Çocuğumun okulda başarılı olması için ne yapmalıyım?

blank

Sevda Yıldırım – Eğitim Bilimcisi

Çocukların okulda başarılı olabilmeleri için çeşitli etkenler bulunmaktadır. Okul-aile arasındaki ilişki ve iletişim durumu, öğrencinin okul hayatındaki başarısını önemli derecede etkilemektedir. Bir öğretmeni eğitime önem verdiğinize dair inandıramazsanız, o çocuk ne kadar çabalarsa çabalasın, ileride başaramaz gözüyle bakılabilir, en baştan damgalanabilir. Karşısında bilinçli bir aile gören öğretmenin çocuğun durumunu daha olumlu değerlendirecektir.

Sağlıklı bir öğretmen-öğrenci, okul-aile ve en çok da sağlıklı çocuk-aile iletişimi, başarılı bir okul eğitim hayatının temel unsurlarıdır. Eskiden olduğu gibi: ‘Hocam, eti senin kemiği benim’ gibisinden olmuyor artık. Günümüzde çocuğun okul eğitimi artık sadece okulun sorumluluğu altında değildir. Bilhassa Almanya’da velilerin katılımı önemli ve değerlidir. Çocuğun başarısı bir nevi ailenin de sorumluluk üstlenme başarısına bağlı kılınmıştır. Neredeyse çocukla birlikte anne-baba da, fiziken olmasa da, okul hayatını yoğun bir şekilde yaşamaktadır. Katılım dolayısıyla kaçınılmaz olmaktadır. Kısacası, çocuğumuzu okulda başarılı olması konusunda desteklemek istiyorsak, en baştan okul ve öğretmenler ile sağlıklı bir ilişki ve işbirliği içerisinde olmalısınız.

Sağlıklı ve başarılı bir okul hayatı ve eğitimi için ebeveynlere önerilerim şunlardır:

 • En baştan iyi bir izlenim bırakınız. İlk tanışma toplantısına mutlaka katılınız ve öğrencinin velisi olarak kendinizi, mümkünse anne-baba olarak tanıtınız.
 • Okul kurallarını evde çocuğunuzla birlikte gözden geçiriniz ve anladığından emin olunuz. Kuralları ciddiye alınız.
 • Okul veya öğretmen tarafından verilen her yazıyı ve notu ciddiye alınız. Cevap gerekiyorsa, ivedilikle hallediniz.
 • Çocuk hastalandığında okulu arayıp haber veriniz. İki günden fazla hastalık durumunda, doktordan rapor alıp okula vaktinde ulaştırınız. Hastalık döneminde kaçırılan derslerin bilgilerini alınız ve çocuğunuzla telafi ediniz.
 • Çocuğunuzu okula vaktinde götürünüz veya gönderiniz. Okul eşyalarını bir gün önceden hazırlanmış olmasına özen gösteriniz. Çocuğunuzu dişleri fırçalanmış, temiz ve sade giyimli olarak okula gönderiniz. Aşırı süslü ve rahat olmayan kıyafetlerden kaçınınız.
 • Çocuğunuza okulda yemesi için sağlıklı yiyecekler hazırlayınız. Akşamdan hazırlamanız sabah telaşenizi azaltacaktır.
 • Çocuğa sınıfa kadar, hatta sınıfın içine kadar eşlik etmeyiniz. Bu sorumlu ve ilgili bir veli olduğunuzu göstermez. Okul kapısından itibaren çocuk kendi başına okuluna girmelidir.
 • Çocuğu zamanı gelince kendi başına okula gidebilmesi için alıştırınız. Trafik kurallarını ve okul yolu üzerinde dikkat etmesi gereken hususları uygulamalı olarak öğretiniz. Çocuğa sürekli şoförlük yapmayınız, bilhassa kısa mesafelerde. Uzak, karanlık yollar söz konusu ise, mahalleden çocuklarla birlikte gitmesini sağlayınız. Kendi başına okula gidebilmek, çocukta özgüven ve sorumluluk duygusu oluşması konusunda etkili olacaktır.
 • Veli toplantılarına mutlaka hiç bir bahane olmaksızın katılmanız çok önemlidir. Mümkünse anne-baba birlikte gidiniz. Değilse, müsait olan katılsın. Almanca bilmeseniz dahi katılıp, ilgili olduğunuzu, okulu önemsediğinizi gösteriniz.
 • Zamanlı zamansız öğretmeni rahatsız etmeyiniz. Her öğretmenin mutlaka veliler için ayırdığı görüşme saatleri vardır. Öğretmen ile görüşme ihtiyacı olduğunda, randevu talep ediniz. En iyi yöntem e-posta yoluyla veya telefonla kurulan iletişim yöntemidir. Muhtemelen ilk tanışma toplantısında öğretmen iletişim bilgilerini vermiş olacaktır. Kapı aralıklarında öğretmenle meselenizi görüşmeye çalışmayınız.
 • Çocuğun ödevlerini her akşam kontrol ediniz. Çocuğunuzun düzenli olarak ödevini yapmasını sağlayınız. Zamanlı zamansız misafir kabul etmeyiniz. İyi not alsın diye çocuklarınızın ödevlerini siz yapmayınız. Hatalarını da düzeltmeyiniz. Sadece derslerini yapıp yapmadığına dair kontrol ediniz. Kendi kendine öğrenebilmesini sağlayınız.
 • Ailecek birlikte yemek yiyiniz ve gün içerisinde olup bitenler hakkında sohbet ediniz. Çocuğunuza okulda ne yaşadığı hakkında soru sormayınız. Kendiliğinden anlatması için ortam hazırlayınız.
 • Çocuğunuzun düzenli olarak vaktinde uyumasını sağlayınız. Uykusuz okula göndermeyiniz. İlkokula giden bir çocuk en geç akşam sekizde yatağında olmalıdır.
 • Okul günlerinde televizyon, bilgisayar, vs gibi medya kullanımının sağlıklı düzeyde olmasına dikkat ediniz.
 • Özel bir durum için izin alma söz konusu olduğunda (Bayram, düğün, seyahat, vs), haftalar öncesinden yazılı olarak başvurunuz. Bunu yapmanız bilinçli bir veli olduğunuzu gösterir. Çocuğunuzu öğretmenine ve arkadaşlarına yalan söylemek zorunda bırakmayınız.
 • Çocuğunuzu düzenli olarak meyilli olduğu bir spor veya müzik kursuna götürünüz. Ama çocuklarınızı o kurstan kursa koşturmayınız. Bir tane düzenli sosyal aktivide yeterlidir.
 • Ders yardımı konusunda acele etmeyiniz ama geçte kalmayınız. Çocuk bir derste zorlanıyorsa, sadece o ders için yardım alınız. Gerekliliği konusunda öğretmeninden fikir alınız. İlla ilk öneriyi ondan beklemeyiniz. Bazen öğretmenlerde durumun ciddiyetini anlamayabilirler. Ders yardımını abartmayınız. Bir öğrenci normalde altı aydan fazla ders yardımı almamalıdır. Çünkü her çocuk kendi başına öğrenebilmelidir.
 • Ders yardımı konusunda çocuklarınıza siz yardımcı olmayınız. Rol gereği gerginlik yaşanabilir veya çocuk tarafından ciddiye alınmayabilir. Ders yardımı verenin dışarıdan biri olması daha sağlıklıdır. Bu yaşça büyük bir öğrenci veya üniversite öğrencisi olabilir. Hem bu şekilde bir öğrenciyi de maddi olarak desteklemiş olursunuz.
 • Evde sadece anadilinizi konuşunuz. Çocuk daha iyi Almanca öğrensin diye evde Almanca konuşmaya çalışmayınız. Eğer iki dilli ebeveynler iseniz, bu durumda iki dili cümle içerisinde karmaşık kullanmamaya özen gösteriniz. Çünkü bu durumda çocuk ne Türkçeyi nede Almancayı hakkıyla öğrenebilir. Ayrıca vurgulamakta fayda var; anadili öğrenen çocuk diğer dilleri daha çabuk ve sağlıklı bir şekilde öğrenebilecektir.
 • Evde çocuğunuzun yanında Almanlar veya Almanya ile ilgili beyan ettiğiniz fikirlere dikkat ediniz. Çocuklar bunlardan okulda bahsedebilirler ve bu durum öğretmen ve okulla olan ilişkiye zarar verebilir.
 • Çocuklarınızın yanında küfürlü konuşmayınız. Bunu o da okulda arkadaşlarına uygulayabilir.
 • Evde şiddet ortamı olmaması konusunda özen gösteriniz. Eşinizle olan sorunlarınızı çocuklardan uzak çözmeye çalışınız. Evde huzurlu bir ortamda gelişemeyen çocuğun başarısı gölgelenebilir, okulda olsun genelde olsun, davranış bozukluğu sergileyebilir.
 • Diğer velilerle iletişim içerisinde olunuz, bilhassa Alman velilerle. Çocuğun anlaştığı arkadaşları var ise, ailesiyle tanışınız.
 • Mutlaka ama mutlaka veli yönetimine katılmayı düşününüz. Bu konuda bilgi sahibi olunuz.
 • Anne-baba olarak birlikte hareket ediniz. Aranızda görev dağılımı yapınız, çocuğunuzun eğitimi ile ilgili konularda sorumlulukları paylaşınız.
 • Çocuğunuza örnek olunuz. Onunla birlikte veya yanında kitap okuyunuz. Kendinizi geliştiriniz. Eğitimi önemsediğinizi ona gösteriniz.