ÇOCUK PARASINA KORONA TAKVİYESİ

Nebahat Uzun
HAMBURG – Almanya’da ailelere ödenen çocuk parasının yanı sıra dar gelirli ailelere maddi destek amaçlı ödenen takviye çocuk parası (Kinderzuschlag) uygulamasına korona düzenlemesi geldi. 1 Nisan 2020’den itibaren Notfall-KiZ başlığı altında verilecek ödenek kapsamında başvurulara kolaylıklar getirildi. Örneğin artık son 6 ayın maaşını değil, son bir ayın maaşını göstermeniz yeterli olacak.

Bu hakka sahip olabilmek için neler mi lazım?
• Çocuğunuz bekar ve 25 yaşından gün almamış olması, sizinle aynı evde kalması gerekiyor. 18 yaşını doldurmuş gençlerin meslek eğitimi yapıyor olması ve yıllık brüt geliri 8 bin 4 Euro’yu geçmemesi halinde 25 yaşına kadar takviye çocuk yardımı alma hakkı bulunuyor.

• Ayrıca işsiz olan genç için de 21 yaşına kadar takviye çocuk parası talep edilebiliyor. Genç, Minijob’dan aylık 450 Euro kazanması bu hakkı olumsuz etkilemiyor.

• Çocuk parası alma hakkına sahip olmanız gerekiyor

• Ailenin toplam asgari geliri çiftlerde 900 Euro, çocuğunu tek başına yetiştirenlerde 600 Euro’nun altında olmaması gerekiyor.

• Ailenin geçimini sağlayabilmek için takviye çocuk parasının yanı sıra konut yardımı gibi ek yardım ödeneğine de muhtaç olmanız gerekiyor.

Daha fazla bilgi ve online başvuru için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

www.notfall-kiz.de