Can Güneyli; undan ekmek yapıyor, demirden kelepçe satıyor

30 YILDIR EKMEK YAPIYOR
LÜBECK’de ilk Türk fırınını kuran işinsanı İrfan Elverdi’nin yeğeni Can Güneyli, Almanya’ya 1991 yılında geldi. Dayısının yanında fırında işe başlayan Güneyli, baba mesleği pastacılıktan aldığı tecrübe ile fırıncılıkta 1991’e kadar dayısıyla beraber çalıştı. O günleri POST’a anlatan Adanalı Güneyli „Türkiye’de Anadolu Ünüversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdim ve sonra Almanya’ya dayımın yanına geldim. Rahmetli babam Doğan Güneyli’nin mesleği dolayısıyla un ve hamura yabancı değildim. Dayım İrfan Elverdi’nin yanında işe başladım. Almanca öğrenmek, ticaret ve işim hayatımın bir parçası oldu. 1991’de dayımın firması Steinofen Bäckerei Elverdi’yi devraldım. Lübeck ve çevresinde Türk bakkallarına, restaurant ve lokantalara (imbiss) her türlü ekmek, pide imal edip servis yapmaya 30 yıldır devam ediyorum“ dedi.

KMC İLE ANLAŞTI
2018 yılında, Türkiye’de metal sektörünün lokomotifi olan ve bünyesinde 7 şirket barından KMC (Kayseri Metal Centrum) ile Almanya’da ortaklık yapan başarılı işinsanı Can Güneyli, KMC Germany GmbH adlı firmayı Lübeck’de kurarark fırıncılığın dışında farklı bir sektöre daha adım attı. 600 m2 kapalı alanı olan depo ve bürosu olan KMC bünyesinde farklı ürünlerin satışını yaptığını belirten Güneyli „Erbi markası ile hortum ve boru kelepçeleri başta olmak üzere otomotiv, beyaz eşya, güneş enerjisi sistemleri, doğal gaz, pero kimya, gemi inşaat endüstrisinde kullanılan her türlü kelepçeleri imal edip satıyoruz. Katoloklarımıza ve ürün çeşitlerimize isteyen herkes www.kmc-gmbh.com internet sayfamızdan ulaşabilirler“ dedi.

OTOMOBİL SEKTÖRÜNE ÜRÜN SATIYOR
Ürünlerinin tamamen Türk malı olduğuna da vurgu yapan Güneyli „Ürünlerimizi; İstanbul ve Gebze’deki fabrikamızda imal ediyoruz. Aynı zamanda depomuzdan online satış yapıyoruz. Almaya’nın her yerine 2-3 günde adrese teslim satışlarımız var. Online müşteri potansiyelimiz çok geniş. Başta otomobil sektörü olmak üzere, bir çok sektörden kelepçe siparişi alıyoruz ve gönderiyoruz. Amacımız tamamen kaliteli Türk malı olan ürünlerimizi bütün Avrupa çapına yaymak ve Avrupa’da metal sektöründe söz sahibi olmaktır. Bunun için tüm gayretimizi gösteriyoruz“ dedi.