Büyükelçi Şen: Katılımcı toplum olun

Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen,in Aşağı Saksonya Eyaleti’ne gerçekleştirdiği resmi ziyareti kapsamında, Hannover Başkonsolosu Gül Özge Kaya evsahipliğinde Türk sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. DİTİB Merkez Camisini ziyaret eden Şen, Viyana Kuşatması’nda esir düşen Osmanlı sipahilerinin kabirlerini ziyaret etti.

 

blank

Gülsüm Tan Hasan Akdoğan
HANNOVER – Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Aşağı Saksonya Eyaleti’ne gerçekleştirdiği iki günlük resmi ziyareti kapsamında ilkin, eyalet başkenti Hannover’de Türk sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. T.C. Hannover Başkonsolosu Gül Özge Kaya’nın Başkonsolosluk binasında düzenlediği toplantıda büyükelçi, STK temsilcileriyle görüş alışverişinde bulundu. Başkonsolos Kaya’nın konuklarını selamladıktan sonra STK temsilcilerine hitap eden büyükelçi, Almanya’da 60 yıldan beri yaşayan Türk toplumunun süreç içinde her alanda büyük aşama kaydettiğini belirtti. Bunu sevindirici olarak niteleyen büyükelçi, “ Almanya ile dost ve müttefikiz. Bununla birlikte burada üç milyonun üzerinde insanımız yaşamakta. Dolayısıyla Almanya’nın iyiliği, burada yaşayan insanlarımızında iyiliği demektir. Yaşadığınız ülkede daha çok söz sahibi olabilmemiz için katılımcı ve örgütlü toplum olmalıyız” ifadesini kullandı.

 

blank

Özgüven önemli
Konsolosluk mensuplarınında hazır bulunduğu toplantıda katılımcıların Türkçe dil dersi, bedelli askerlik ücreti ve ayrımcılık konularında sorularınıda yanıtlayan Büyükelçi, “Üçüncü sınıf vatandaş olarak görünmemizi kabul etmiyoruz. Almanya’da Türk kökenli Meclis Başkanvekili,Belediye Başkanı, farklı partilerden siyasetçilerimiz, işinsanlarımız ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısını geliştirerek dünyayı kurtaran bilim adamlarımız var. Dolayısıyla bu algıyı ciddiye almamalıyız. Özgüvenli toplum olmalıyız. Çocuklarımızıda bu bilinçle yetiştirmeliyiz“ diye konuştu.

Osmanlı sipahilerin kabirlerini ziyaret etti
Daha sonra başkonsolos Gül Özge Kaya ve Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Hüseyin Köftürcü eşliğinde Diyenet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Merkez Camiyi ziyaret ederek, yönetim kurulu, Kadın Kolları temsilcileri ve DİDİB Eyalet Birliği yöneticileriyle bir araya gelen Büyükelçi Ahmet Başar Şen, 1683 yılında Viyana Kuşatması’nda esir düştükten sonra bu topraklarda şehit olan Osmanlı sipahileri Mehmet Bey ve Hasan Bey’in Hannover Neustädter Mezarlığı’ndaki kabirlerini ziyaret etti. Burada başkonsolos kaya ile kabirlerine karanfil bırakan Şen, dua ederek ruhlarının şad olmasını diledi.
Büyükelçinin Aşağı Saksonya Eyaleti’ne gerçekleştirdiği resmi ziyaretleri, Belediye Başkanı, Başbakan ve Meclis Başkanı ziyaretleriyle devam ediyor.

 

blank