Caminin duvarına ‘intikam’ yazıldı

Avrupa Türk İslam Birliğine (ATİB) bağlı Kornwestheim Merkez Camisi‘ne dün gece sabaha karşı yazıldığı tahmin edilen yazıyı sabah ibadethaneye gelen görevliler fark ederek polise bildirdi.

Kornwestheim Merkez Camisi Dernek Başkan Yardımcısı Osman Altın, camilerine düzenlenen saldırının Alman meclisinde ATİB’in de aralarında olduğu derneklerin yasaklanmasını öngören önergenin kabul edilmesinden sonra gerçekleştiğine dikkati çekti.

Daha önce de iki kez camilerine saldırı düzenlendiğini ve caminin camlarının kırıldığını ifade eden Altın, “Daha önce düzenlenen iki saldırının failleri bulunamadı. Bu saldırıyı da polise bildirdik, polis gelip tutanak tuttu. Bu kez olayın üzerinde ciddiyetle durulmasını ve saldırganların yakalanmasını ümit ediyoruz.” dedi.

Caminin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “Bizi bu saldırılarla kimse korkutamaz.” ifadesi kullanılarak, yerel siyasetçilere bu korkak saldırıyı kınama çağrısında bulunuldu.

ATİB  Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı  Abdulcelil Akyüz ise yayınladığı basın bildirisinde şu konulara dikkat çekti:  Avrupa Türk İslam Birliği’ne (ATİB)e bağlı Kornwestheim Merkez Camii’ne saldırı düzenlendi. Caminin dış duvarına siyah harflerle “İntikam” yazısı yazan saldırganlar olaydan sonra kaçtı. 26 Kasım’ı 27 Kasım’ı bağlayan gece yaşanan saldırıyı sabah camiye gelen görevliler farketti.

Bu bizi korkutmayacaktır;
Durumu hemen polise bildirdiklerini söyleyen Kornwestheim Merkez Camii Dernek Başkan Yardımcısı Osman Altın, Daha önce de camimiz saldırıya uğradığını, camlarının kırıldığını belirten Altın, “Polis bu son olayda da geldi tutanak tuttu. Önceki olaylarla ilgili saldırının failleri hala yakalanamadı. Bu kez olayın üzerinde ciddiyetle durulmasını ve saldırganların yakalanmasını ümid ediyoruz” dedi.

ATİB Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Abdulcelil Akyüz;

“Maalesef daha önceleri de olduğu derneğimize saldırılar oldu. Bu ilk değil ve böyle giderse son da olmayacak. Daha beteri olmasından endişeliyiz.
Almanyada bu güne kadar derneğimiz de dahil olmak üzere, binlerce cami ve derneklere saldırılar oldu. Peki suçluları yakalandı mı? Maalesef hayır!
Peki siyasetçiler bu konuda meclislerde bu konuları konuşarak her hangi bir önlem paketi veya teklifi sundu mu. Maalesef olmadı!
Maalesef, derneklere yapılan saldırıları nasıl önleriz, göçmen vatandaşlarımızı nasıl bu saldırılardan koruruz diye konuşacaklarına, STK ları nasıl kapatırız. Bunlar radikal, bunlar faşist diyerek suçlayıcı beyanatlarda bulunup, STK ları düşman gibi göstermek iftira atmak ve kapatmak için meclise öneriler vermişlerdir. İşte bu ve bunun gibi davranışlar, bu saldırıları yapanlar şımartmış, adeta onlara güç vermiştir.
Şimdi bu siyasetçilere şunu sormak hakkımız değil mi?
Bu kapatmak istediğiniz STK lar tarafından bu güne kadar tek bir derneğe, kurum veya kuruluşa şidet veya çirkin bir saldırı yapılmışmıdır? Elbette hayır.
Peki bu STK lar, hukuka aykırı bir söylem, faaliyet veya kaçak gösterilerde bulunmuşlar mı? Elbette gine hayır.
Ama meclise öneri veren AFD ve Der Lİnke Milletvekillerinin temsil ettiği ve savundukları kişiler tarafından binlerce çirkin saldırılar, hukuka aykırı eylem ve faaliyetler kaçak organize protestolar düzenlemiştir?

İşte bu Siyasetçilerin şımarttığı bu kesim durdurulmazsa Almanya’da huzur bozucu daha bir çok olaylarım yaşanması da kaçınılmaz olacaktır.
Biz ATİB olarak toplumsal barış ve huzuru savunuyoruz. Hiç kimsenin ırkı, rengi ve dini nedeni ile rencide edilmesine rızamız yoktur. Biz tüm toplum bireylerinin Almanyada huzur içinde yaşamalarını istiyor ve bunun için çalışmalar yapıyoruz. Gel görkü AFD ve Der Linkenin başını çektiği ve daha sonra diyer partiler CSU, CDU, SPD ve Yeşiller tarafından biraz daha yumuşatılmış kapatma kararı teklifleri meclise sunuldu.ATİB olarak iktidar partileri CSU,CDU,SPD ve yeşillerin AFD ve Der Link nin ayak oyunlarına gelmesini istemiyoruz. ATİB olarak Derneğimize yapılan bu saldırıyı kınıyor. Siyasetçilerin özellikle iktidar partilerin ve yeşillerin Almanya ve eyalet meclisinde STK ları kapatmayı konuşacaklarına, bu göçmen dernek ve camilere yapılan saldırıları nasıl önleriz acaba, söylem ve konuşmalarını geliştirmelerini ve bu beyanda meclise öneriler sunmalarını bekliyoruz. Ayrıca bu konuda emniyetin daha sıkı durmasını ve suçluları mutlaka bulmasını istiyoruz. Aksi halde bu ve bunun gibi saldırılar daha vahim sonuçlar doğuracaktır. Elbette bu saldırıların suç ortağı da saldırıları yapanları suçlayacaklarına STK ları suçlayan bu siyasetçiler olacak.