CAMİ PROJESİNE SİYASİ ENGEL

blank

Rıfat Pala
GERMERSHEİM- Almanya’nın Rheinland-Pfalz eyaletindeki Germersheim şehrinde DİTİB’e bağlı olarak faaliyet gösteren Mareşal Fevzi Çakmak camisi inşa edeceği yeni cami projesi politikaya takıldı. Germersheim’daki caminin yetersiz kalmasından dolayı yönetim kurulu tarafından alınan kararla yıllar öncesi yapılan camisinin yeni camii inşa etmesi kararlaştırıldı. Mevcut caminin yan tarafında bulunan boş olan araziyi Germersheim cemaatinin desteği ile alındı. Daha sonra araziye gereken izinler Germersheim Kaymakamlık ve Belediye tarafından onaylandı. Yeni cami projesi için geçtiğimiz günlerde temel atılması nedeniyle Türkiye’nin Mainz Başkonsolosu Arif Eser Torun, Muavin konsolos Sedat Turan, DİTİB Genel Sekreteri Dr. Bekir Alboğa. Mainz Din Hizmetşeri Ataşe Vekili Hüseyin Sağ, Mimar Rıfat Sezer, Cami dernek Başkanı Hayrettin Güneş ile komşu cemiyetlerin yöneticileri iştirak etti. Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından Cyeni caminin temeli dualarla atıldı.

 

CAMİ İNŞAATI DURDULDU

Germersheim cami yönetimi tarafından arazi alımından önce bu alana cami yapılması için devlet yetkilileri tarafından müsaade verildi. Temel atıldıktan bir müddet sonrası yetkililer bu karardan vaz geçtiklerini yönündeki açıklaması cami yönetimine iletildi. Alman yetkililerinin yeni camiye izin verdiklerini ve korkularının ileride eski camiyle birleşince büyük bir İslam kuruluşuyla karşı karşıya kalacaklarını vurguladılar. Cami yönetimine iletilen bildiride yetkililer, “Rheinland-Pfalz eyaletinde buna müsaade edemeyiz” ifadeleriyle karşı karşıya bırakıldı.

 

BAŞKANDAN SİTEM

Cami dernek başkanı Hayrettin Güneş, konuyla ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada önceden verilen izin kararını değiştirenlere yönelik şunları dile getirdi: “Biz Germersheim kaymakamı Dr. Fritz Brechtel ve Belediye Başkan’ı Marcus Schaile ile görüşmeler yaptık. Yeni cami projemiz için kendilerinden onay aldık Proje ve planlarımız uzun zaman incelendi ve onay verdiler. Bizi şaşırtan şu oldu: Neden bu detaylara indiler, nerde kaynaşma, birlik beraberlik, nerde dostluk ?” şeklinde sitem etti.

 

KONU MAHKEMEYE TAŞINDI

Olayın yargıya taşınmasının ardından Neustadt mahkemesi cami için çalışmaların durdurulması kararı verdi. Mahkeme kullanım alanının kendilerine bildirilmesini istiyor. Başkan Güneş, “Bizler camimiz için gereken bilgileri kendilerine ilettik. Yasal olarak temelimizi büyük bir çoğunlukla attık. Yetkililere temel atma gününü de bildirdik. Maalesef kimse katılmadı. Söz konusu cami yapılmaması için bizleri zor duruma düşürüyorlar. Bizler de, DİTİB genel merkezimizin avukatları ve dışarıdan tutacağımız avukatlarla camimizi savunacağız. Bu konuda cami yönetimimiz karar aldı” şeklinde sözlerini tamamladı.