BÜROKRATİK EZİYETE TEPKİ

 

Bayram Şen
DUİSBURG – Almanya’nın bir çok kentinde yabancıların, özellikle Türklerin yoğun olarak yaşadığı Duisburg, Essen, Gelsenkirscken gibi kentlerinde yabancı dairelerinin oturum kartları, evlenme, doğan çocukların kayıtları, uzatılan kimlik kartlarının zamanında teslim edilmemesi gibi sorunlardan dolayı yüzlerce vatandaş mağdur durumda. Bu nedenle CDU’lu Deniz Güner öncülüğünde Duisburg’un Hamborn ilçesi yabancılar Dairesi karşısındaki mahkeme önünde bir protesto eylemi yapıldı. Geçen sene CDU’dan KRV eyalet milletvekili adayı olan Güner, Protesto eyleminde; Bu ülkenin ekonomisine 60 yılı aşkın bir süredir katkı sağlayan göçmenlerin, Yabancılar Dairesindeki sorunları diz boyu olduğunu belirtti. Güner, “Senelerden beri bu sorun devam ediyor.

 

 

Ukrayna’lıya jet hizmet, Yabancılara aylarca bekle politikası
Bahsettiğimiz Hamborn yabancılar dairesi, Ukrayna’dan gelen mültecilerle ilgili internet üzerinden jet hızıyla hizmet verme durumuna gelebiliyor. Neden aynı hizmeti senelerini buraya vermiş yurttaşlarına yapmıyor. Burada bir soru işareti var?.
Demek ki burada yaşayan vatandaşların hiç bir önemi yok. Hizmet alan kategoriye baktığımız zaman burada yaşayan vatandaşlarımız en aşağı sırada yer almaktadırlar.

Eleman bulamıyoruz diyorlar.
Neden internet üzerinden vatandaşın sorunlarını çözmüyorsun. Hamborn Yabancılar dairesinin çoğu hizmeti kimlik yenilemeyle ilgili. Dijital ortam yaratılmış, ama kim için sadece Ukrayna’dan gelenler için mi?!.

 

Randevü taleplerine cevap verilmiyor.
Burda aylardan beri bekleyenler var. Evlenmek isteyip de bekleyenler var. Hastası olup hastasını görmeyenler var. Çocukları dünyaya gelmiş aileler, çocuklarına kimlik çıkartamıyorlar. Okul kayıtlarıyla ilgili sorun yaşıyorlar. Sosyal yardım alanlar sorun yaşıyorlar. Belediyenin insanları bu şekilde mağdur etmesi kabul edilir gibi değil” dedi