CHP kongreye gitti: “Yeni başkan Buldak”

CHP’nin Hamburg’daki genel kurulu gerilimli başladı, dostça bitti

Erdal Altuntaş / Namık Kemal Alıcı
HAMBURG – Cumhuriyet Halk Partisi Hamburg ve Schleswig/Holstein Birliği (CHP HH& S/H) olağan erken genel kurulunu yaptı. İki başkan adayından Erol Buldak birliğin yeni başkanı oldu. Seçimlerin St. Pauli’deki bir diskotekte yapılması bazı üyelerin tepkisine neden olurken “Pavyonda seçim yapılması CHP’ye hiç yakışmıyor” diye eleştiride bulundular. Derneğin Başkanı Coşkun Coştur ise eleştirilere cevap vererek “Bu seçimler erken genel seçim olduğu için acilen yer bulmamız gerekliydi. Seçimlerin ertelenmemesi için birçok yere sorduk ama başka yer bulamadık. Zaruriyetten dolayı burda yapmak zorunda kaldık” açıklamasını yaptı. Dernek içinde bazı huzursuzlukların da 3 saat boyunca tartışıldığı genel kurulda, zaman zaman tansiyon yükselse de seçim sonunda herkes birbirini kucaklayarak salondan ayrıldı. Dernek içindeki olumsuzlukların sosyal medyada paylaşılması ise birçok üyenin tepkisine neden olurken “Sosyal medya tartışma ve kirli çamaşırların dökülme yeri değildir. Bu tür sorunların konuşulacağı yer genel kurul olmalıdır” görüşünü savundular.

Divan Kuruluna Nihat Ercan, Oya Pervin Pelit ve Durmuş Erkişi’nin seçildiği genel kurulda, eski yönetim oy çokluğuyla aklandı ve seçimlere geçildi. Mevcut Başkan Coşkun Coştur ile Erol Buldak başkanlığa aday olan iki isim olarak kürsüye gelerek yapacakları çalışmaları anlattılar. Yapılan kapalı oylama sonucunda Coşkun Coştur 30 oy alırken, Erol Buldak 67 oy alarak derneğin yeni başkanı seçildi. Yönetim kuruluna seçilen diğer isimler şöyle:
Erol Buldak (Başkan), Fikret İşçi (Başkan Yardımcısı), Azmi Alan (Muhasebe), İlknur Karaca Şenol (Sekreter) seçilirken üyeliklere de Hulusi Işıtan, Adil Dişli, Zeki Ciğer, İlyas Baş ve Hülya Keser seçildiler. Denetleme Kuruluna ise Erkan Erçin, Haydar Erkişi, Meryem İpek, Mevlana Çamur (yedek) ve Celal Cengiz (yedek) seçildiler.

Başkanlığa seçilen Buldak yaptığı konuşmada, CHP’nin bir kitle partisi olduğunu, içinde sosyal demokrasi esasları kapsamında çeşitli görüşleri ve yaklaşımları barındırmasının çok doğal olduğunu belirterek “Partiyi sosyal demokrat yapan da bu özellikleridir. Onu zenginleştiren tüm bu farklılıklar, olumsuzluklara, haksızlıklara, baskılara karşı omuz omuza veren çok renkli bir karşı duruşu da ortaya çıkarmaktadır. AKP diktatörlüğüne karşı bir “kale”gibi durabilmesi, çok önemli bir muhalefet odağı olması da partimizin bu özelliğine ilişkindir. Dolayısıyla, günümüzde  bu oluşuma destek vermek, onu güçlendirmek sadece biz  CHP’lilerin değil, tüm demokratların ortak hedefi olmalıdır” dedi. 2019 yılı içinde 3 seçim yapılacağına da değinen Buldak “Bu seçimler sadece bizim değil çocuklarımızın ve torunlarımızın da geleceğini belirleyecek olan seçimlerdir. Bütün bu gelişmeler kapsamında, birliğimizin hiçbir sosyal demokrat temayüle uymayan, her zaman eleştirdiğimiz (ben merkezli) keyfi bir yöntem ile yürütülmesine tahammül etmemiz beklenemez. Çünkü CHP, demokratik işleyişleri bayrağına yazmış, bunun için çalışan, bu hedeflere ulaşmayı düstur edinen bir partidir” dedi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

error: