CHP, Hamburg’dan „Kılıçdaroğlu“nu işaret etti

Erdal Altuntaş / Namık Kemal Alıcı
HAMBURG – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hamburg Birliği tarafından düzenlenen “Cumhuriyetin 2. Yüzyılında Demokrasi Mücadelesi” konulu panel, Hamburg’daki StiftungsSaal’de yapıldı. CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı panele 600’e yakın katılımcı oldu. CHP Hamburg Birliği Yönetiminden Erdoğan Bayram ve Zeynep Arslan’ın moderatörlüğünü yaptığı panel, saygı duruşuyla başladı. Panele Hamburg Eyalet Milletvekilleri, dernek başkan ve temsilcileri, Alevi Dernek temislcileri ve vatandaşlar katıldı. Birlik Başkanı Hulisi Işıtan’ın selamlama konuşmasından sonra ilk sözü CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka aldı.

TEK PROJELERİ 6’LI MASAYI DAĞITMAK
Sahneden aşağıya inerek izleyenlerin önünde konuşma yapmayı tercih eden Nazlıaka AK Parti hükümetinin inandırıcılığını kaybettiğini ve halka vaad edecek bir şeylerinin kalmadığını belirterek „Türkiye Cumhuriyeti bu güne kadar hiç bu kadar yeteneksiz, basiretsiz ve bilgisiz kadrolar tarafından yönetilmedi. Nereye gitsek halkımız (kurtarın bizi) diyorlar. AKP’nin tek amacı 6’lı masayı dağıtmak. Millet İttifakı tüm engellemelere rağmen inadına iktidara emin adımlarla ilerliyor“ dedi. Bu seçimin iki aday arasında geçeceğini de belirten Nazlıaka „Karşımızda iki zihniyet var. Bir taraftan demokrasiyi savunan, eşit mücadeleden yana, eşitliğe inanan ve şiddet mağdurlarına yardımı ve kadına şiddeti durdurmayı amaçlayan bir zihniyet. Diğer taraftan ise otokrasiyi, tek adamı savunan bir zihniyet var“ dedi. AKP’nin bir inandırılıcılığı kalmadığını, anlatacak yeni bir hikayesi olmadığını savunan Nazlıaka „Yurtdışında yaşayan sizler de ülkemizdeki siyaseti yakından takip ediyorsunuz. Ekonomide, eğitimde, toplumsal barışta, kısacası her alanda yaşanan sorunları en iyi gözlemleyelerdensiniz. Demokratik olarak ülkemiz her geçen gün daha da geriliyor. Herkesin özgür, güvende yaşayabileceği bir Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz. Tüm bunlar değişim için çok önemli bir süreçtir. Şimdi değişim sırası kimde? Tabiki en baştakilerde“ diyerek uzun bir konuşma yaptı.

VİZYONU DEĞİŞTİRME SEÇİMİ
CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise konuşmasında, önümüzdeki seçimlerin sadece bir iktidar değişkliği olmayacağına işaret ederek „Bu seçimler 100. Yılına gelen Türkiye’nin gelecek yüzyıldaki vizyonu değiştirme seçimidir. Siyaset süreciyle değil sonucuyla da çok önemlidir. Bunun için amacımız sadece seçimi kazanmak değil, fark atmaktır“ dedi. Cumhurbaşkanı adayı ile ilgili düşüncesini „Cumhurbaşkanı olacak kişinin devlet deneyimini çok iyi bilmesi gerek. Ekrem İmamoğlu da, Mansur Yavaş da kıymetli kişiler. Onların en iyi şekilde görevlerini yapabileceklerine inanıyorum. Ancak geçiş dönemlerinde Cumhurbaşkanı adayı olacak kişinin devlet deneyimini iyi bilen, kolonları çatlamış bir yapıyı tamir edecek kişi olması lazım. Siyaseti bırakıp, tarafsız, herkesin onayını alan bir kişi olması ve devlet deneyiminden gelen biri olması lazım“ diyerek, konuşmasında sık sık Kılıçdaroğlu’nu işaret etti ve övgüler dizeledi.

HDP’YE HAMBURG’DAN SELAM GÖNDERDİ
Türkiye’deki otoriter yönetimi demokrasi yöntemiyle göndermeyi hedeflediklerini ifade eden Kaftancıoğlu, HDP’ye „siyasi baskı“ uygunlandığına değindi. „2018 yılında İstanbul İl Başkanı olduğum ilk günden beri Demirtaş ile birlikte yan yana resmim olduğu için yandaş basın tarafından saldırıya uğramaktayım. Üstelik adımlarımdam da hiçbir zaman geri atmadım“ diyerek konuşmasına devam eden Kaftancıoğlu, „Türkiye’de demokrasi çerçevesinde mücadele eden, oy alan, parlamentodaki bir siyasi partinin temsilcisi olan ve şu anda cezaevinde bulunan Demirtaş’a gelin hep birlikte Hamburg’dan selam yollayalım“ dedi. Panelden sonra iki siyasetçi, katılımcıların sorularını cevaplayıp bol bol resim çektirdiler.