Burun estetiği ameliyatlarında doğru bilinen 9 yanlış

 

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en sık yapılan ameliyatlardan biri olan burun estetiği hakkında şehir efsanesine dönen birçok yanlış bilgi mevcut

 

 

blank

blank

 

YANLIŞ: Çok genç veya ileri yaşlarda, burun estetiği ameliyatı yapılmaz

DOĞRU: Bu ameliyatlar için alt sınır kızlarda 16, erkeklerde 18 yaştır. Ancak burundan havayolu tıkanıklığına bağlı ileri derece zorluğu olan daha küçük yaşlardaki çocuklarda da bu ameliyatı nadiren de olsa gerçekleştirebiliyoruz. Çok mecbur kaldığımızda uyguladığımız bu çocukluk çağı burun estetiği ameliyatlarında, kıkırdak ve kemik büyüme noktalarına dokunmadan bu ameliyatı gerçekleştirmek mümkün. İleri yaşlarda, bu ameliyatı gerçekleştirmek için bir üst sınır yok. Hastanın genel durumunun iyi olduğu ve anestezi almasında sakınca olmadığı her yaşta, bu ameliyat uygulanabilir. Bazen de çok ileri yaşlarda olup estetik beklentisi olmayan kişilere tıbbi sebeplerle de burun estetiği ameliyatının tüm aşamalarını aynen uygulayabiliyoruz. Valf, yani kapakçık cerrahisi dediğimiz bu işlemle, burun kanatlarında nefes alırken çökme, burun ucundaki aşırı açının düşmesine bağlı nefes alma zorluğu ve orta çatıdaki zayıflıklara bağlı nefes alma problemlerine müdahale edebiliyoruz.

 

 

blank

DOĞRU: Her kişi özgün olduğu gibi her burun yapısı da özgündür ve kişiye özel planlama yapılmalıdır. Bu ameliyat belki de diğer tüm ameliyatlardan farklı olarak tamamen cinsiyete ve kişisel anatomik özelliklere göre çok fazla değişkenleri olan tek ameliyattır diyebiliriz. Değişkenler olarak işine içine; kıkırdak, kemik, cilt, ciltaltı dokusunun kalınlığı, yüzdeki simetri durumu gibi pek çok faktör giriyor. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki hiçbir hastanın ameliyatında uyguladığımız teknikler diğeriyle birebir aynı olmuyor. Dolayısıyla bu ameliyatın adeta bir sanat eseri gibi her birey için farklı yapıldığını söylemek yanlış olmaz diye düşünüyorum.

 

YANLIŞ: Açık yöntemde yara izi kalır

DOĞRU: Kapalı teknik tamamen hastanın burun içinden yapılan bir ameliyat yöntemidir. Bu ameliyat, farklı tekniklerle gerçekleştirilebilmektedir. Bazı cerrahlar sadece kapalı veya açık yöntemi tercih ederken , bazıları da hastanın burun yapısına göre ameliyat yöntemini tercih etmektedir. Biz doğal burunları çok sevdiğimiz için üçüncü gruptanız, kendi pratiğimizde genellikle kapalı yöntemi tercih ediyoruz. Bu yöntem ile dışarıdan herhangi bir kesi olmadan tamamen içeriden ve endokopi yardımıyla tüm sorunlara ulaşmak mümkün oluyor, ayrıca burun içindeki doğal yapıları koruyarak çok daha hızlı ve konforlu bir nekahet dönemi oluyor. Açık tekniği ise özellikle revizyon ( daha evvel ameliyat olmuş ) ve etnik burun yapılarına sahip hastalarda tercih ediyoruz.

 

YANLIŞ: Burun estetiği sonrası, ağrılı bir süreçtir

 

DOĞRU: Bu ameliyatlar büyük oranda ağrısızdır, ameliyattan sonraki 3. günden itibaren pek çok hastamız ağrı kesici kullanma ihtiyacı hissetmiyor. Günümüzde kullandığımız ultrasonik piezo teknolojisiyle, morluk az oranda olabiliyor. Bahsedilen bu morarma ve şişlik, dışarıdan bakanlara hasta acı çekiyor hissi uyandırmasına karşı  bu bir nevi illüzyondur demek yanlış olmaz.Ameliyatta yapılan kemik kesilerinin, hareketli bir bölgede olmaması sürecin ağrısız olmasının nedeni. Bu dönemde, hafif ağrılara sebebiyet vermemesi için hastalarımıza yüz bölgesini fazla hareketlendirecek sert çiğneme, aşırı gülme gibi durumlardan 1 hafta kadar uzak kalmalarını ve yumuşak diş fırçası kullanmalarını öneriyoruz. Böylece hastanın neredeyse hiç ağrısı olmuyor.

 

 

YANLIŞ: Burun estetiği sorasında, burun ucu düşer

DOĞRU: Ameliyat, tecrübeli ellerde yapıldığında burun ucu düşmez. Modern rinoplastide, burun ön kısmını mutlaka greft dediğimiz kıkırdaklarla destekliyoruz. Burun ucunun bu şekilde desteklenmesi, ilerleyen yaşlarda oluşabilecek fizyolojik burun ucu açısı düşmelerine karşıda dirençli oluyor ve buna bir nevi anti-aging katkısı oluyor da diyebiliriz.Nitekim,yaşlanmaya bağlı kişinin yüzündeki ifadeyi değiştiren burun ucu düşmesi, doğru teknikle yapılan burun estetiği ameliyatlarında olmaz ya da uzun yıllar sonra çok daha hafif olur diyebiliriz. Bazı meslektaşlarımız buna “Evladiyelik bir burnunuz olacak” diyorlar ki bu çok doğrudur

 

YANLIŞ: Ameliyatın en zor tarafı, burun tamponları ve bunların çıkarılmasıdır

DOĞRU: Yıllardır dokuya yapışıp ağrılı bası yapan ve çıkarılırken acı veren uzun burun tamponlarını kullanmıyoruz. Günümüzde tampon etkisini oluşturmak amacıyla dikiş teknikleri, kendiliğinden eriyebilen tamponlar veya silikon tamponları kullanıyoruz. Bunların tümü de tamamen ağrısız ve son derece konforlu uygulamalardır.Ben son yıllarda daha ziyade silikon olup ortasından hastanın hava da alabildiği malzemeleri tercih ediyorum. Bu malzemeyi sevmemin nedeni, burun içindeki mukoza dediğimiz dokuların doğru yerlerine oturmalarını sağlaması. Çünkü bu ameliyatın başarısında, hem burun fonksiyonlarının iyileştirilmesi hem burun estetiği esas.

 

YANLIŞ: Burun estetiği dışarıdan yapılırken nefes alma ameliyatı dışarıdan yapılır

 

 

DOĞRU: Burun içi ve dışı beraber bir organdır. Bazen burun içinde bir sorun olmamasına rağmen sırf dışındaki aks eğrilikleri sebebiyle hava girişi engellenebilir. Bazen de burun içindeki kıkırdak eğriliğini düzeltmeden dışına yapılacak bir estetik müdahale yetersiz kalabilir. Burun içindeki septum denen kıkırdağı ve dışındaki estetiği beraber düşünmeliyiz. Tek bir kesi ile burnun hem dışına hem de içine müdahale edebiliyoruz.

 

 

YANLIŞ: Burun estetiğinde, lazer uygulaması daha başarılı sonuç verir

DOĞRU: Lazerin, burun estetiği ameliyatlarında yeri yoktur. Lazer asla kemik ya da kıkırdak dokuyu şekillendirmez. Ancak çok nadiren de olsa açık teknik burun ameliyatlarından sonra kesi izinin bariz olduğu hastaların bu şikayetini azaltmak için lazer ile ilgili cildin soyulması yani bir nevi derin peeling amaçlı hastaları lazere yönlendiriyoruz. Ayrıca geçmişte burun içindeki konka dediğimiz etlerin lazerle küçültülmesi mevcuttu. Ancak günümüzde bu amaçla radyofrekans dediğimiz, lazer benzeri küçültme yapan teknolojileri yoğun bir şekilde kullanmaktayız.

 

YANLIŞ: Burun estetiği sorunları, sadece cerrahi müdahale ile düzeltilir

DOĞRU: 10 yıl öncesine kadar burun şeklindeki sorunların düzeltilmesinde, ameliyat dışında alternatif bir yöntem yoktu. Ancak günümüzde gelişen dokuya uyumlu dolgu maddeleri teknolojileriyle az sayıdaki seçilmiş olgularda ameliyatsız da burun estetiği mümkün.

 

 

blank

Ancak tüm burun şekil bozukluklarının da “ameliyatsız burun estetiği olarak tabir edilen dolgu, botoks veya cilt germe ile düzeltilebileceği konusunda yanlış bir algı var ve bu da doğru değil. Çünkü bu yöntemleri seçilmiş hastalarda uyguluyoruz.

 

blank

http://www.seckinulusoy.com/

www.seckinulusoy.com
E Mail: seckinulusoyburun@gmail.com
Tlf: +90 (536) 261 57 20
Whatsap hattı: +90 536 261 57 20