’yi yaklaşık 12 yıl yönetti. Şirketin Oldenburg’daki enerji tedarikçisi EWE AG’ye aktarılmasının ardından 2013 yılı sonunda Bremen’de Uzuner Consulting GmbH’yi kurdu. Gönüllü olarak çeşitli sosyal ve kültürel organizasyonlarda da yer alan Bülent Uzuner, Bremen’de Türk ve Avrupalı İş insanları kuruluşu TEWİFO’nunda uzun süre başkanlığını yaptı. Alman siyasetçilerinin Türkiye seyehatlerinde de yer alan Bremen’de yaşayan Uzuner evli ve üç çocuk babası.