Camilere saldırılar arttı vatandaş nöbete başladı

Kâmil Yılmaz
HAMBURG- Almanya’da PKK yanlısı terör örgütü sempatizanlarının son günlerde cami ve mescitlere yapılan saldırılarının artmasından sonra Türk vatandaşları camilerin güvenliğini kendileri sağlamaya başladı. Almanya’nın başkenti Berlin’de Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Koca Sinan Camii 11 Mart tarihinde kundaklanmış, cami kullanılamaz hale gelmişti. Artan saldırılar sonrası Türkiye Almanya’ya nota vermişti.

VATANDAŞLAR NÖBETTE
Hamburg DİTİB Mescid-i Aksa Camii’ne yönelik çok sayıda tehdit telefonu gelmesi üzerine Hamburglu vatandaşlar camide geceleri nöbet tutuyor. Cumhurbaşkanlığı’nın Avrupa koruma ekibinden olan Hamburglu dört vatandaş, önceki gün camide gece sabaha kadar nöbet tuttu. Artan saldırıların Türk vatandaşlarının tedirgin ettiğini söyleyen camide nöbet tutanlardan Rasim Durusoy, “Tehditlere karşı tedbiri elden bırakmamalıyız. Türk milleti uyumamalı. Alman hükümetinin son günlerde PKK terör örgütü yandaşlarının camilerimize, sivil toplum kuruluşlarına, Türk işyerlerine, Türk vatandaşlarına karşı gerçekleştirdiği saldırılara karşı sessiz kalması oldukça düşündürücü.  Böyle zamanlarda birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyaç var. Herkes evine çekilip oturursa bu karayılan bir gün gelir onu evinde sokar. Kutsala, dine karşı hiçbir saygısı olmayan bu terör örgütü yandaşlarının sadece Türkiye’ye değil gelecekte Almanya’ya da zarar vereceğini artık herkesin anlaması gerekiyor” dedi.

MEYDANLARI ONLARA BOŞ BIRAKMAYACAĞIZ
Vatandaşlardan Nuri Harmankaya ise, ibadethanelerin, mescitlerin tehdit altında olduğuna vurgu yaparak, “Bizler burada Alman devletine bir şekilde yardımcı olmak zorundayız. Camilerimizi, mescitlerimizi gerekirse kendimiz koruyacağız. Nöbetler tutacağız. Bizim amacımız terör örgütünün sempatizanları gibi kavga etmek, yakıp, yıkmak, provoke etmek değil sadece kutsallarımızı korumak ve kollamak. Meydanı onlara bırakmayacağız” şeklinde konuştu.