Çocuklarımıza 1915 trajedisini iyi anlatmalıyız

blank

blank

UID Bremen teşkilatının düzenlediği etkinlikte konuşan araştırmacı yazar Dr. Ali Söylemezoğlu, yalanların tesirinde kalmamaları açısından çocuklarımıza sözde Ermeni soykırım yalanını iyi anlatmamız gerektiğini söyledi.

 

Gülsüm Tan BREMEN
Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Bremen Bölge teşkilatı davetlisi olarak bir dizi konferanslar vermek üzere Bremen’e gelen araştırmacı yazar Dr. Ali Söylemezoğlu, “Türk Ermeni ilişkileri ve 1915 olayları 1” konulu konferans verdi. Vatandaşlarımızın büyük ilgi gösterdiği UID Bremen bölge ofisinde verdiği konferansında belgelerle sözde Ermeni soykırım yalanına ışık tutan Dr. Söylemezoğlu, Osmanlı’nın zayıf düşmesiyle bilakis boğazları eline geçirmek isteyen emperyalist güçler Rusya, İngiltere ve Almanya anlaşıp, Türklerle iç içe yaşayan Türk Ermenilerini kışkırtarak bu olayları başlattıklarını söylerken, kaynak olarak da o tarihlerde Türkiye’de yaşayan Amerikalı misyoner Cyrus Hamlin’in  mektuplarını gösterdi. Bulunduğumuz coğrafyada özgür ve bağımsız yaşamanın kolay olmadığını kaydeden Söylemezoğlu, “Bundan dolayı tarihimizi çok iyi bilmeli, bilen bilmeyenlere anlatmalı ve ayrıca, bu  gerçekleri çocuklarımıza da iyi  öğretmeliyiz. Bu konuda sosyal medyadan da istifade edebiliriz” diyerek, iki taraflı bir trajedi olarak yorumladığı olayın soykırım olmadığına dikkat çekti.

Bu yalandan güçlenerek kurtulacağız
Ermenilerin Türk kültürüne bulundukları katkıları kimsenin inkar etmediğini belirten araştırmacı yazar, “Ermenilerle 800 yıl kardeşçe kaşadık. Olayların asıl sebebi, Osmanlı topraklarını ele geçirmek isteyen emperyalist güçlerdir. Buda, dünyanın en büyük ülkesi Osmanlı’nın zayıflamasıyla olmuştur. Bu durumu düzeltmek için ülkemizin güçlenmesi gerekiyor. Güçlenerek kurtulacağız” diye konuştu.
Katılımcıların sorularına da yanıt veren Dr. Söylemezoğlu, karşılıklı arşivlerin açılması konusunda Ermenistan’ın, emperyalist ülkelerin verdiği desteği elinde tutmak amacıyla yanaşmadığını belirtti.

Faaliyetlerimiz yoğunlukla devam ediyor
Konuklarını selamlayan UID Bremen Bölge Başkanı Burak Çaylı, Dr Söylemezoğlu’nun  Blumenthal şube ofisinde konferans verdiğini belirterek, “Aynı konunun ikinci bölümleri  için araştırmacı yazarımızı tekrar konuk edeceğiz” diye bilgi verdi. Her konuda lobileşmenin önemine değinen Çaylı, UID Bremen olarak yoğun faaliyetler içinde olduklarını belirtirken, “Ayrıca bugün, Bremerhaven , Blumenthal ve Hemelingen ofislerimiz de gerçekleştirdiğimiz programlarımızda emeği geçen başta Dr. Ali Söylemezoğlu olmak üzere, Ferit Kalkan, Asiye Ileri Hoca Hanıma, şube başkanlarımıza, yöneticilerimize ve katılımlarıyla bizleri yalnız bırakmayan tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

 

blank