Camiler İslamofobik saldırılara karşı korunmalı

Bremen CDU teşkilatı, camilerin İslamofobik saldırılara karşı daha iyi korunması için güvenlik konsepti talebinde bulunduğu dilekçeyi eyalet meclisine sundu.

 

Gülsüm Tan BREMEN
Bremen’de Hiristiyan Demokrat Birliği (CDU) tarafından Bremen Eyalet Meclisi’ne sunulan dilekçede, Müslümanların ibadet ettiği yerler için Aralık ayına kadar bir güvenlik konsepti oluşturulması talebinde bulunuldu. CDU Bremen Eyalet Milletvekili hukukçu Dr. Oğuzhan Yazıci hazırladığı dilekçede, son zamanlarda camilere yapılan saldırılara yer verilirken, aşikare yapılan İslam düşmanlığı sadece Bremen’de değil, Almanya geneline ulaşmış durumda olduğuna dikkat çekildi. Siyasetin, toplumları rencide eden bu duruma tutarlılığını göstermesi gerektiği vurgulandığı dilekçede, „Müslümanların Alman güvenlik kuruluşlarının çalışmalarına güvenini kaybetmemesi sağlanmalıdır“ cümleleri yer alırken Senato ve polisten, İslamofobik eylemler gibi acil durumlar olduğu gibi önleyici çalışmalarda irtibat sağlayacakları sorumlu kişileri belirlemeleri istendi.

İslamofobik saldırılara karşı ciddi önlemler almalıyız.
Dilekçeye imza koyan Eyalet Milletvekili Dr. Oğuzhan Yazıcı, Almanya genelinde son zamanlarda camilere yapılan saldırıların arttığını belirtirken „Camiler, bugüne kadar yalnızca saldırıya uğradıklarında geçici olarak korunuyordu. Görünen o ki, bu yeterli olmuyor. İslamofobik saldırılara karşı ciddi önlemler almalıyız. Biz, Camiler için önleyici savunma ve kalıcı koruma önlemleri ile uzun vadeli düzenlemelerin geliştirileceği Aralık ayına kadar bir güvenlik konsepti oluşturulmasını talep ediyoruz“ dedi. Sözlerine devam eden Yazıcı, „Güvenlik önlemlerinin içinde, güvenlik güçlerinin tutumu ve eğitimde yer almaktadır. Örneğin,Polisin, İslamofobi olaylarına deneğimli memurlarla daha hassas ve tedbirli yaklaşmasını, okullarda da, İslam düşmanlığına karşı proje üretmek ve bu projeleri derslerde işlenmesini istiyoruz.“ Diye bilgi verdi. Dr. Yazıcı ayrıca, geçtiğimiz Haziran ayında Bremen Rahma camisine Kuran’ı Kerim’i parçalayıp sayfalarını tualetlere atan saldırganların henüz bulunamadığını hatırlatarak „Bu gibi çirkin olayların faili veya failleri bir an önce bulunmalıdır” dedi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın