Cumhurbaşkanı 2. tur seçim heyecanı yurt dışında başladı

Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turu için yurt dışı, havalimanı ve gümrük kapılarında oy verme işlemi başladı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda İstanbul Havalimanı’nda oy verme işlemi başladı

 

ERDAL ALTUNTAŞ-MEHMET KOCA

HAMBURG – Yüksek Seçim Kurulu (YSK) cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kaldığını açıklamasından sonra, ikinci tur seçimleri 20 Mayıs Cumartesi sabahı 08:00’de başladı. İkinci turda yurt dışında oy verme işlemi 24 Mayıs saat 22:00’ye kadar, gümrüklerde oy verme işlemi ise 28 Mayıs saat 17:00’ye kadar devam edecek. Hamburg Başkonsolosluğunda sandık sayısı iki adet artırılarak 11’e çıkarken 22 kabinde seri bir şekilde oy kullanma işlemleri devam edecek. Bundan dolayı uzun kuyruklar oluşmadan seri bir şekilde seçimlerin yapılacağı belirtildi. Hamburg Başkonsolosluğunda ikinci turdaki ilk oyu, geçen seferki olduğu gibi Hamburg Başkonsolosu Emine Derya Kara 3 nolu sandıkta kullanarak “ilk turda olduğu gibi seçimlerin güzel bir şekilde yapılacağını umut ediyor, seçim sonuçlarının hayırlı olmasını diliyorum” mesajını verdi.

28 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi çerçevesinde yurt dışındaki seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşların oy kullanabilmeleri için İstanbul Havalimanı’nda oy verme işlemi bu sabah saat 08.00 itibariyle başladı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalmasının ardından İstanbul Havalimanı ve gümrük kapılarında oy kullanma işlemleri, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kararı gereği bu sabah saat 08.00’de başladı. Oy verme işlemi 28 Mayıs saat 17.00’ye kadar devam edecek.

28 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi çerçevesinde yurt dışındaki seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşların oy kullanabilmeleri için İstanbul Havalimanı’nda dış hatlar terminalinde bulunan gelen ve giden yolcu katlarına toplam 12 sandık kuruldu. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar 28 Mayıs saat 17.00’ye kadar bu sandıklarda oy kullanabilecek.

Yurt dışında ve gümrük kapılarında ikinci tur seçimleri için oy verme işlemi başladı

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için yurt dışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında oy verme işlemi bugün başladı. Yurt dışı temsilciliklerde 24 Mayıs’a, gümrüklerde ise 28 Mayıs’ta saat 17.00’ye kadar oy kullanılabilecek. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından yine Türkiye’nin 73 ülkedeki 151 temsilciliğinde 167 noktada sandık kuruldu. Yurt dışı seçmenler, belirlenen temsilciliklerin herhangi birinde veya sandık kurulan herhangi bir gümrük kapısında oy kullanabilecek, bu işlem için randevu alınmasına gerek olmayacak.

  • Oylar Ankara’da toplanacak

Yurt dışında oy kullanma işleminin sona ermesinin ardından oylar, YSK’nın belirlediği yöntemlerle yüksek güvenlik altında, diplomatik kuryelerle Türkiye’ye getirilecek. Getirilen oylar, Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığınca Ankara ATO Congresium Fuar Merkezi’ndeki güvenlikli alanda saklanacak.
Türkiye’de 28 Mayıs Pazar günü saat 17.00’de oy verme işleminin tamamlanmasının ardından diğer sandıklarla birlikte açılacak. Oyların sayım ve dökümleri Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığının nezaretinde yapılacak.

Almanya’daki Türkler Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimi için bu gün sandık başına giderek ilk oylarını sandıklara attılar. Beş gün sürecek yurtdışı oy verme işlemi 24 Mayıs’ta sona erecek. 150 bine yakın oy potansiyeli bulunan Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosluk bölgesi için Başkonsolosluk binasında kurulan seçim merkezinde kurulan 15 sandıkta vatandaşlarımız oy kullanabilmeleri için sabahın erken saatinden itibaren uzun kuyruklar oluşturdular.
Sandık Saklama Kurulu üyeleri Yüksek Seçim Kurulu tarafından gönderilen ve Frankfurt Başkonsolosluk binasında güvenli odada kilitli bulunan seçim pusulalarını teslim aldıktan sonra hızlı bir şekilde vatandaşın oy kullanabileceği çalışmaları tamamlayarak yerel saatle 08.00 itibariyle başta yaşlılar ve engellileri almak suretiyle oy verme işlemini başlatarak Cumhurbaşkanlığı 2. tur oylamasını başlattılar. Oy verebilmek için Başkonsolosluk binasının dışında yüzlerce metrelik uzun kuyruklar oluştu.  Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer, Sandık Saklama Kurulu Başkanı olarak oy verme işlemlerinin yapılacağı 15 sandığı denetleyerek hazırlıklara eşlik etti. Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerine vatandaşlarımızın büyük bir ilgisinin olduğunu belirten Başkonsolos Tunçer, “Buradaki Trük toplumunun ülkemize olan sevgi, ilgi ve alakasıyla bağlantılı olarak görüyoruz. Vatandaşlarımız oy kullanmaya gelmeden önce Yüksek Seçim Kurulu’nun web sitesinde Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olup olmadıklarını mutlaka kontrol etmelerini rica ediyoruz. Oy vermeye geldiklerinde yanlarında oy vermeye geçerli Türk kimliğinin de olması büyük önem arz ediyor. Bu gün başladık. Çarşamba günü akşamına kadar sayan 08.00 akşam 22.00 gibi oylama devam edecek. Bütün vatandaşlarımızı en demokratik en temel hakları olan oy kullanma işlemlerini yapmak üzere Başkonsolosluğumuza bekliyoruz” açıklamasında bulundu.  Yüksek Seçim Kurulunca (YSK) 28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimi için Türkiye’nin dışında 3 milyon 400 bin Türk seçmeni için 73 ülkedeki 151 temsilciliğinde 167 noktada sandık kurdu. Yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemleri bu gün başlayarak 24 Mayıs’a kadar sürecek. Gümrüklerde ise oy verme işlemi 28 Mayıs saat 17.00’ye kadar devam edecek.

  • Yurt dışı oy verme tarihleri

YSK, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, İrlanda ve İngiltere’de oy verme işlemi süresinin uzatılmasına, bu ülkelerde 20-24 Mayıs’ta oy kullanılmasına karar verdi. Daha önce bu ülkelerde oy verme süresi 20-21 Mayıs olarak açıklanmıştı.

Bosna Hersek’teki Türk seçmenler cumhurbaşkanı seçiminin 2. turu için sandık başında

Bosna Hersek’te yaşayan Türk seçmenler, bu sabah itibarıyla Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tur oylaması için oy kullanmaya başladı. Türkiye’de 28 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanı seçiminin 2. turu için dış temsilciliklerde ve gümrük kapılarında bugün başlayan oy verme işlemi sürüyor.

 

Bosna Hersek’te yaşayan Türk vatandaşları, yerel saatle 08.00’den itibaren Saraybosna Büyükelçiliği, Mostar ve Banja Luka başkonsolosluklarında sandığa gitmeye başladı. Ülkede kayıtlı 2 bin 946 seçmen, yarın saat 22.00’ye kadar oy kullanabilecek.

Kırklareli sandık başında

Yurt dışına kayıtlı seçmenlerin Cumhurbaşkanı Seçimi’nin 28 mayıs pazar günü yapılacak olan 2. tur oylaması için gümrük kapılarında oy kullanma işlemi başladı. Kırklareli’nin Dereköy Sınır Kapısında da İl Seçim Kurulu görevlileri sabahın erken saatlerinde hazırlıklarını tamamladı.

Azerbaycan’daki Türk vatandaşları cumhurbaşkanı seçiminin 2. turu için sandık başında

Azerbaycan’da yaşayan Türk vatandaşları, Türkiye’de 28 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu için yerel saatle 08.00’den itibaren sandık başına gitmeye başladı. Cumhurbaşkanı seçiminin 2. turu için Türkiye’nin dış temsilciliklerinde ve gümrük kapılarında oy verme işlemi başladı. Azerbaycan’daki Türk vatandaşları Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği, Nahçıvan ve Gence başkonsolosluklarında kurulan sandıklarda yerel saatle 08.00’den itibaren oy kullanmaya başladı. Bakü Büyükelçiliğinde 7 bin 417, Gence Başkonsolosluğunda 2 bin 277, Nahçıvan Başkonsolosluğunda bin 349 olmak üzere toplam 11 bin 43 kayıtlı seçmenin bulunduğu Azerbaycan’da oy kullanma işlemi 22 Mayıs saate 22.00’ye kadar devam edecek. Oy verme işlemi tamamlandıktan sonra oy pusulaları mühürlü odada koruma altına alınacak ve 23 Mayıs’ta Türkiye’ye gönderilecek.

Sarp Sınır Kapısında Cumhurbaşkanlığı seçimi için ikinci tur oy kullanma işlemleri başladı

Türkiye’de ikinci tur Cumhurbaşkanı Seçimi kapsamında yurtdışı seçmenler için Sarp Sınır Kapısı’nda oy verme işlemi başladı. Türkiye’nin Gürcistan sınırındaki Kafkaslara açılan Sarp Sınır Kapısında yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşların oy kullanmaya başladı. Havalimanları ve gümrük kapılarında 20 Mayıs itibariyle başlayan oy verme işlemi 24 saat esasıyla 28 Mayıs Pazar günü saat 17.00’de sona erecek.

Çin’de Türkiye’deki cumhurbaşkanı seçiminin 2. turu için oy verme işlemi başladı

Çin’de yaşayan Türk vatandaşları, cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tur oylaması için yerel saatle 08.00’den itibaren oy kullanmaya başladı. Türkiye’de 28 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu için yurt dışı temsilciliklerinde ve gümrük kapılarında oy kullanma süreci başladı. Çin’de yaşayan Türk vatandaşları yerel saatle 08.00’den itibaren Türkiye’nin Pekin Büyükelçiliği ile Şanghay, Guangzhou ve Hong Kong’daki başkonsolosluklarda sandığa gitmeye başladı. 4 bin 337 kayıtlı seçmenin bulunduğu Çin’de oy kullanma işlemi yarın saat 22.00’ye kadar devam edecek.

Almanya’daki Türkler cumhurbaşkanı seçiminin 2. turunda uzun kuyruklar oluşturdu

Almanya’nın Köln ve Frankfurt kentlerinde Türkiye’deki cumhurbaşkanı seçiminin 2. turu için oy vermek isteyen seçmenler, uzun kuyruklar oluşturdu. Türkiye’de 28 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanı seçiminin 2. turu kapsamında yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin bugün başladığı oy verme işlemi devam ediyor. Yurt dışında en çok seçmenin bulunduğu Almanya’da Türk vatandaşları, başkonsolosluklarda yerel saatle 08.00’den itibaren sandık başına gitmeye başladı. Köln ve civarında ikamet eden seçmenler oylarını kullanmak için Türkiye’nin Köln Başkonsolosluğu önünde uzun kuyruk oluşturdu. Güvenlik kontrolünden geçen seçmenler konsolosluk içerisinde kurulan 12 sandıkta oylarını kullandı.

Japonya’daki Türk seçmenler cumhurbaşkanı seçiminin 2. turu için sandık başında

Japonya’da yaşayan Türk vatandaşları, Türkiye’de 28 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanı seçiminin 2. tur oylaması için yerel saatle 08.00’den itibaren sandık başına gitti. Cumhurbaşkanı seçiminin 2. turu için Türkiye’nin dış temsilciliklerinde ve gümrük kapılarında başlayan oy verme işlemi devam ediyor. Japonya’daki Türk vatandaşları 08.00 itibariyle Tokyo Büyükelçiliği ve Nagoya Başkonsolosluğu’nda sandık başına gitti. Japonya’daki Türk seçmenler bugün ve yarın saat 08.00-22.00 saatleri arasında oy kullanabilecek. Oylar, sandıkların kapanmasının ardından hava yolu ile Türkiye’ye gönderilecek.