Camiye yapılan saldırı protesto edildi

Gülsüm Tan BREMEN

Bremen’in Gröpelingen ilçesinde bulunan İslam Toplumu Millî Görüş’e (IGMG)  bağlı Fatih Cami’ye geçtiğimiz  haftasonu yapılan  İslam karşıtı çirkin saldırı,  yerel meclisin dayanışma çağrısı ile  bir araya gelen Bremenliler tarafından susma eylemi ile protesto edildi.
Altı ay içinde ikinci kez çirkin saldırıya uğrayan Fatih Camisi önünde toplanan  siyasi parti, kilise ile Türk ve Alman derneklerinden başkan ve temsilcilerinden oluşan guruba, cuma namazından cıkan cemaat de destek verdi.
Siyasi partiler SPD, CDU, Yeşiller,  Sol Parti, Bürger im Wut ve FDP’nin destek verdiği eğlemde, Gröpelingen’de birlikte yaşam  simgesi  olarak görülen  “Kahverengi yerine Renklilik” yazılı bayraklar açıldı. Yapılan konuşmalarda çirkin saldırı kınanırken, insan ve İslam düşmanı ırkçılara fırsat verilmemesi gerektiği vurgulandı. . Gösteriye katılan bir öğrenci gurubuda, okullarının ırkçılığa karşı olduğu yazılı  pankart açtı.

Irkçılığa karşı  birlik çağrısı
Burada ırkçılığa karşı  birlik çağrısı yapılan konuşmalar arasından  Gröpelingen İlçe Meclisi Sözcüsü  Barbara Wulff (SPD), Fatih Camisi’ne yapılan çirkin saldırı kendilerini dehşete düşürdüğünü belirterek, “Cami cemaatinin yanında olduğumuzu göstermek için toplandık. Fatih caminin geçtiğimiz seçim arifesinde maruz kaldığı ilk saldırıya karşıda tepkimizi gösterdiğimiz gibi, Gröpelingenliler olarak ırkçılığa karşı birlik olmaya devam edeceğiz. Eylemlerimizle yabancı düşmanlığına fırsat vermeyeceğiz” diyerek,  dayanışma gösteren tüm katılımcılara teşekkür etti. Yerel Hizmetler Dairesi Başkanı  Ulrike Pala, Gröpelingen’in çok sayıda göçmen kökenlinin yaşadığı ırkçılığa karşı renkli bir ilçe olduğunu belirterek, ” Bizler, böyle çirkin saldırıların birlikteliğimizi bozmasına müsaade edemeyiz. Fatih Cemaati ilçemizin bir parçasıdır.  Bu nedenle gösterdiğiniz dayanışmadan dolayı hepinize teşekkür ediyorum” dedi. Sol Partili Raimund Gaebelein  konuşmasında,  bölgede anaokulundan başlayarak  birlikte yetişen 50 yıllık bir toplum  olan  Müslümanlar ile  barış içerisinde yaşandığına dikkat çekerken, “Her türlü ırkçı saldırılara fırsat vermeyerek birlikteliğimizi korumalıyız” dedi. Fatih Cami Başkanı Zekai Gümüş ise, yaşadıkları çirkin saldırıya karşı kendilerine dayanışma gösteren guruba teşekkür etti. Yetkililere faillerin bulunması konusunda çağrısını tekrarlayan  Gümüş, Almanya genelinde camilere saldırıların giderek arttığını belirterek, saldırıların son bulmasını istedi.

Artan ırkçılığa karşı daha etkin önlemler alınmalı
Saldırıyı “İğrenç” olarak niteleyen Bremen Eyalet Milletvekili Mustafa Öztürk, “Son zamanlarda maalesef yaygın bir şekilde Türk ve İslam düşmanlığı yapılıyor. Çirkin saldırılarla  rencide edilmek istenen bu insanlarımızın yalnız olmadığını göstermek için toplandık. Bu konuda sivil toplum kuruluşlarının dayanışması önemli elbette fakat, devletinde artan ırkçılığa karşı daha etkin önlemler alması gerekir” diye konuştu.

Olumlu sonuç bekliyoruz
Diğer yandan başkan Gümüş, saldırı konusunda  son gelişmeler üzerine,   soruşturmasını sürdüren polisten henüz bir haber alamadıklarını belirterek, “İlk saldırıdan dört hafta sonra bir sonuç alamadıklarını bildirmişlerdi. Bu kez henüz bir haber yok. Güvenlik kamaramızın görüntüleri bu saldırıda biraz daha belirgindi. Faaillerin tesbit edilip yakalanması doğrultusunda umutluyuz” diye bilgi verdi.
Bilindiği gibi geçtiğimiz cumartesiyi pazara bağlayan gece  (4 Mart) Fatih Caminin duvarlarına, kimliği belirsiz  kişiler tarafından yine  renkli boyalarla küfür ve İslamofobik içerikli yazılar yazılmıştı.