Carsten Stahl: Çocuklar mutlaka korunmalı

Mobbing ile mücadele denince Almanya’da akla gelen ilk isim Carsten Stahl hem siyasetçileri hem aileleri uyardı: Çocuklarınızı mutlaka koruyun. Siyasetçiler çocukların korunması için daha fazla çaba sarf etmeli.

 

 

blank

Ahmet Özkan
BERLİN – Almanya’nın en tanınmış mobbing ile mücadele koçu Carsten Stahl, T-News’e verdiği röportajda Almanya’daki çocukların korunması hakkında konuştu. Stahl özellikle siyasileri yeterli önlem almamakla suçladı. Carsten Stahl, 8 yılı aşkın süredir Almanya ve Avusturya’daki çocukların hakları ve korunması için kampanyalar düzenliyor. Bu kampanyalar kapsamında aile içi ve okul içi şiddet, dışlanma, ayrımcılık ve mobbing vakalarıyla ilgileniyor. Son olarak, Saksonya-Anhalt eyaletinde bir engelli okulunda yaşanan dramatik bir vakayı ortaya çıkardı. Down sendromlu 9 yaşındaki Max, okul bahçesinin ortasında, tüm öğrencilerin gözlerinin önünde okulun müdiresi tarafından küçük bir kutuya konuldu. Müdire daha sonra kutunun üzerine oturdu ve tanıklara göre, 20-30 dakika boyunca kutunun üzerinde oturup kaldı. Bu sırada bir öğrenci veli grubuna sesli mesaj gönderdi ve olanları aktardı. Küçük Max’in ailesi hemen okula gitti ve vardıklarında oğulları hala öğretmenin oturduğu kutunun içindeydi. Yaşananlar karşısında büyük bir şok geçiren ebeveynler okul müdiresine dava açtılar. Gelecek süreçte olay mahkemede karara bağlanacak. Çocuğun ailesinin hemen iletişime geçtiği Stahl, sosyal medyadaki erişimini kullanarak konuyu medyada taşıdı. Sonuç olarak, olayla ilgili çok sayıda medya organı haber yaptı.

CEZALAR ÇOK HAFİF
T-News’e verdiği röportajda Stahl, Almanya’daki siyasetten şikayetçi olduğunu, çocuklara yönelik şiddet ve istismar gibi sorunlarla yeterince mücadele edilmediğini iddia etti. Gelecekte bu tür vakaları en aza indirmek için çok sayıda önlem alınması gerektiğini aktardı. Çocuk istismarının daha sert cezalandırılmasının gerektiğini söyledi. Çoğu vakada, çocuğu istismar eden suçlular, denetimli serbestlik gibi çok hafif cezalarla kurtulduklarını ve dolayısıyla, bu tür cezaların sübyancıların gözünü korkutmadığını ekledi. Stahl, “Politikacılar her şey için çaba harcıyorlar, ancak çocuklar için harcamıyorlar,” dedi ve sözlerine ekledi: “çocukların korunması tartışılamaz!” Buna ek olarak, Carsten zamanımızdaki mobbing konusunu yorumladı. Özellikle, internetin çeşitli amaçlar için kullanılabileceği için aynı zamanda bir “kutsama ve lanet” olduğunu söyleyen Stahl internetteki çocuklar için tehlikeleri azaltmak için tüm sosyal medya kullanıcılarına doğrulama yapılması gerektiğini ilave etti. Çünkü insanlar kendilerini doğrular ve böylelikle ihtiyaç halinde faaliyetleri takip edilebilirse, ağda daha az pedofili aktivitesi olacağını söyledi. Stahl, çocukları mobbing, şiddet, uyuşturucu gibi konularda eğitmek için düzenli olarak okulları ziyaret ediyor. Son yıllarda, bu tür sorunlu durumlara müdahale etmek için yaklaşık 80.000 talep alan Stahl’a, T-News’e verdiği röportajdan sonra, Türkiye’den de talepler ulaştı.