Camilere yapılan saldırıları kınıyoruz

Genel Başkan Aşıkoğlu’ndan, Minden Camii’ne geçmiş olsun ziyareti

 

ERCÜMENT AYDIN
Münster – Kuzey Ren Vestfalya Eyaletine bağlı Minden şehrinde faaliyet gösteren DİTİB Camii’ne Genel Başkan Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. 22 Ocak tarihinde kimliği belirsiz kişi ve kişilerce kapı ve pencerelerine yazı yazılarak çirkin bir saldırıya maruz kalan Minden Camii’ni ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulunan Genel Başkan Aşıkoğlu, cami dernek yöneticileri ve cemaatle bir araya geldi.  Minden Belediye Başkanı Michael Jäcke’nın da eşlik ettiği ziyaret cemaat tarafından memnuniyetle karşılandı. Olaydan son derece üzüntü duyduğunu belirten Başkan Jäcke, “Sosyal ve eğitime yönelik çalışmaları şimdiye kadar birlikte yapıyorduk. Bunları yaparken de sizlerin kendi memleketlerinizde hissetmenizi istedik ve bizde bundan mutlu oluyorduk. Komşular arasında güzel muhabbet vardı, hep böyle idi bundan sonra da böyle olacak. Mabede yapılan saldırı bizleri de üzmüştür. Güvenli bir ortamın oluşması için hepimiz elimizden geleni yapacağız. Kendinizi güvende hissetmenizi istiyoruz. Huzur içerisinde Minde’de yaşamanızı istiyoruz. Uzun yıllar huzur ve muhabbet ortamında yaşadık ve bundan sonra da devam edecek” dedi. DİTİB olarak mabedlere yapılan saldırıları kınadıklarına vurgu yapan DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, “Diyanet İşleri Türk İslam Birliği olarak, son zamanlarda artış gösteren mabetlere yönelik saldırıları şiddetle kınıyoruz. Ocak ayında artış gösteren cami saldırılarında can kaybının yaşanmaması ise tek tesellimizdir. Mabetlere yönelik saldırı ve şiddet eylemlerini, ayrıca toplumsal kargaşanın her türlüsünü bütün kararlılıkla ve şiddetle kınıyoruz” dedi.
Toplumu endişeye sevk edecek söylev ve eylemlerden endişe duyduklarını ifade eden Aşıkoğlu, “Minden DİTİB Camii’ne yönelik olarak gerçekleştirilen bu eylem Müslüman toplumu olarak bizleri endişeye sevk etmektedir. Saldırıların faillerinin Alman Emniyet birimlerince en kısa sürede kanun önüne çıkarılacağını ümid ediyor, böylesine menfur olayların bir daha tekrarlanmamasını diliyoruz” diye konuştu.
Münster DİTİB Bölge Birliği Başkanı Durmuş Aksoy ve Dernek Başkanı Sebahattin Çiğdem’in de hazır bulunduğu ziyaret cemaatle yapılan sohbet ile sona erdi.