Crépi-Centre ‘den 1 Euro’ya izolasyon imkanı

Erhan Egemen Öğünç
HAGUENAU– 1980 yıllarında Selahattin Artı tarafından kurulan Crépi-Centre şirketi bugün 46 kişilik ekiple inşaat sektörünün çeşitli sektörlerinde faaliyet gösteriyor. 40 senelik tecrübesi olan Crépi-Centre firması; Dış cephe, izolasyon, çatı değişimi, çinko işleri ve 1 Euro’luk izolasyon sektöründe başarılı çalışmalarıyla isminden söz ettiriyor. Fransa’da hükümet, ısı yalıtımı sorunu çeken düşük gelirli ailelere yardım etmek için devreye soktuğu Enerji Dayanışma Paktı projesi büyük ilgi görüyor. 2017 yılı içerisinde 25 bin ailenin evlerine devlet desteği ile ücretsiz izolasyon eklendi. Crépi-Centre Firma yetkilileri Hasan ve Enes Artı yasayla ilgili POST okurlarını bilgilendirdiler. 2017 yılında 25 bin ailenin yardımdan yararlanarak evlerinin izolasyonunu ücretsiz olarak gerçekleştirdiler. Hükümetin 2019 yılında da 200 milyon Euro’luk bütçeyi, bu maksatlar ayırdığı kaydedildi. 2016 yılında başlayan proje ile hükümet, ısınma için gaz ve elektrik kullanımını azaltarak enerjiden tasarruf etmek istiyor. Bu projeden yararlamak isteyen ailelerin ise bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor.

HEMEN FATURAYA YANSIYOR

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, 1 Euro’ya izolasyon, tavandan kaynaklanan enerji kayıplarını kapsıyor. Böyle bir sorun yaşayan ev sahibi ya ya da kiracı aileler, bizimle irtibata geçebilirler . Gün içerisinde tamamlanan izolasyon ile ailenin faturalarında önemli tasarruf sağlanıyor.

KİM YARARLANABİLİR?

Hükümetin izolasyon desteğinden ev sahibi ya da kiracılar da yararlanabilir. Ayrıca küçük bir binada oturan bir ailenin başvurusu da bütün dairelerin izolasyondan faydalanmasının önünü açabilir. Ancak bunun için konut 2 yıldan daha eski olmalı. Ayrıca ısıtma sisteminin de gaz, odun, fioul.. gibi olması gerektiği kaydedildi.

YILLIK GELİR MİKTARI

Yardımdan yararlanmak için gereken yıllık gelir miktarı ise şu şekilde : Tek başına oturan bir kişinin yıllık geliri 18 bin 960 Euro’yu geçmemesi gerekiyor. İki kişilik bir aile için yıllık gelir 27 bin 729 €, 3 kişilik bir aile için 33 346€, dört kişilik bir aile için ise 38 bin 958 € , 5 kişilik bir aile için ise 44 bin 952 Euro’dan az olması gerekiyor. Ama yinede bu miktarlari asan aileler yinede bu yardimdan yararlanabilirler bizimle irtibata gecmeleri kafi.

1 EUROLUK ÇEK

İzolasyon yaptırmak isteyen ailelerin şirketlerle irtibata geçmesi ise yeterli oluyor. Yapılan kısa süreli faturada, yardım hakkı bulunan aileler için her türlü resmi işlemi şirketler yapıyor. Ailelerin yapması gereken ise şirketlere vereceği 1 Euro’luk çeki hazırlamak.

Crépi-Centre
21, Rue du Ried – 67590 Schweighouse – Sur -Moder
Tél.: 03 88 09 70 35
www.crepicentre.fr