CDU adayları Duisburg’u değiştirmek istiyor

blank

 

Murat Pehlivan /İbrahim Yüksel – DUİSBURG
Almanya’nın Duisburg şehrinde 15 Mayıs 2022’de yapılacak Kuzen Ren Vestfalya Eyaleti seçimlerinde meclise girmek için mücadele eden Hristiyan Demokrat Parti ( CDU) milletvekili adayları Deniz Güner ve Petra Vogt, sunumunu Duisburg Belediye Meclisi üyesi Şevket Avcı’nın yaptığı Türk İşadamları ve Akademisyenler Derneği’ nin yerleşkesindeki programa konuk olup seçilmeleri halinde hedeflerini anlattılar.
Şevket Avcı sunum yaparken çeşitli veriler ortaya koyup ” Duisburg ikinci dünya tarafından bu yana hep SPD tarafından yönetildi. SPD hiç bir zaman Duisburg’ un problemlerine yeteri kadar eğilmedi. Özellikle ana okulları, ilk okullar, işsizlik çözülemeyen sorunların başında. Duisburg SPD milletvekilleri nasıl olsa seçiliyoruz diye bir şey yapmadılar. Bu yüzden son yıllarda SPD bu bölgede oy kaybediyor. Bu kaybolan oylar, Sol Partiye, Yeşillere ve AFD’ ye gidiyor. KRV’ da son 16 yılda CDU’ nun olduğu bölgelerde neler yapıldığını gördü. Duisburg’ un da daha iyi konuma gelmesi için CDU’ nun bu bölgede seçimi kazanması gerekiyor. Bu dönemde çok çalışıyoruz. Adaylarımız da güçlü. Kazanacağımıza inanıyorum.

 

blank

Doğru yol yaşamayı seçtiğin ülkeyi öğrenmek
Konuşmasında özellikle eğitime değinen Duisburg CDU parti başkanı ve eyalet milletvekili adayı Petra Vogt, ” Bizden önce SPD ve Yeşiller KRV’ de öğretmen almadıkları gibi öğretmenleri işten çıkardılar. Biz son dört yılda KRV bölgesinde 10 bin öğretmen alımı yaptık. Bakanlık müsteşarı bir arkadaşım bana” annem ve babamın Almanca öğrenmeye vakitleri yoktu. Onlar çalışıp geçinmenin derdinlerdi” dedi. Bunu iyi kötü kabullenebildim. Fakat benim için önemli olan çocuklarının Almanca öğrenmesiydi. Dil bilmek çok önemli. İletişimi sadece bu şekil kurabiliriz. Ve biz birbirimizle konuşabilirsek, birbirimize bağlanabiliriz. Doğru yol, yaşamayı seçtiğimiz ülkeyi öğrenebilmek . Entegre olmak ve dilini öğrenmek .” ifadelerini kullandı.

Randevu sistemi durma noktasına geldi
Alman Hristiyan Demokrat Parti (CDU)’nun Duisburg’un Kuzey’inden aday olan Deniz Güner ise” yarım milyona yakın bir kent olan Duisburg şehrinin Kuzey bölgesinin Eğitim ve asayiş sorunlarından dolayı çözüm beklediğini dile getirdi. Duisburg’un Kuzeyinde randevu sisteminde sorunlar uzun zamandır devam ediyor. Bu sorunların çözmek için çalışacağını söyleyen Güner: ”Özellikle belediye randevu sistemi corona virüs döneminde adeta durma noktasına geldi. Vatandaşlarımız mağdur duruma düştüler. Bu sorunların çözümü için mutlaka hizmet bürosunun açılması şarttır. Bizde Halka Hizmet Bürosunun açılışını gerçekleştirerek hizmet için start veriyoruz.

Maxloh semtinde yüzde 44 işsizlik var.
Almanya genelinde işsizlik oranı yüzde 5, Kuzey Ren Vestfalya Eyaletinde yüzde 7, Duisburg genelinde yüzde 12, Marxloh semtinde ise yüzde 44, Hamborn semtinde yüzde 28, Hochfeld semtinde ise 40 civarında olduğudur. Bu olumsuzlukların temel kaynağı eğitimsizliktir. Duisburg’un Kuzeyi ve diğer semtlerde yaşanan bu olumsuzlukların önlenmesi ancak eğitimle değişir.

Marxloh semtinde sadece iki ilkokul var
1979 yılından beri bu bölgede yaşamaktayım ve aynı zamanda benimde doğum yerim. İnsan doğduğu semtin daha cazip, gelişmiş halde kavuşturup ticari merkez haline getirebilir. Duisburg’un Kuzey bölgesinde özellikle Marxloh ve Hamborn olmak üzere bir çok okulun kapandığını biliyorum. Bugüne kadar bu bölgede kapanan okullar yerine yenilerinin açıldığını da görmedim. 21 bin Nüfusa sahip Marxloh semtinde sadece iki tane ilkokul var. Az nüfusa sahip olan Meidrich semtinde ise 7 tane ilkokul var. Semtler arasında oluşturulan bu ayrımcılığı ortadan kaldırmanın mücadelesini vereceğim.

10 km uzakta çocuklar okula gidiyor.
İlkokula yeni başlayan çocuklar içinde zorluklar yaşanmaktadır. Bir çocuğun kayıt yapması için en az 10 km uzağa gitmesi gerekiyor. Bölgede eğitimde sorun olunca asayiş sorunu ön plana çıkıyor. Bölge geri bırakılmış, Gençler işsiz. Eğitim sorunu da eklenenince artan sorunlarla mücadele etmek zorlaşıyor. Yıllardır bölgede yaşanan sorunları çözmek için aday oldum.

İşsizlik yerine İstihdam finanse edilmeli
Bölgenin sorunlarının çözümünün öncü rolü ancak eğitim seviyesinin yükseltilmesinde olacağInı söyleyen Deniz Güner, “Bölgede okullar yetersiz, Kreşler az, yeni okullar ve kreşler açılmalı. Okullar arasındaki eğitim seviyesinin dengelenmesi için bölgede mutlaka Sosyal danışmanlık Sistemiyle eğitim açığı seviyesi kapatılmalıdır. İşsizliğin finanse edilmesi yerine istihdam finanse edilmelidir. Sosyal yardımlarda Yıllık kriteri kaldırılmalıdır. Bölgenin ekonomik statüsü değişmelidir. Marxloh semtinde insanlara ceza keserek sorunlar çözülemez.” dedi.

 

blank