BW EYALETİNDE SEÇİM VAR!

Seçmenleri bu yıl bir hayli düşündüreceğe benziyor. 2021^de Baden-Württembergli seçmenleri seçim dolu bir yıl bekliyor. Neden mi? Çünkü genel seçimler 26 Eylül 2021’de yapılacak. Ama bundan önce Baden-Württmberg 17. Eyalet seçimleri için seçmenler 14 Mart 2021’de sandık başına giderek Meclisi’nin 143 üyesini belirleyecekler.
Gelelim geçtiğimiz yıl yapılan Stuttgart Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine. Eyalette yapılan en büyük ve belirgin seçimlerden biriydi. Eyalet gibi başkent de Yeşillere aitti ama ne oldu seçmen belirgin bir şekilde CDU üstünlüğünü göstererek kaleyi yeniden Hristiyan Demokratlara teslim etti. Acaba diyorum ki? BW Eyalet seçimleri dengeleri sarsacak mı? Bu tahminlerden yola çıkılarak yapılan değerlendirmelerde eyalette CDU’nun mu yoksa Yeşillerin mi başbakanlık koltuğuna oturacağı asıl olarak FDP ve SPD’nin kiminle ortaklık kuracağına bağlı görünüyor desem daha doğru olur. Bilindiği üzere tecrübeli ve eyalette sevilen adam Winfried Kretschmann (Yeşiller/Grüne) bir kez daha başbakan olmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Ancak, geçtiğimiz seçimlerden beridir tek başına hükümette olasılığı olmayan Yeşiller’in ilk önce SPD ile daha sonra da CDU ile salt çoğunluğu elde edemeyerek ortak hükümet kurmuştu. Seçimlerin ardından kamuoyuna göre yeniden bir ortağa ihtiyaç duyabileceği yorumları yapılıyor. Eyalette AfD’nin kan kaybına devam etmesi beklenirken FDP’nin güçlenip eskide olduğu gibi yeniden bir CDU/FDP ittifakı görülebilir. Korona pandemisi hükümetin büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve Birlik’90 / Yeşiller puan kazandırdı. BW Başbakanı Kretschmann’ın kriz yönetimi ve mevcut hükümetin ekonomik becerisi vatandaşlardan beğeni görmüyor. Ekonomisi yüksek ve otomobil sektörünün beşiği olan BW’de ekonomik kriz git gide büyüyor. Başta emisyon meselesi ve daha sonra da ardından Korona Virüs Pandemisi. Bu nedenle taşlar yer değiştirebilir. Seçmenin kafası karışık. Öte yandan başka bir konu da seçimlerin bir diğer önemli yönünü ise ırkçı partinin bir kez daha bu eyalette parlamentoya girip girmeyeceği oluşturuyor. 2016’da 23 sandalye ile bu eyalette parlamentoya girmeyi başaran AfD ayrımların ardından son olarak 15 Milletvekiline düşmüştü. Bakalım seçmen nasıl bir tercih kullanacak. Gelelim adaylara, Yeşillerden Meclis Başkanı Muhterem Aras yeniden aday olurken partiler bölgelerde fazla Türk kökenli adaylar göstermediği görüldü. İnşallah seçmen iyi bir seçim yapacaktır. Partileri ve adayları tanıyan ve bir o kadar da Baden-Württemberg’in geleceği için bilinçli bir hükümet kurulur da birçok soruna da çözüm getirir. Hadi bakalım Baden-Württemberg için bu seçim hayırlı olur inşallah.

PASAPORT SÜRESİ MESELESİ
Akıllara durgunluk veren bir meseleyi daha ele alayım dedim. Beni bu konu üzerine çok arayanlar oldu. Vatandaşlarımız bazı bilgileri kulaktan duydukları için birçok yorum yapıyorlar. Hal bu ki her meselede olduğu gibi Hükümetimiz ve Başkonsolosluklarımız bu konularda ağır eleştiriler alıyor. İşin doğrusu maalesef bu seneye denk gelen ve pasaportlarının süreleri bitenlerin sayısının çok olması münasebetiyle Başkonsolosluklarda yoğunluk yaşanmakta. Ama inanın Başkonsolosluklarımızda azami tedbirler alınıyor. Örneğin 2020 yılında en çok işlem yapan yurtdışı temsilciliklerin başında gelen Stuttgart Başkonsolosluğumuz bu konuda vatandaşımızın mağdur olmaması hususunda kolları sıvamış durumda. Bu çerçevede, pasaport birimine takviye yapılarak işlemleri hafifletme ve vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması sağlanmakta. Stuttgart’ta sistemde yeni açılan müracaat bankolarıyla şu anda pasaportlar için e-konsolosluk üzerinden Nisan ayına randevu alınabilmekte, ancak bu randevuların vatandaş sayısının çokluğu ve talep sebebiyle yine hızlıca dolduğu da bir gerçek. Bunun için de zaman zaman iptal olan randevulardan dolayı bir kaç gün sonrasına da boş tarih oluşturulmaya çalışılıyor, sistemi düzenli kontrol eden vatandaşlar bu imkandan da yararlanabiliyor. Siz her zaman randevunuzu erkenden alın. Birde aldığım bilgiye göre de ayrıca 65 yaş üstü vatandaşlar randevu almadan her türlü işlemlerini Başkonsoloslukta yaptırabilmektedirler.
Kalın sağlıcakla

Mustafa Karaman