CAMİ saldırılarına karşı kenetlendik

Gülsüm Tan Hasan Akdoğan  BREMEN

Bremen’de Türk kökenli eyalet milletvekillerinden Sosyal Demokrat Partili (SPD) Mustafa Güngör ve Mehmet Acar  ile Hristiyan Demokrat Birliği’nden (CDU) Oğuzhan Yazıcı ile Turhal Özdal, son zamanlarda artan cami saldırılarına ilişkin konuları istişare etmek amacıyla İslami kuruluşların başkan ve temsilcileriyle bir araya geldi. Vekillerin daveti üzerine Bremen ve çevresinden İslami cemiyetlerden Diyanet işleri Türk İslam Birliği(DİTİB), İslam Toplumu Milli Görüş (İGMG) ve  Avrupa Türk-İslam Birliği’nden (ATİB) başkan ve temsilcilerin katıldığı toplantıda, her türlü saldırılara karşı daha etkin tepkiler verilmesi gerektiği vurgulandı.

– Birlikte hareket önemli
Bremen Eyalet Meclisi binasında gerçekleşen toplantıya öncü olan Mustafa Güngör, adı geçen konularla ilgili fikirleri meclise taşımak amacıyla anı bir kararla buluşma davetini organize ettiklerini belirtirken “Sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz” diyerek, olaylara karşı birliğimizi göstermek amacıyla, saldırılar karşısında rahatsız olduklarını belirttiği eyalet yetkililerini ziyaret edilmesini önerdi. Lobi çalışmaların önemine değinen Güngör, bu çalışmaların Almanya’ya yönelik olması gerektiğini vurgularken şöyle devam etti: “Bu süreci iyi değerlendirmeliyiz. Bizim kırmızı çizgimiz şiddettir. Şiddete başvuran herkes bizim karşımızdadır. Mağdur gösterilmeye çalışılan şiddet içerikli terör örgütlerini toplum bilmeli.
Cemiyet temsilcileri, yerel emniyet mensupları ve yöneticileri ile irtibata geçip, tedirgin olduklarını belirterek gereken önlemlerin alınmasını istemelidir”
Diğer vekillerinde Güngör ile benzer görüşlerini paylaştığı toplantıda Yazıcı, beş yıl önce gelen şikayetlere bakarak PKK’nın haraç topladığı konusunu eyalet meclisine taşıdığında yerel medyanın başı çektiği karalama propagandasına hedef olduğunu belirterek, Türk toplumunun bu gibi konularda uyanık ve duyarlı olması gerektiğine vurgu yaptı. Birlikte hareket etmenin önemine değinen Özdal ve Acar ise, iyi bir toplantı olduğunu belirterek, tüm katılımcılara teşekkür ettiler.

-Türk kökenli Almanlarız
Diğer yandan, toplantıda olaylara karşı tedirginlik, görüş ve taleplerini dile getiren temsilciler arasında aynı zamanda Bremerhaven Belediye Meclisi üyesi olan Fatih Kurutlu (DİTİB), seçimlerde Türklerin haklarını savunan vekillere oy verilmesini söylerken, öz eleştiride de bulunarak “Bizde daha çok katılımcı olmalıyız. Evlerde oturarak hak aramak olmaz”dedi. Artan cami saldırılarına dikkat çeken Basri Kılıç (DİTİB), “Biz Türk kökenli Almanlarız. Dolayısıyla bu saldırılar Almanlara yönelik yapılıyor. Alman  hükümeti bizlerin güvenliğini sağlamalıdır” dedi.

– Kamu diplomasisi oluşturmalıyız
Dünya genelinde tüm dini mabetlerin dokunulmazlığı olduğunu hatırlatan Hasan Basri Arıcı (ATİB), terör olayları konusunda,  Türkler ile iç içe yaşayan sağ duyulu Kürler’in buna karşı olduklarını belirtti. Camilerin şiddet yanlısı olarak yansıtmak istendiğini belirten Arıcı, “Bunların arasında elit insanlarında bulunduğu hastalıklı görüşlülerle karşı karşıyayız. Kendimizi iyi ifade edemiyoruz. Köklü ilişkileri inşa eden Kamu diplomasisi oluşturmalıyız” diye konuştu. İGMG Bremen Bölge Başkanı Ekrem Kömürcü ise, Bremenli Müslüman çatı kuruluşları olarak siyasetçiler ile bir araya geldiklerini hatırlatırken, “İlk kez böyle geniş katılımlı bir toplantımız oldu. Sadece kiriz dönemlerinde değil, bu toplantılarımızı daha sıkça yapmalıyız. Okul, din dersleri ve meslek eğitimi konusunda bir çok sıkıntılarımız var” diye görüş belirtti. Davetleri için vekillere teşekkür edilen  toplantıda,  talep üzerine  iş adamlarının da dahil edileceği daha geniş kapsamlı toplantının “Emniyet konsepti” başlığında yapılması kararı ile son buldu.