BULGARİSTAN’ DA REHİN KALDILAR

Murat Pehlivan SOFYA

Almanya’nın Wesel şehrinde yaşayan Aliyar Şeker ve ailesi ehliyetini Almanya’ da evde unuttuğu için Bulgaristan’ da dört gündür adeta rehin tutuldular.

Aliyar ŞEKER içinde çocukları ve torunları Mustafa, Güler Mehmet Ali, Serkan ve Sertan ŞEKER’ in de olduğu Mazda marka araç ile gündüz araç farklarını unutup yakmadığı için ( Bulgaristan’ da gündüz farların açık olma zorunluluğu var) polis tarafından durdurulur. Cezai işlem yapmak isteyen polis ehliyeti istediğinde Aliyar Şeker ehliyetini Almanya’ da unuttuğunu fark eder. Polis tarafından plakaları sökülen aracın daha fazla ilerlemesine müsade edilmez.

Gazetemiz ile irtibata geçen ailenin akrabası Yener Aktaş “Alman Vatandaşlığı bulunan aileye başvurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti Bulgaristan Büyükelciliği yardım edemeyeceğini söyledi. Alman makamlarına yazdık. Henüz geri dönüşüm yok. Ehliyeti hemen expres kargo ile yolladım, takip ediyoruz, halen Almanya’da. Aile oralarda perişan oldu” dedi.

Aktaş yaptığı açıklamanın devamında “bizler Alman vatandaşı olduk diye Türklüğümüzü de kaybetmedikya. Bize “Alman vatandaşı olun” diye çağrı yapılıyordu. Alman yetkililer vurdum duymaz. Bari Ülkemizden yetkiler yardım etsin ” ifadelerini kullandı.