Çifte vatandaşlıkdaki son sözüm:  “Çöz sorunu, al oyumu”

Almanya’da yıllardır çözülemeyen ve her gelen hükümetin halının süpürdüğü bir sorunu var: Çifte vatandaşlık.

16 yıldır Almanya’yı yöneten Hristiyan Demokrat Partli’li (CDU) Angela Merkel’in yerine Sosyal Demokrat Parti’li (SPD) Olaf Scholz Almanya’nın yeni başbakanı oldu: Hayırlı olsun.

Sayın Scholz’un vaadleri arasında “çifte vatandaşlık” konusu da yer alıyordu. Her seçimlerde, yabancılardan ve özellikle Türklerden oy almak isteyen politikacılar, “çifte vatandaşlık” sihirli sözcüğünü dolaptan çıkartıyor ve masaya koyuyor. Başbakan Scholz da bu sihirli sözcüğü seçimlerde kullandı.

2000 yılından önce çifte vatandaşlık hakkı veriliyordu. Ama Gerhard Schröder başbakanlığındaki SPD ve Yeşiller Koalisyon Hükümeti, 2000 yılında çifte vatandaşlığı iptal ederek dolaba koyan hükümetti. Aradan 22 yıl geçti ve aynı koalisyon hükümeti (yanlarında FDP de var) tekrar çifte vatandaşlığı gündeme getirdiler.

Ne kadar samimiler, bilemem ama her seçimde bu konuyu göçmenler üzerinde seçim malzemesi olarak kullanıyorlar. Eyalet hükümetleri haklı olarak topu Federal Hükümete atarken, düne kadar muhalefette olan SPD ise “Biz çifteyi istiyoruz ama meclisde çoğunlukta olan CDU buna karşı” diyerek topu taça atıyordu. Şimdi SPD hükümeti Almanya’yı yönetiyor. Olaf Scholz da çifteye karşı olmadığını sürekli dile getiriyordu. Şimdi dümenin başında kendisi var.
Bakalım şimdi “çifte vatandaşlık” konusu ne olacak?

Bu konu Almanya Türk Toplumu’nun (TGD) da yıllardır gündeminde olan bir konuydu. Ama sonuç bir türlü istediğimiz gibi olmadı. Çifte vatandaşlık birçok ülkede yıllardır uygulanmakta. Bunun da o ülkelere hiç bir zararı yok. Aksine faydası var ve zenginlik katıyor. Günümüzde yapılan seçimlerde göçmen kökenlilerin oyları “kilit” görevi görüyor. Bu açıdan da Almanya’da en kalabalık nüfusa sahip olan Türklere çifte vatandaşlık hakkı verilmesi, SPD gibi partilerin de menfaatine olacaktır.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’u 1998’den beri tanıyorum. Hamburg’da en alt kademeden Altona ilçe teşkilatından, gençlik kollarına kadar birçok alanda görev yaparak başbakanlık koltuğuna hakederek oturdu. Çok sakin, iyimser, tüm insanları kucaklayan bir yapısı var. Verdiği sözleri tutatacağına da inanıyorum.

Her seçim öncesi gündeme gelen bu konu 22 senedir çözülmedi ve bu dönemde de çözülmeyecek bence. Scholz’un bu konudaki açıklamasında da samimi olduğuna inanıyorum ama “Çifte vatandaşlık” konusunu, onun da çözeceğine inanmıyorum. Yine bir bahaneler bulunacak ve Türkler bu kapsama dışında bırakılacak.

Daha önceki yazılarımda “Çifte vatandaşlık” sorununu çözülmeden Türk vatandaşlığından çıkmayacağımı belirtmiştim. Ayrıca bu sorunu hangi parti çözerse “ilk oyumu o partiye vereceğim” diye de yazmıştım.
Ben sözümün arkasındayım.
Çifte vatandaşlıkdaki son sözüm: “Çöz sorunu, al oyumu”

Xxx
SON SÖZ:
Bir gün bir yiğit çıkar ve
Bizi çifte vatandaş yapar
Umuduyla Yeni yıla girdik
Mutlu Yıllar Dilerim

ERDAL ALTUNTAŞ /POST GAZETESİ KUZEY ALMANYA SORUMLUSU