Çıraktı, fabrikatör oldu

blank

Erdal Altuntaş
ALTENA – Almanya’da uzun yıllar çıraklık yapan Sinoplu işadamı İlhami Atalay artık patron oldu. Yassı tel üretilen bir fabrika kuran Atalay, çıraklıktan patronluğa giden hayat hikayesini POST’a an-lattı.14 yaşında Sinop’un Ayancık ilçesinde eğitimini yarıda bırakarak Almanya’ya geldiğini söyleyen sanayici işadamı İlhami Atalay: “Almanya’ya gelir gelmez babam beni okula yazdırdı. Devamında meslek eğitimine başladım. Ama ailemin isteğiyle meslek eğitimini bırakarak tel fabrikasına 11 Mark ücret ile yardımcı işci olarak işe başladım. Her ne kadar yardımcı işçi statüsünde de olsak becerikli olduğum için kısa sürede makina başına geçirdiler. Devamında bölümü yönetir duruma geldim. Lakin ücretimde herhangi bir artış olmamıştı. İşimi çok iyi yaptığım için başka bir fabrikadan teklif aldım. 22 Mark saat ücreti önerdiler. Bu bir anlamda geri çevirmesi zor bir teklifti ve kabul ettim“ dedi.

blank

 

 

YENİ BİR DÖNEM
Yeni fabrikada işe başladıktan birkaç ay sonra eski işyerinin 25 Mark saat ücreti ve usta başı olarak geri dönme teklifini aldığını belirten Atalay, „Teklifi kabul ettim. Böylece çırak olarak işe başladığım fabrikaya usta başı olarak geri dönmüş oldum. O tarihlerde böylesi fabrikalarda bir Türk’ün usta başı olması çok
önemliydi. Herşey çok iyi gidiyordu. Kazancım da iyiydi. Fakat genç bir Almanın fabrikada müdür olması ile her şey benim adıma değişmeye başladı. O dönemde bir Türkün fabrikada usta başı olması genç müdürü fazlası ile etkiledi. Uyuşmazlıklar yaşadık ve devamında anlaşamayark işden ayrılarak kendi işimi kurmaya karar verdim“ dedi. Eniştesi ve kayınbiladerinin desteği ile iş konusunda ilk adımı attığını belirten Atalay „Üç ortak olarak ilk iş yerimizi kurduk. Lakin işler istediğimiz gibi hiç gitmedi. Hergün zarar eder durumdaydık. Bir anlamda iflasın eşiğine geldik. Eniştem ve kayınbiraderim ortaklıktan ayrıldı. Ben tek başıma kaldım. Ama devam etmekte kararlıydım. 2002 yılında AT Wire – Profile & Draht adlı firmamı kurdum. Yılmadım. Makinaların başına geçerek üretine devam ettim. Sonra pazarlama bölümüne bir Alman eleman aldım. O satış yaptı, ben makinaların başında üretim yaptım ve büyümeye başladık. Çok şükür bugünlere geldik. 2014 yılında Altena’daki bu fabrikamıza taşındık. 50’den fazla çalışanımıza burada iş veriyoruz. 4 bin metre karenin üzerinde kapalı bir alanımız mevcut.

 

blank

 

PLAKET VERİLDİ
Üretimini yaptığımız yassı tel, dünyanın her yerinde alıcı buluyor. İki oğlum Ümit ve Cihan’ın yetişmiş olması bana ayrı bir güç veriyor. Fabrikanın başında onların olması benim de bir anlamda Türkiye’deki hayallerimizi gerçekleştiriyor“ dedi. AT Wire – Profile & Draht olarak Türkiye’ye her zaman yatırım yaptıklarını ifade eden İlhami Atalay, “Geçmiş dönemde İstanbul’da üretim konusunda denemelerimiz oldu. Ama ürün kalitesi konusunda sıkıntı çekince üretimden çekildik. Almanya’da ürettiğimiz ürünleri Türkiye pazarında yer alması konusunda özel uğraş içinde olduğumuzu söyleyebiliriz. Kendi üretimimiz olan özellikle mermer ocaklarındaki tel kesimlerindeki çelik tellerin Türkiye piyasasında yer almasına büyük özen gösteriyoruz“ diye konuştu. Öte yandan Merkezi Almanya’nın Iserlohn kentinde olan Avrupalı Sinoplular Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (Asider) yöneticileri, sektöründe Avrupa’nın sayılı sanayici ve işadamlarından biri olan Sinoplu işadamı İlhami Atalay’ı ziyaret ettiler. ASİDER Başkanı Ali Çalışkan ile Denetleme Kurulu Başkanı Birol Üstün, ziyaret sırasında başarılı sanayici İlhami Atalay’ı tebrik ettiler. ASİDER yöneticilerine yassı tel üretilen fabrikasını gezdiren Atalay’a Avrupalı Sinoplulara verdiği destekten dolayı ASİDER Başkanı Ali Çalışkan tarafından plaket verildi.