Camiye destek, ırkçılara nefret

blank

Bremen Fatih Cami’ye yapılan çirkin saldırı protesto edildi. Bremen Fatih Cami önünde bir araya gelen Bremenliler, camiye yapılan çirkin saldırıyı protesto ettiler.

Gülsüm Tan-BREMEN

Bremen’in Gröpelingen ilçesinde İslam Toplumu Millî Görüş’e (IGMG)  bağlı faaliyet gösteren Fatih Cami’ye geçtiğimiz 24 Eylül’de yapılan  İslam karşıtı çirkin saldırı, açılan “Faşizm bir görüş değil, suçtur” pankartı  ve “Kahverengi yerine Renklilik” yazılı bayraklar eşliğinde protesto edildi. Bölgedeki Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Sol Parti İlçe Meclisi üyelerinin çağrısı üzerine Fatih Cami önünde  toplanan Türk ve Almanlar’dan oluşan yaklaşık 60 kişilik bir gurup, ırkçılık ve yabancı düşmanlığını kınadı. Cami duvarına   İslam dinine hakaret içeren yazıların   ırkçı üslubuyla yazıldığına dikkat çekerek, s on seçimlerde federal meclise girme başarısını elde eden aşırı sağcı parti AFD’nin boşuna cesaretlenmemesi belirtilirken, Bremen’de ırkçıların yeri olmadığı da vurgulandı.

Çirkin olaya tepki gösterdiler
Burada konuşma yapan İlçe Meclisi üyelerinden Raimund Gaebelein (Sol Parti) olayı kınarken, “İnsanlık onuru dokunulmaz” olan temel yasamızın bu ilk maddesini örnek alarak ortak bir çalışma platformu oluşturduk. İnsanlık onuruna dokunan bu gibi saldırılara engel olma açısından bu çirkin olay karşısında tepkisiz kalamazdık. Renkli  kültürün hakim olduğu ilçemizde dostluk içerisinde yaşamak istiyoruz. Burada, birbirimize ait olduğumuzu göstermek istedik” dedi. Barbara Wulff (SPD) ise otuz yıl önce olduğu gibi ırkçılığa karşı olduklarını belirtirken “Gröpelingenliler olarak ırkçılığa karşı birlik olmaya devam edeceğiz. Eylemlerimizle yabancı düşmanlığına fırsat vermeyeceğiz” diye konuştu. Katılımcılara teşekkür eden Wulff ayrıca, bu dayanışmanın bir göstergesi olarak cami bahçesinde ‘dostluk ağacı’ dikmek istediklerini söyledi. Bölgede faaliyet gösteren çeşitli Türk ve Alman derneklerinden başkan ve temsilcilerin yanı sıra siyasi parti temsilcilerin katıldığı protesto toplantısında Fatih Cami Kurumsal İletişim Başkanı Bilal Bilmez, güzel bir dayanışma örneği gösterdiklerini belirttiği eylemi organize eden kurum ve kuruluşlara teşekkür etti. Bilindiği gibi geçtiğimiz 24 Eylül Saat 0030 sularında  Fatih Camisi’nin duvarlarına İslam karşıtı kişiler tarafından çirkin sloganlar yazılıp, posta kutusu ve penceresine patlatılamayan havai fişek bırakılarak bir çeşit gözdağı verilmişti. Olay yerine gelen polis ise, güvenlik kamarasından iki kişi olduğu görüldüğü halde aşırı karanlık nedeniyle seçilemeyen failleri bulmak için araştırmasını sürdürüyor.