ÇOCUK PARASINA KORONA TAKVİYESİ

Nebahat Uzun
HAMBURG – Almanya’da ailelere ödenen çocuk parasının yanı sıra dar gelirli ailelere maddi destek amaçlı ödenen takviye çocuk parası (Kinderzuschlag) uygulamasına korona düzenlemesi geldi. 1 Nisan 2020’den itibaren Notfall-KiZ başlığı altında verilecek ödenek kapsamında başvurulara kolaylıklar getirildi. Örneğin artık son 6 ayın maaşını değil, son bir ayın maaşını göstermeniz yeterli olacak.

Bu hakka sahip olabilmek için neler mi lazım?
• Çocuğunuz bekar ve 25 yaşından gün almamış olması, sizinle aynı evde kalması gerekiyor. 18 yaşını doldurmuş gençlerin meslek eğitimi yapıyor olması ve yıllık brüt geliri 8 bin 4 Euro’yu geçmemesi halinde 25 yaşına kadar takviye çocuk yardımı alma hakkı bulunuyor.

• Ayrıca işsiz olan genç için de 21 yaşına kadar takviye çocuk parası talep edilebiliyor. Genç, Minijob’dan aylık 450 Euro kazanması bu hakkı olumsuz etkilemiyor.

• Çocuk parası alma hakkına sahip olmanız gerekiyor

• Ailenin toplam asgari geliri çiftlerde 900 Euro, çocuğunu tek başına yetiştirenlerde 600 Euro’nun altında olmaması gerekiyor.

• Ailenin geçimini sağlayabilmek için takviye çocuk parasının yanı sıra konut yardımı gibi ek yardım ödeneğine de muhtaç olmanız gerekiyor.

Daha fazla bilgi ve online başvuru için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

www.notfall-kiz.de

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. ÇOCUK PARASINA KORONA TAKVİYESİ için yorumda bulun

    ÇOCUK PARASINA KORONA TAKVİYESİ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ÇOCUK PARASINA KORONA TAKVİYESİ için ilk yorumu yapabilirsin.