Continental kapanıyor

Abdullah Yaşar
AACHEN Aachen’da tam 80 yıldır hizmet veren Continental lastik fabrikası 2021 yılının sonuna kapatma kararı, bölgede şok etkisi yaptı. Son 10 yıl içerisinde Achen ve çevresinde hizmet veren, Philips, Hutchinson, Gates, e-go ve madenlerden sonra, en çok işçi çalıştıran fabrika olan Continental lastik fabrikasının da kapanması ile on binlerce Aachenlı işsize yenileri eklenecek. Bölgede işsizlik oranı yüzde 10’lara yaklaşmış durumda. Bu durum en fazla Aachen ve çevresinde yaşayan başta Türk olmak üzere yabancıları etkiledi. Fabrika ile birlikte yan hizmetler veren çok sayıda iş yerinin kapanacağı bildirildi. Yüksek oranda işsizliğin toplumsal yapıyı da bozabileceği uyarısında bulunuldu.

BAŞKA İŞ KALMADI Kİ
Continental lastik fabrikası işçi temsilcisi olan 51 yaşındaki Aydın Çetir, 24 yıldır bu fabrikada çalıştığını belirterek, “2 çocuğum var. Bütün istikbalimizi buradaki işimize bağlamıştık. Ani bir kararla kapısına kilit vurulacağını söylediler. Etraftaki diğer fabrikalar da bir bir kapandı. İşsiz sayısı on binlere ulaştı. Doğu Avrupa ülkelerinde fabrika kurup karlarını daha da katlamak istiyorlar. Bu insanların ve bu toplumun geleceğini düşünen yok” dedi.

BORCA EV ALMIŞTIM
Fabrikada 21 yıldır çalışan 54 yaşındaki Ahmet Yiğit ise “Dünyanın en kaliteli lastiklerini üreten bir firma ve zarar etmesi söz konusu bile değil. Evet, Kovit-19 dolayısıyla iş oranlarında bir düşüş olsa da burayı kapatmayı gerektirecek kadar değil. Buraya güvenip ev aldık, borçlandık. Şimdi burası kapanınca bizler zor duruma düşeceğiz” diye konuştu.

YA YOKSULLUK YA GÖÇ
Bilgisayar mühendisi 30 yaşındaki Umut Balcı ise, ”Burada 7 yıldır çalışmaktayım. Aachen ve çevresinde büyük işletmelerin hiçbiri kalmadı. Burada kapanırsa bizler ya bu şehirden gideceğiz yada fakir olarak hayatımızı sürdürmek zorunda kalacağız. Lütfen yetkililer bu duruma bir çare bulsunlar ve bu kötü gidişata dur desinler” şeklinde çağrı yaptı. “Bir aile gibiydik diyen” fabrika çalışanlarından Fabian da buranın
kapatılmasının bir aileyi parçalayıp yok etmek anlamına geldiğini kaydetti.