CMT kapılarını yeniden açtı

Pandemi sonrası ilk kez kapılarını açan CMT’deki Türk stantlarını gezen Stuttgart Başkonsolosu Makbule Koçak Almanya’da yaşayan her Türk vatandaşının birer fahri Kültür ve Turizm elçisi olarak görev yapmasının önemine vurgu yaptı

 

Mehmet Güzel STUTTGART
Dünyanın tüketiciye yönelik en büyük ve uzun tatil ve turizm fuarı olarak kabul edilen Karavan, Motor ve Turizm Fuarı (CMT), Stuttgart Messe Halle’de kapılarını pandemiden sonra nihayet açtı. 14-21Ocak tarihlerinde açık olan fuarda 105.000 metrekare alanda toplam 90 ülke 2 bin katılımcı ile temsil edildi, CMT Fuarı’nın bu yılki partner ülkesi Hırvatistan olurken Türk stantları yine en çok ziyaretçi çeken standlar oldu. Messe Stuttgart Genel Müdürü Roland Bleinroth, heryıl olduğu gibi bu sene yine rekorlara imza atacaklarını umduklarını belirterek ziyaretçi sayısında yeni rekorlar beklediklerini belirtti. Bleinroth CMT Fuarının ilk gününde Türkiye Standının açılışında Stuttgart Başkonsolosu Makbule Koçak Fuardaki Türk stantlarını tek tek gezerek çalışanlara başarılar diledi.

TÜRK STANDLARI YİNE GÖZDE
CMT Stuttgart Fuarındaki 350 metrekarelik Türkiye standında toplam 26 alt katılımcı ile iştirak ediyor. Türkiye stantlarında Türkiye’den ve KKTC turizm operatörlerinin yanı sıra Türkiye rezervasyonları sunan Almanya ve İsviçre’de yerleşik tur operatörü ve seyahat acenteleri, dernek ve turizm birlikleri yer alıyor. Öte yandan bu fuarın en büyük özelliği tatilcilerin stantlarda direkt olarak tatil rezervasyonu yaptırabilecek olmaları ise Türkiye stantlarına olan ilgiyi daha da artırmış oldu.

HER VATANDAŞIMIZ KÜLTÜR ATEŞESİ OLMALI
Stuttgart Başkonsolosu Makbule Koçak Almanya’da yaşayan her Türk vatandaşının birer fahri Kültür ve Turizm elçisi olarak görev yapmasının önemine vurgu yaparak ” sahip olduğumuz değerleri Alman komşularımıza anlatmak onları bu güzellikleri görmeye teşvik etmeyi görev olarak görmeliyiz ancak 1970 li yıllarda önem verdiğimiz bacasız sanayi olarak adlandırılan Turizmde 6. sırada bulunmakta bizim üzerimizde bulunan ülkeler Turizmin değerini önceden fark eden ve yatırımı ona göre yapan ülkeler bizim sahip olduğumuz doğal ve tarihi değerlerle onları geçmemiz hayal değildir” dedi. Başkonsolos Makbule Koçak turizim konusunda çok çeşitliliğe sahip bir ülke olduğumuzu belirterek yaz- kış turizmi sağlık ve kongre kültür ve spor turizmi konusunda büyük yatırımlar yaptığını devletimizin de önemli destekler sunduğunu ifade etti

TÜRKİYE TURİZM CENNETİ
Kilit group Crystal ve Nirvana Hoteller Avrupa satış sorumlusu İbrahim Bağ CMT’nin Türkiye tanıtımında çok büyük öneme sahip olduğunu belirterek “Türkiye, genellikle deniz turizmi destinasyonuyla tanınmış olsa da, son yıllarda kış, kültür, spor turizmi gibi birçok alternatif turizm türü için de farklı bir tatil destinasyonlarıyla olarak öne çıkmaktadır. Coğrafi koşulların etkisiyle farklı iklim türlerinin aynı anda yaşanması tatilciler için farklı aktiviteleri bir arada yapma fırsatı sunmaktadır. Bunun yanı sıra, Türkiye’de her gelir grubundan turiste hitap edecek lüks restoranlardan pansiyonlara kadar çok çeşitli konaklama ve tatil seçenekleri vardır. Bu özellikler Türkiye’yi dünyanın gözde tatil destinasyonlarından biri haline getirmiştir” Açılışta gazetemize açıklamada bulunan Side Royal Hotel’in müdürü Mehmet Yüksel Tatil için Türkiye’yi tercih eden turistlerin çoğunluğunun Almanlardan oluştuğunu belirterek ” buda bizim CMT fuarına neden önem verdiğimizi kanıtlamakta, bunun yanında kültür ve turizm bakanlığının ve ataşeliğinin bu fuara daha büyük önem vermesi gerektiğini belirtmek istiyorum bizler gönül verdik ülkemizin tanıtımını yapmak ve ülkemizi daha fazla turu çekmek için tüm imkanlarımızı seferber ettik umuyoruz güzel bir fuar geçiririz” dedi. Fuar alanının en gözde yerinde alan Türk stantlarında yer alan katılımcılar fuardan beklentilerinin büyük olduğunu belirterek hem Ülke tanıtımında bulundukları hem de firmalarına yeni bağlantılar kurdukları için mutlu olduklarını belirttiler.