Çavuşoğlu’ndan NATO Zirvesi öncesi kritik mesajlar

Bakan Çavuşoğlu, TRT’de katıldığı yayında Nato Zirvesi öncesi önemli açıklamalarda bulunarak, ABD’nin Patriot konusunda takındığı tutumun devam etmesi ve güvence verememesi halinde başka ülkelerden savunma sistemi alabileceklerini söyledi.

Dışişleri Bakananı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı canlı yayında kritik açıklamalarda bulundu. Yaklaşan Nato Zirvesi öncesi ABD ile ilişkilere dair önemli açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, S400 dolayısıyla ABD ile yaşanan Patriot krizinin çözülmemesi halinde, hava savunma sistemleri için farklı müttefiklerle alışverişlerin gerçekleşebileceği vurgusunu yaptı.

“ABD GARANTİ VERMİYORSA BAŞKA ÜLKELERDEN ALIRIZ”

Batı medyasında S400 konusundada çarpıtma haberlerin olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanımız da söyledi siz garanti verin. Sizden de alalım. Bir tarafın dayatmasıyla bu iş çözülmez. Siyasi olarak arkadaşlarımız bir araya gelsin o zaman bu sorunu nasıl çözebiliriz diye konuşsunlar.” dedi.

Macron’un arayarak hava savunma sistemini göndereceklerini söylediğini duyuran Bakan Çavuşoğlu, “Daha sonra ilişkilerimizde gerginlik olunca bu kararından vazgeçtiler. ABD bize patriot konusunda bize garanti vermiyorsa diğer ülkelerden de alabiliriz.” diye konuştu.

Macron ile Cumhurbaşkanımızın son görüşmesi gayet müspetti. Bir iki konuda görüş ayrılığımız var ama bu konuda da istişareleri başlattık. Libya konusunda da görüş ayrılığımız var ama Libya’daki yeni yönetimle o ayrılık azaldı. Fransa bizimle Afrika konusunda da istişare yapmak istiyor.

Afrika’ya Fransa ile rekabet için gitmedik. Türkiye’nin orada güçlü bir aktör olarak görülmesi önemli. Ekonomik ilişkilerimizi de güçlendirmek istiyoruz. Tüm dünyadan ekonomik iş birlikleri konusunda çok fazla ilgi görüyoruz.

blankŞu anda Fransa ile olumlu bir hava var. Önümüzdeki süreçte temaslarımızı artıracağız.

“ABD BİİZMLE BİRÇOK ALANDA İŞBİRLİĞİ YAPMA ARZUSUNDA”

Bakan Çavuşoğlu, (ABD’nin) Sadece Libya ve Suriye meselesinde değil Akdeniz’den Karadeniz’e ve Kafkasya’ya kadar birçok alanda bizimle işbirliği yapma arzusunda olduğunu gördüklerinin altını çizdi.