BW Eyalet hükümeti iftar verdi

BW Eyalet hükümeti iftar verdi

Alman Bakan Schopper’den övgü dolu Ramazan konuşması

Bakan Theresa Schopper, iftar verme geleneğini bu yıl da devam ettirdi. Bakan, iftar sofrasında Baden-Württemberg Eyaletinde yaşayan Müslümanlarla buluştu. İftarda Baden-Württemberg Eyalet Parlamentosu Başkanı Muhterem Aras da davetliler arasında yer aldı.

MUSTAFA KARAMAN

STUTTGART- Almanya’nın Baden–Württemberg (BW) Eyaleti Kültür, Gençlik ve Spor Bakanı Theresa Schopper himayesinde eyaletin başkenti Stuttgart’taki yeni sarayda Müslüman sivil toplumu kuruluşları (STK) temsilcilerine ve İslam Din Dersi eğitmenlere iftar verdi. İftara Baden-Württemberg Eyalet Parlamentosu Başkanı Muhterem Aras ve Başkan Yardımcısı Daniel Born, BW Parlamentosu Milletvekilleri Martina Haeusler (Yeşiller) ve Dr. Alexander Becker (CDU), Almanya’daki Türk sivil toplum kuruluşlarından Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkan Yardımcısı ve B.W. Eyalet Birliği Başkanı Erdinç Altuntaş, Islamische Glaubensgemeinschaft Baden–Württemberg (İGBW) Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Soylu, İslam Kültür Merkezleri Birliği (VİKZ) BW Bölge Başkanı Yavuz Kazanç, Sozialdienst Muslimischer Frauen (SmF) Aysun Pekal, Muslimische Akademie Heidelberg Genel Müdiresi Yasemin Soylu, Almanya Türk Toplumu (TGD) Eşbaşkanı ve BW Türk Toplumu Başkanı Gökay Sofuoğlu, Rottenburg-Stuttgart Piskoposluk Akademisi Almanya’daki Müslümanlar Bölüm Başkanı Dr. Hussein Hamdan, Danışma Meclisi Müslümanlar Temsilcisileri, İslam Din Dersi eğitmenleri, diğer milletlerden Müslüman STK Temsilcileri, Yahudi Cemaat Temsilcisi, Protestan ve Katolik Kilise Temsilcilerinin yanı sıra Stuttgart Büyükşehir Belediyesi Entegrasyon Politikası Departmanı Başkanı Gari Pavkovic ve seçkin davetli katıldı.

RAMAZAN AYININ ÖNEMİ

Ev sahibi BW Eyaleti Kültür, Gençlik ve Spor Bakanı Theresa Schopper bir selamlama konuşması yaptı. Hükümetin verdiği iftar yemeğine gelen davetlileri selamlayan Bakan Schopper, bu yıl iftara katılamayan Baden-Württemberg Eyaleti Başbakanı Winfried Kretschmann’in selamlarını iletti. Korona Pandemisi yüzünden geçtiğimiz yıllarda verilemeyen iftar yemeğinin tekrardan bu yıl verebilmenin memnuniyetini dile getiren Bakan, “Eyalet hükümeti olarak bu iftarın önemli bir unsur olduğunu görüyoruz. Ramazan ayı bizim için de çok önem taşıyor. Biliyoruz ki Ramazan ayında eş, dost ve aileler bir araya gelip beraberce iftarlarını açarlar. Ama geçen senelerde Pandemi yüzünden aileler bir araya gelip rahatça iftarlarını açamadılar. Bunları geride bıraktık“ diyerek Ramazan ayının insanlar üzerindeki değerlerine değindi. Öte yandan Ramazan ayının yardımlaşma ve dayanışmanın göstergesi olduğuna dikkat çeken BW Eyaleti Kültür, Gençlik ve Spor Bakanı Theresa Schopper, Baden–Württemberg eyaletinde tüm inanç topluluğu arasında diyalog, birlik ve beraberlik içinde, toplumsal birliktelik ile sosyal sorumluluk çerçevesinde güçlü ve dayanışmacı bir toplumu teşvik ve talep etmekte olduklarını vurguladı.

SÖYLEŞİ GERÇEKLEŞTİ

Rottenburg-Stuttgart Piskoposluk Akademisi Almanya’daki Müslümanlar Bölüm Başkanı Dr. Hussein Hamdan’ın yönettiği “Müslüman Kadınların Sivil Toplum Taahhüdü” adlı söyleşi BW Eyaleti Kültür, Gençlik ve Spor Bakanı Theresa Schopper, Sozialdienst Muslimischer Frauen (SmF) Aysun Pekal ve Muslimische Akademie Heidelberg Genel Müdiresi Yasemin Soylu üçlüsü ile gerçekleşti. Bakan Schopper, Bavyera eyalet parlamentosu üyeliği sırasında ve şimdiki görevinde STK’larla ilişkilerini toplumsal birliktelik ile sosyal sorumluluk içersindeki yürüttüklerini ve bu birlikteki çalışmalardan bahsetti. Öte yandan Pekal, tek Müslümanlara yönelik çalışmalar gerçekleştirmediklerini söyledi ve çalışmaların bilakis tek kadınlara yönelik olmadığını söyledi ve şöyle devam etti. “Sosyal projelerde kadınların yanında erkeklere görevler düştüğünü hatta toplumun her kesimden ve her milletten insanların sorunlarına kucak açmıyoruz” diyerek altını çizerek derneğin herkese kapılarının açık oluğunu dile getirdi. Soylu ise kendilerinin dernekteki görevleri ile birlikte dernek çalışımlarını hakkında geniş bilgi vererek kuruluşundan bu güne faaliyetlerini anlattı. Daha sonra iftar yemeğine geçildi. Tübingen Üniversitesi İslam İlahiyat Merkezi’nden Simone Traegner, iftar vaktinde orucu bozmak için dua etti. Verilen iftar yemeği var olan dostlukları bir kez daha pekiştiren adım oldu.